Політолог: влада хоче “заговорити” процес формування нового уряду

16 Лютого 2014, 16:50

«Те, що робить влада в цій ситуації, повністю відповідає її попередній логіці, яка походить з абсолютного нерозуміння природи подій, що відбуваються в Україні. Вони сприймають все, що відбувається на Майдані як інспіровану, фінансовану Заходом спецоперацію чи провокацію проти нинішньої влади. І в цьому руслі намагаються імітувати заявами готовність до певних кроків на зустріч. Намагаються максимально затягнути процес і в принципі не вважають вимоги акцій протесту, Майдану чи опозиції легітимними і такими, які реально треба задовольняти», – вважає Якименко.

Як зауважує експерт, влада йде на задоволення цих вимог, коли «ситуація доходить до крайньої межі, стає загроза серйозна і внутрішня, і зовнішня».

«У даному випадку (стосовно формування уряду. – Ред.) поведінка влади відповідає саме цьому підходу. Тому відповідно і ставлення підходів до формування нового Кабміну також розраховано на те, щоби цей процес «заговорити» і повернути назад»… Те, що пропонують зараз представники ПР – взагалі проблему не вирішує», – додав він.

Водночас Якименко погоджується, що у випадку формування уряду за сценарієм влади, посилиться незадоволення протестувальників.

«Це може посилити незадоволення, бо вийде так, що ті цілі, які декларувалися, які були частково досягнуті протестувальниками після відставки уряду Азарова, може змінитися на ту ж ситуацію… Тоді виникне питання – а для чого це все відбувалося? І тоді не виключаю, що це може викликати загострення невдоволення і нове загострення з боку влади, котра буде намагатися знову навести порядок у силовий спосіб. Причина цього полягає в тому, що уряд в такому форматі зможе орієнтуватися лише на один фінансовий центр – підтримку Росії. Тобто це орієнтація на один геополітичний вектор наведення порядку, про який говорять російські політики», – зауважив він.

На думку Якименка, оптимальним було би формування «технологічного уряду, який би не був представництвом однієї політичної сили».

«Він (уряд. – Ред.) повинен відображати баланс всіх політичних сил і кадровий склад також повинен відображати баланс між представництвом чинної влади і вимогами протестувальників. Тобто уряд, що має компромісний характер. Цей уряд повинен спиратися на більшість, яка є ширшою, ніж більшість ПР і комуністів, а й долучити опозиційні фракції та позафракційних депутатів. Крім цього, новий Кабмін повинен мати гарантію автономії від президента. По суті йдеться про нову конституційну модель», – переконаний експерт.

Саме за таких умов, вважає Якименко, уряд може отримати і відповідну фінансову підтримку з обох геополітичних векторів – співпрацювати і з Росією, і з західними інституціями.

Нагадаємо, 28 січня Віктор Янукович схвалив відставку Миколи Азарова та усього уряду, доручивши їм виконувати свої обов'язки до призначення нового складу Кабміну. 

Обов'язки прем'єр-міністра виконує перший віце-прем'єр Сергій Арбузов.

Під час одних з переговорів з опозицією Віктор Янукович запропонував лідеру "Батьківщини" Арсенію Яценюку місце прем'єра, а Віталєві Кличку – заступника прем'єра з соціальної політики. Яценюк згодом заявив, що готовий очолити уряд України за умови відновлення Конституції 2004 року і формування Кабінету міністрів виключно опозицією.

Водночас 13 лютого в Партії регіонів заявили, що це має бути людина виключно з владної команди.