Протистоянні між США і Китаєм, крихкі домовленості нафтовиробників і сценарії Brexit

Економіка
12 Грудня 2018, 16:16

Арешт доньки засновника Huawei, який все змінив: США і Китай одночасно відкладають і загострюють протистояння

 

Майже одночасно 1 грудня сталися дві суперечливі події у відносинах двох найбільших економік світу. Перша – це домовленість між США та Китаєм про мораторій на 90 днів підвищувати тарифи у взаємній торгівлі, що означало тимчасове перемир’я у торгівельній війні. Друга – це арешт за запитом США у Ванкувері фінансового директора і заступника голови компанії Huawei Мен Ванчжоу, яка водночас є дочкою засновника відповідного китайського технологічного гіганта. Якщо про домовленість між лідерами США і Китаю стало відомо відразу, і вона додавала оптимізму інвесторам, що економічні наддержави принаймні на час припинять непрогнозоване стрімке зростання обмежень у взаємній торгівлі, то про гучний арешт стало відомо лише у середу, і він навпаки сигналізував, що протистояння держав може вийти на новий рівень.

 

Отож, на робочій зустрічі лідерів США Дональда Трампа і Китаю Сі Цзіньпіна після саміту "Великої двадцятки" в Буенос-Айресі було домовлено, що США відкладуть заплановане на 1 січня 2019 року підвищення тарифів з 10% до 25% на експортні товари Китаю обсягом 200 млрд доларів. У свою чергу Китай погодився закупити у великих обсягах вироблену в США сільськогосподарську, енергетичну, промислову та іншу продукцію для вирівняння торгівельного дисбалансу між двома країнами. До того ж будуть розпочаті переговори про структурні зміни у сферах трансферу технологій, захисту інтелектуальної власності, нетарифних бар'єрів, кіберзлочинності, сільського господарства і сфери послуг. Рішення щодо нових мит відкладено на 90 днів, і весь цей час буде використано на переговори, підкреслено в заяві Білого дому. Якщо ж переговори у відведений термін зазнають невдачі, плани щодо підвищення мит знову набудуть сили.

 

Читайте також: Почати з Китаю. Чому Україні потрібна власна торговельна війна з Китаєм

 

Раніше у 2018 році США вже суттєво підвищували тарифи на продукцію з Китаю обсягом $250 млрд доларів, що складає близько половини загального експорту КНР у США. Китай відповів на ці рішення новими тарифами на американські товари обсягом 110 млрд доларів. Відкладене Трампом нове підвищення тарифів стосувалося решти китайського експорту в США. Таким чином, домовленість фактично означає тимчасове затишшя у наростаючій торгівельній війні найбільших економік світу, яке у випадку свого подальшого розгортання, на думку деяких аналітиків, може призвести до глобальної рецесії. Це була перша зустріч віч-на-віч Трампа і Сі Цзіньпіна від початку торгівельного протистояння. Подія стала ключовою за результатами саміту G20 у Буенос-Айресі, хоча зустріч і відбулася вже після його завершення.

Водночас в середині тижня прийшли новини про арешт в Канаді за запитом США фінансового директора і віднедавна віце-голови Huawei Мен Ванчжоу, яка до того ж є дочкою засновника і президента компанії Рена Женфея. Фондові ринки відразу відреагували на новину падінням. Індекс S&P 500 продемонстрував найгірший тиждень від березня, зазначає Bloomberg. В суді Британської Колумбії говорилось, що фінансова директорка Huawei нібито використовувала дочірню компанію під назвою SkyCom, щоб уникнути санкцій проти Ірану в період між 2009 і 2014 роками, повідомляє BBC. Прокурор заявив, що Ванчжоу ввела в оману декілька фінансових установ, приховуючи зв’язок між SkyCom та Huawei. 

 

Financial Times пише, що інсайдери та експерти з правових питань сприйняли крок Вашингтона як початковий постріл у наступному раунді спроб США стримувати швидке зростання Китаю як технологічної сили. До того США вже блокували поглинання китайськими компаніями американських, а також вели діяльність проти ZTE, контрольованою державою китайської компанії-конкурента Huawei. 

 

Huawei є другим після Samsung виробником смартфонів, нещодавно випередивши Apple. Також компанія є одним із чільних гравців у впровадженні технології швидкого зв’язку 5G. Спецслужби західних країн побоюються, що розповсюдження технології Huawei може загрожувати безпеці їхніх країн через ймовірність шпигунства на користь Китаю і впроваджують відповідні обмеження щодо компанії на своїх ринках. Huawei спростовує свої зв’язки з урядом КНР.

