Звісно, іноді спортивний інтерес брав своє, але матчі якщо й переглядалися, то мовчки, без звичного для подій такого масштабу резонансу. Так тривало, аж доки збірна Хорватії не переграла в серії пенальті у чвертьфіналі збірну РФ. Звичайно, поразка ворога викликала шквал радості. А через лічені після матчу години емоції підсилилися свіженьким відео з хорватської роздягальні, на якому двоє колишніх київських динамівців подякували українцям за підтримку гаслом «Слава Україні!».
Двоє хорватів зробили те, на що виявився не здатен жоден український футболіст, десятки з яких не посоромилися на п’ятому році війни поїхати в лоно держави-агресора переглядати футбольні матчі.
Короткий знятий на телефон любительський запис, попри пізню годину, розлетівся мережею з неймовірною швидкістю й зібрав сотні тисяч переглядів. Оборонець Домаґой Віда і тренер хорватської збірної Оґнєн Вукоєвич миттю стали популярними навіть серед людей, які про їхнє існування досі ні слухом, ні духом.
Для фанатів «Динамо» Оґнєн і Домаґой були ріднішими за більшість українських футболістів. Вукоєвичу за його бійцівські риси, виключну жертовність на полі навіть пробачили оренду в московському «Спартаку» 2013-го. Явище майже нечуване, але тоді ультрас звинувачували в тимчасовому переході не футболіста, а власника клубу Ігоря Суркіса, який таку оборудку допустив.
З Відою у киян стосунки взагалі особливі. Він прийшов у «Динамо» з ініціативи тодішнього тренера Олега Блохіна й спершу мав репутацію універсала, здатного закрити будь-яку позицію в оборонній ланці. Впродовж одного сезону Домаґой устиг пограти як у центрі, так і на обох флангах захисту. А навесні 2014-го, коли клуб на правах виконувача обов’язків очолив Сергій Ребров, перший за останні п’ять років титул команді приніс саме гол Віди у фінальному матчі Кубка України проти «Шахтаря».
Власне, ворота збірної Росії в додатковий час теж уразив саме Віда. Футболіст, який особливою результативністю не вирізняється, але у вирішальний момент вистрілює з неабиякою постійністю. Відзначився Домаґой і в серії післяматчевих пенальті, хоча доти до позначки в офіційних матчах, здається, не підходив узагалі ніколи. Така вже він людина.
Зрештою, хороших футболістів не так багато, а хороших людей поміж них ще менше. Віда тим і вирізнявся, що навіть у часи невдач ніколи не забував подякувати вболівальникам. Підійшов Домаґой до гостьової трибуни й тоді, коли збірна Хорватії навесні 2017-го на загребському «Максимірі» переграла збірну України.
Інакше кажучи, Оґнєн і Домаґой на надпопулярному відео не вчинили чогось неочікуваного. Такими вони були завжди. Утім, реакція «з-за поребрика» виявилася прогнозованою. Бо як же на їхній території, на святому мундіалі імені сонцесяйного ВладімірВладімірича — і «Слава Україні!»? На хорватських футболістів миттю насунулася вся пропагандистська міць держави, яка звикла жити, нехтуючи всіма писаними й неписаними нормами міжнародного права.
Справжнє обурення громадськості викликала реакція ФІФА, яка розпочала розслідування, закинула хорватським тренерові та футболістові політику й погрожувала їх дискваліфікувати. Закінчилося все підкилимною домовленістю, у результаті якої Вукоєвича рішенням Федерації футболу Хорватії було виключено з тренерського штабу збірної, а ФІФА наклала на нього штраф у розмірі 15 тис. швейцарських франків. І це при тому, що «Слава Україні!» на відео лунало з уст Віди, а Вукоєвич лише сказав, що «ця перемога для «Динамо», для України». Зрозуміло, що Оґнєн став розмінною монетою. Хорвати прибрали тренера від гріха подалі, щоб напередодні півфіналу не був дискваліфікований основний оборонець Віда.
