У вівторок у Донецьку презентували рух «Оборона Донецька», який складається з прихильників Антимайдану. Активісти розповіли, що їхня перша акція відбулася 8 лютого. На ній, зокрема, була присутня і група людей у шахтарських касках, а ведучий заходу оголосив, що це шахтарі, які їхали на зміну, але не змогли пройти повз мітинг.
Тим часом, лідер Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко розповів, що люди, яких видавали за шахтарів, не мають нічого спільного з вуглепромом. Це з’ясували активісти профспілки. Перша ознака підміни – каски інженерно-технічних працівників, для яких, за словами профспілкового лідера, ці люди занадто молоді.
"З’ясували елементарно. Перше – каски. Друге – на питання, яка шахта, вони уникали відповіді. Третє, наші шахтарські руки відразу відрізняються – в синіх шрамах. І четверте – те, що вони не розуміють нашого так званого шахтарського сленгу. І от щоб показати всезагальний «одобрямс», вони вдаються до таких речей", – зазначив Волинко.
За його словами, на сьогодні шахти не можуть продати вугілля, проте гірники отримують свої зарплати, не підкріплені проданим товаром. Скоро, на думку Волинко, ця ситуація позначиться на українській економіці. Тому наразі шахтарям не до мітингів.
Про це говорить і голова аналітичного відділу Донецької обласної організації "Комітет виборців України" Олександр Клюжев. Він зауважує, що шахтарі були останнім козирем Партії регіонів.
"Вже не вперше Партія регіонів стикається з необхідністю формувати якісь цінності, якісь ідеї. Євромайдан, фактично, нав’язав дискусію про цінності. І в цій дискусії Партія регіонів традиційно відчуває труднощі, – говорить аналітик. Гасло «Ми не мітингуємо, ми працюємо» якраз демонструє кризу ідей та кризу ідеологій демонструє. Апеляція до шахтарів – спроба витягти козир у ціннісній боротьбі. Це виглядає цинічно в умовах, коли багато шахтарів змушені спускатись в шахту голодними", – зауважує Клюжев.
Самі ж активісти новоутвореного руху не змогли не тільки пояснити факт участі у власному мітингу "підставних" шахтарів, а й навіть сформулювати цілі та методи свого «громадського руху». Судячи з їхніх слів, вони не мають нести відповідальності за те, що відбувається на акції. Про це сказав активіст "Оборони Донецька" Олександр Аулов.
"Наші люди, які прийшли до нас, вони всі разом з нами пішли від храму і до прокуратури, хто далі підходив до нас, ким би вони себе не називали – шахтарями, металургами – ми до цього жодного відношення не маємо. Хто там і ким представлявся, я за це не маю відповідати", – зазначив Аулов.
Нагадаємо, що 8 лютого у Донецьку тітушки, які були переодягнуті в шахтарів, перешкоджали опозиціонерам проводити зустріч із донеччанами. Народні депутати Олександра Кужель і Андрій Павловський були змушені виїхати з площі Правосуддя у супроводі міліції.