 

Читайте також: Українська нафта і газ: приспаний потенціал

 

Bloomberg також допускає, що дії США мають передусім на меті стримати технологічний розвиток Китаю. Видання допускає, що можливо закінчилася ера, коли китайські компанії займалися лише дешевою збіркою чи копіюванням американських технологій і тепер вони здатні нарівні конкурувати у високотехнологічному сегменті. Це може означати, що окрім війни тарифів перед нами може розгорнутися довга технологічна війна. 

 

Країни-експортери нафти домовляються щодо підтримки цін, але чи на довго? 

 

  Після тривалих і напружених переговорів у Відні країни ОПЕК та інші великі експортери нафти досягли угоди щодо скорочення видобутку на 1,2 млн бареля на добу протягом першої половини 2019 року. На країни клубу експортерів припадає зобов’язання скоротити видобуток на 0,8 млн барелів, додаткове скорочення на 0,4 млн барелі забезпечать країни поза ОПЕК.

 

Bloomberg звертає увагу на ключову роль Саудівської Аравії у досягненні компромісу, яка погодилася скоротити незіставно значну частку свого видобутку і, таким чином, відкинула заклики Дональда Трампа відмовитись від підтримки цін. Замість цього міністр енергетики Саудівської Аравії Халід Аль-Фаліх відповів, що для виробників нафти і газу США також знайдеться частка на ринку за високих цін. «Сподіваюсь ми зможемо рости разом, а не за рахунок іншого», – заявив міністр на противагу своїм же минулорічним заявам про неготовність віддавати США частку нафтового ринку. Проте щоб Саудівській Аравії та США і далі не було тісно на нафтовому ринку, необхідним є продовження скорочення експорту з Ірану через санкції та з Венесуели через політичні потрясіння. Довіра між країнами-експортерами також не на високому рівні, і забезпечити квоти може виявитись не менш складно, ніж про них домовитись. 

 

Читайте також: Нокаут для Британії

 

На новинах про успіх у переговорах ціни на нафту марки Brent зросли від $60 до $63, але пізніше трохи відкотилися і на кінець тижня торгується трохи вище за 61 долар. Ринки не можуть бути впевнені, що скорочення видобутку не є короткостроковим. За несприятливих обставин Саудівська Аравія може знову змінити стратегію і почати видобувати багато задля витіснення з ринку гравців з високою рентабельністю, у тому числі сланцеву нафту США. 

 

Три сценарії Brexit

 

Європейські ринки продовжували нервувати через зростаючу невизначеність навколо Brexit. Близька соратниця Британського прем’єра Терези Мей і членкиня її уряду Ембер Радд вперше допустила «план Б» на випадок, якщо парламент відкинить домовленості Мей з ЄС щодо умов виходу країни з об’єднання, повідомляє Reuters. Сама Мей наполягає, що її угода з ЄС є єдино можливим сценарієм мирного виходу. В іншому випадку вихід буде або дуже шоковим, або його не буде зовсім, застерігає Мей. Проте, повідомляє Reuters, навіть деякі однопартійці прем’єра з Консервативної партії не збираються підтримувати її угоду. Їх не влаштовує, що угода залишає дуже тісний зв'язок між ЄС і Великою Британією. У свою чергу, Ембер Радд заявила, що відносини у стилі Норвегії з блоком також є можливим виходом із складної ситуації: «Якщо це (план Мей) не спрацює, все можливо: голосування людей, Норвегія плюс, кожна з цих опцій може бути запропонована». 

 

Читайте також: Розвиток сонячної енергетики в Україні: питання національної безпеки

 

Норвегія не є членом ЄС, але є в єдиному ринку союзу, що забезпечує вільне пересування товарів, капіталу, послуг та людей. "Норвегія плюс" передбачає, що Британія також залишатиметься в митному союзі ЄС, в якому немає Норвегії. Таким чином, окрім варіанту прийняття парламентом договору Мей і варіанту шокового виходу Радд також допустила як повторний референдум, так і співіснування з ЄС в стилі Норвегії. У Великої Британії тепер є три альтернативи виходу з ЄС і варіант залишитися в ньому за повторного референдуму. Невизначеність продовжується.