Тривають також перемовини щодо миротворців. Принаймні на введення миротворчих контингентів сьогодні згодні всі сторони конфлікту. Проте формат миротворчої місії поки що не визначений. Росія наполягає, що може йтися тільки про безпеку місії ОБСЄ, а миротворці повинні перебувати на лінії розмежування. Натомість Україна хоче здобути контроль над своїми кордонами (цю позицію підтримують і США).
Немає згоди й щодо складу контингенту. Москва хотіла б бачити на Донбасі миротворців із Білорусі, проте для України такий варіант не можна назвати прийнятним. Сьогодні Білорусь є фактично сателітом Росії і позбавлена можливості проводити цілком самостійну зовнішню політику. Очевидно, що миротворці звідти діятимуть в інтересах Кремля.
Читайте також: Велика імітація
Тож сподіватися на швидку появу «блакитних шоломів» у донецьких степах поки що не варто. Про це каже й спеціальний представник Держдепу США з питань України Курт Волкер. 28 лютого він заявив, що Росія не ухвалюватиме жодних рішень з урегулювання ситуації на Донбасі до президентських виборів. І додав, що позитивних результатів у переговорах із нею наразі немає.
Тим часом в ОРДіЛО готуються відзначати вже четверту річницю «русской весны». Там регулярно встановлюють пам’ятники сепаратистам, які загинули в боях з українською армією, примушують людей отримувати документи невизнаних республік, а також їхні автомобільні номери. Нещодавно новою скульптурою «потішили» мешканців Луганська. У самому центрі міста з’явився пам’ятник «російським добровольцям», який виявився точною копією пам’ятника загиблим бійцям «ЧВК Вагнера», раніше встановленого в Сирії. Ще одним недобрим знаком є відключення мобільного зв’язку Vodafone, який, за словами Захарченка, найближчим часом на підконтрольній «ДНР» території вже не відновиться. Людей змусили користуватися послугами місцевого оператора «Фенікс», який працює на краденому обладнанні українських компаній. Якість надаваних ним послуг жахлива, оскільки він не здатний витримувати навантаження від різкого напливу такої кількості абонентів. У соціальних мережах люди проклинають «Фенікс», пишуть, що іноді додзвонитися можна тільки після кількох десятків спроб. Утім, настрої громадян уже давно не хвилюють верхівку «ДНР» та «ЛНР», що живе своїм життям і не звертає уваги на безправне населення. Бойовики і далі ділять потоки та владу. Останній гучний скандал спалахнув у структурах «ДНР» цього тижня. За наказом Захарченка було заарештовано «міністра вугільної промисловості ДНР» Едуарда Голенка, а також цілу низку близьких до нього людей. Зокрема, керівників вугільних об’єднань, яких звинуватили у великих розкраданнях.
Згідно з офіційним повідомленням «МВС ДНР» починаючи з січня 2017 року учасники ОЗУ викрали коштів на суму понад 100 млн руб. «За фактами розкрадання в особливо великому розмірі стосовно учасників організованого злочинного угруповання Міністерство внутрішніх справ ДНР порушило низку кримінальних справ. У результаті проведення спеціальної операції затримали 22 чиновників різних рівнів», — йдеться в повідомленні.
Читайте також: Прокинутися «ополченцем»
Очевидно, що справжня причина затримання Голенка та чисток у «Мінвуглепромі» не корупція. Адже зрозуміло, що без відома Захарченка та другої людини в «ДНР» Олександра Тимофєєва, який відповідає саме за фінанси, такі великі розкрадання відбуватися не могли. Підконтрольна «ДНР» територія — клаптик землі, де всі про все прекрасно знають і всі одне в одного на виду. Тож найімовірніша причина того, що сталося, — переділ фінансів. За словами колишнього політтехнолога Захарченка Костянтина Долгова, який деякий час тому потрапив в опалу й утік до Москви, Голенка усунули Тимофєєв і Захарченко, оскільки він міг прибрати з корупційної схеми їхню посередницьку структуру.
«Голенко був незручний, оскільки пропонував створити держпідприємство з продажу вугілля споживачам без посередників. Це не вписувалося в плани Захарченка й Тимофєєва, адже останній спеціально створив посередницьку структуру — торговий дім «Вугілля Донбасу», щоб націнка від продажу вугілля осідала в кишенях правлячого тандему. На місце Голенка вони хочуть поставити свою людину — Сосновського. Пікантності ситуації додає той факт, що проти Сосновського в РФ порушено кримінальну справу», — написав Долгов у соціальній мережі.
Схожа історія раніше вже траплялася в Луганську. У 2015 році люди нинішнього ватажка «ЛНР» Леоніда Пасічника заарештували близького до Плотницького «міністра енергетики» Дмитра Ляміна. Плотницький за свою людину тоді заступився і домігся її звільнення. Едуардові Голенку розраховувати особливо ні на кого. У нього впливових кураторів немає.
Читайте також: Хто воює проти нас на Донбасі
У Луганську, де раніше вирували пристрасті й скандали, тепер, навпаки, спокійно. Після вигнання Плотницького взяло гору угруповання Пасічника та Корнета, яке тепер править на підконтрольній території безроздільно. Утім, задоволені цим не всі. Нову владу критикує з Росії колишній заступник першого ватажка «ЛНР» Валерія Болотова Владлен Заруба, який давно був змушений покинути Луганськ.
Минулого тижня Заруба дав скандальне інтерв’ю, у якому заявив, що Пасічник і Корнет насправді нічим не кращі за Плотницького, вони брали участь у всіх його кримінальних і корупційних справах, убивствах лідерів «ополчення». Сам Плотницький, за словами Заруби, зараз заарештований у Росії і дає свідчення.
Цікаво й інше. Владлен Заруба також згадав, що недавній арешт у Росії одного із засновників компанії «Індустріальний союз Донбасу» Олега Мкртчана пов’язаний якраз із фінансуванням бойовиків «ЛНР», яке росіяни йому доручили.
«Після свідчень Плотницького в Росії взяли його куратора, що є одним із власників Алчевського меткомбінату. Там розкрадання більше ніж на мільярд доларів», — розповів Заруба. Як відомо, Олега Мкртчана справді заарештували в Москві 7 лютого цього року. Щоправда, згідно з офіційною версією його звинувачують у розкраданні кредитних коштів, виданих ІСД російським банком.
Словом, виходу з того болота, у якому Донбас опинився після захоплення ОРДіЛО проросійськими збройними формуваннями, поки що не видно. З часом «республіки» тільки глибше вростають корінням у землю. І хоча прихильники «ЛДНР» із деякою тривогою очікують виборів у Росії, побоюючись, аби Путін потім не здав їх, такий сценарій все ж таки малоймовірний. Навряд чи Путін стане іншим після чергового перепризначення самого себе на посаду російського президента.