Нафтогаз “загруз” у зовнішніх і внутрішніх боргах

4 Лютого 2014, 10:26

Надана Росією знижка на газ не допомогла Україні вирішити фінансові проблеми "Нафтогазу". Компанія, обтяжена невиплатами з боку комунального сектору і необхідністю продавати об'єктам ЖКГ газ дешевше закупівельної ціни, знову не може розрахуватися з "Газпромом", пише «Комерсант-Україна».

У понеділок виконувач обов’язків віце-прем'єра Юрій Бойко зустрівся у Москві з головою правління російського "Газпрому" Олексієм Міллером. Згідно з повідомленням пресс-служби в.о. віце -прем'єра, мова йшла про розрахунки за газ, поставлений у 2013-2014 роках. Від докладніших коментарів сторони відмовилися.

Того ж дня в НАК "Нафтогаз України" заявили, що серйозна заборгованість за поставлений газ перед компанією з боку теплокомуненерго загрожує зривом виконання зобов'язань перед "Газпромом". За даними "Нафтогазу", на вчорашній день розмір боргу споживачів газу досяг 27 млрд грн. За останні три місяці заборгованість збільшилася майже на 10 млрд грн. Так, борг за підсумками січня виріс на 3,7 млрд грн. "Нафтогаз" звернувся до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, а також до облдержадміністрацій із вимогою зобов'язати теплокомуненерго розрахуватися за спожитий газ.

Офіційно в Міненерго ситуацію з боргом не коментують. Але джерело в міністерстві розповіло, що неплатежі не є основною проблемою "Нафтогазу". Серйозна заборгованість у ТКЕ була і раніше. Але зараз вона накладається на непрості відносини з Російською Федерацією.

"Ситуація із валютою нестабільна. Ми очікували, що Росія надасть черговий транш доларового кредиту, цю валюту викупить "Нафтогаз" і розрахується із "Газпромом", – відзначає джерело в Міненерго. До кінця січня Україна розраховувала отримати черговий транш російського кредиту в розмірі $ 2 млрд. Але у зв'язку з відставкою Кабінету міністрів цього не сталося.

Нагадаємо, після відставки прем'єр-міністра Миколи Азарова президент РФ Володимир Путін заявив, що українська сторона попросила "Газпром" ще раз перенести термін виплати заборгованості в розмірі $ 2,7 млрд за поставлений восени минулого року газ, а також про розстрочення за платежами цього року. Якщо Україна не розрахується за куплений в січні газ до 10 лютого, то її загальний борг перед Росією досягне $ 3,35 млрд, а "Газпром", за угодою від 19 січня 2009 року, може перейти на режим передоплати.

Заборгованість також пов'язана з тим, що газ для теплокомуненерго реалізується за нижчою вартістю, ніж купується у Росії. Різниця повинна компенсуватися за рахунок держбюджету. Раніше подібні проблеми вирішувалися за рахунок внесення до статутного фонду "Нафтогазу" державних облігацій, під які монополія брала кредити в українських банках. Цього року на ці цілі в держбюджеті передбачено 11,1 млрд грн.

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко відзначає, що одномоментний вихід НАК на міжбанківський валютний ринок з купівлею $ 3,35 млрд здатний істотно вплинути на курс.

"Наскільки серйозною буде така корекція, залежить від того, як оперативно Нацбанк зможе погасити паніку на ринку. Водночас поетапні покупки можливі у разі поступового погашення заборгованості, матимуть куди менші наслідки", – заявив Устенко.

Глава міжнародного енергетичного клубу Q-club Олександр Тодійчук зазначив, що якщо Росія не піде на поступки і не надасть другий транш кредиту, то Україні доведеться знову шукати гроші у Міжнародного валютного фонду.

"В цілому можливо отримати від МВФ цільовий кредит на погашення заборгованості за газ, але для цього необхідно піти на системні реформи газового ринку, на яких наполягають міжнародні фінансові організації. Якщо Росія буде і далі використовувати газ як інструмент політичного тиску, то Україна прийде до того, з чого почала: єдиний спосіб змінити ситуацію системно – провести реформу ТКЕ і позичити грошей на Заході" , – переконаний експерт.