Читайте також: Флешмоб "Glory to Ukraine/Слава Україні!". Українці обвалили рейтинг ФІФА в Facebook
Так чи інакше, а покарання це абсурдне й не має аналогів. Особливо на тлі балачок, які велися довкола двох футболістів збірної Швейцарії, косовських албанців за походженням. Шедран Шачирі та Ґраніт Шака після забитих м’ячів у ворота команди Сербії зображали руками албанського орла і навіть не соромилися дражнити сербських фанатів. Проте, попри обурення Футбольної федерації Сербії, реакції від ФІФА не було.
Уже після того, як пристрасті довкола Віди — Вукоєвича почали стихати, з’явилася свіжа інформація: ФІФА ініціювала розслідування через націоналістичні банери хорватських фанатів, помічені ще під час першого матчу збірної проти нігерійців.
Україна з реакцією на подію теж не забарилася. Попіаритися встигли політики різного штибу. А надто президент ФФУ і нардеп від президентської політсили Андрій Павелко, який з’явився в стінах парламенту у футболці збірної Хорватії та з подарованим його хорватським колегою Давором Шукером шаликом Croatia. Голова бюджетного комітету вперше за тривалий час виступав із трибуни парламенту державною мовою й пообіцяв, що ФФУ відшкодує Вукоєвичу витрати та запропонує йому роботу.
Не полінувався попіаритися на гарячій темі й відомий знавець футболу Олег Ляшко, який завдяки ставкам на матчі збагатився на 500 тис. грн. Традиційно підійшовши до трибуни разом зі своєю радикальною ватагою, Олег Валерійович став люто обурюватися діяннями ФІФА, а в підсумку оконфузився, перекрутивши ім’я одного й прізвище іншого футболіста, назвавши Відо Домаґаєм, а Оґнєна — Вуковичем.
Утім, на те він і Ляшко. Значно більшого міжнародного резонансу набув український флешмоб у Facebook на підтримку хорватських футболістів. Лише за добу 160 тис. українських оцінок-одиниць із підписом «Слава Україні!/Glory to Ukraine!» збили рейтинг офіційного пабліку ФІФА до 1,1. Закінчилося все тим, що оцінювання спершу призупинили, потім обнулили, а багатьом українським користувачам, які брали участь у флешмобі, стали надходити повідомлення з вимогою змінити пароль, мовляв, їхні сторінки намагалися зламати.
Читайте також: ФІФА видалила рейтинг сторінки у Facebook після флешмобу "Слава Україні!"
Щось схоже вже було на початку чемпіонату, коли таким самим чином українці вкупі з литовцями та грузинами за мінімальної підтримки представників інших держав почали ставити одиниці, підсилюючи їх малюнками Андрія Єрмоленка, офіційному пабліку чемпіонату світу з футболу-2018, який у народі дістав назву Bloody cup (кривавий кубок). Врешті, оцінки на цій сторінці теж приховали. Після флешмобу на підтримку хорватів українці взялися за паблік Газпрому. Вочевидь, нас знову підтримають литовці та грузини. Однак решті світу байдуже до нашої війни, зважаючи на щеняче захоплення путінським шиком.
Показово, що в західній пресі про «футбол на крові» в контексті останніх подій мало хто згадав. Тим помітнішим є коментар Юліана Репке з німецького Bild. «Просто нагадую: Росія вбила 12 українців від початку чемпіонату світу. Не проблема для ФІФА, звичайно. Автократичний режим, який вкрав 2 млн українців у 2014 році й донині вбиває та калічить щодня, може приймати чемпіонат світу з футболу. Але гравець, який каже «Слава Україні!», може бути забанений за це. ФІФА, ви огидні», — написав він у своєму Twitter.
P. S. Санкції ФІФА та російська пропаганда не вплинули на бойовий дух збірної Хорватії, яка вийшла до фіналу чемпіонату й змагатиметься з командою Франції