Це другий візит Трампа до Європи і лише після відвідин Варшави, він поїде до Німеччини та Франції, тому для польської сторони цей візит мав дуже важливе та символічне значення. За символічністю консервативні коментратори порівнювали цю промову із знаковими промовами Рейгана і Кеннеді в Західному Берліні. Однак результат вийшов дещо скромнішим, ніж очікування.
Промову американського президента Дональда Трампа на площі Красінських у Варшаві натовп шість разів переривав вигуками “Дональд Трамп”, а оплесками ще більше. В один із таких моментів помітно задоволений Трамп навіть промовив “What a spirit!” (Який дух!), маючи на увазі помітно прихильний до нього натовп.
Найбільш очікувані слова Трамп у своїй промові таки не забув сказати: “Ми не лише на словах, але й діями продемонстрували, що США міцно відстоюють статтю 5 та зобов’язання спільної оброни”. Від Дональда Трампа в Європі довго прагнули почути цю риторику, але натомість він наполягав на перетині 2% порогу у видатках на оборону усіма країнами НАТО. Польща це зобов’язання виконує. Можливо, саме це і стало причиною такої риторики.
Читайте також: Великі сподівання: чого очікують у Польщі від візиту Трампа
Як пише польське консервативне видання Rzeczpospolita, промова Трампа декларувалася як “програмна”, що стосується світової безпеки. Однак насправді вона вийшла більш історично-ідеологічною. Трамп захоплювався польським духом та його історією. Трамп згадував і Диво на Віслі (Варшавська битва 1920 року), і Катинську трагедію, і Варшавське гетто, і Варшавське повстання, перед пам’ятником якому він виголосив свою промову.
Саме історичний аспект промови Трампа відзначали польські консервативні коментатори із захопленням. А от президент Європейської Ради та колишній польський прем’єр Дональд Туск відреагував на неї доволі стримано: “Ця промова була дуже пропольська, але кожен говорить те, що хоче почути господар”.
Важливим для України пасажем у промові Трампа був заклик до Росії припинити дестабілізацію в Україні. Як видно із прес-релізів, Дуда та Трамп говорили про ситуацію в Україні і під час ранкової зустрічі у королівському палаці.
Читайте також: Дуда заявив про посилення позиції Польщі в ЄС після візиту Трампа
Однак, як відзначає польський політолог Марек Мігальський у коментарі Rzeczpospolita, перші дві промови Трампа стосувалися бізнесу. “Він, як комівояжер прагнув продати озброєння чи газ; продукти та багатства свого народу”, – каже експерт. В цьому контексті на площі Красинських він згадав найбільшу збройну інвестицію Польщі – системи протиповітряної оборони “Вісла”. Напередодні цього візиту Польща підписала меморандум про купівлю найновішого ракетного комплексу Patriot, що є елементом системи “Вісла”. Під час прес-конференції, як пише Gazeta Wyborcza, міністр оборони Антоній Мацєревич заявив, що Польща може вибрати будь-яку конфігурацію системи.
Перші батареї Patriot, як пише видання, мають потрапити до Польщі ще до 2022 року. Вартість контракту на поставку восьми комплексів, за оцінками, становитиме близько 30 млрд злотих. Це буде найбільший польський контракт на поставку зброї в історії.
На Patriot як елемент системи "Вісла" першим насправді вказав ще президент Броніслав Коморовський у 2015-му. Однак переговори зайшли в глухий кут. Спершу, як пише Wyborcza, міністр оборони Антоній Мацєревіч розкритикував переговори у цій справі. Пізніше про сумніви щодо способу модернізації системи "Patriot" повідомили самі американці.
Читайте також: Не потонути. Чи є місце Україні в ініціативі «Тримор’я»?
Під час виступу перед главами держав ініціативи Тримор’я промова Трампа мала також торговельні нотки. Оскільки один із важливих аспектів співпраці в рамках ініціативи Тримор’я – це енергетика і диверсифікація джерел енергії, то тут допомога та інвестиції з боку США дуже потрібні. У червні відбулися перші поставки американського скрапленого газу до Польщі і ця перша поставка у сподіваннях польської сторони мала стати початком співпраці та надією на американські інвестиції. То ж під час промови американський президент багато уваги приділив можливості постачання енергоносіїв з США: “Америка буде вірним і надійним партнером у експорті та продажу наших високоякісних і недорогих енергетичних ресурсів і технологій. Ми виробляємо найкращі технології, і робимо найкращі технології для винищувачів і кораблів, обладнання, військової зброї”, – похвалився Трамп.
В цілому промова американського президента перед початком саміту була надзвичайно прихильною до цієї ініціативи: “Ініціатива Тримор’я трансформує та перебудує весь регіон та забезпечить, аби ваша інфраструктура як і ваша відданість свободі та верховенству права зв’язала вас з усією Європою та Заходом”, – заявив на початку своєї промови Трамп.
Перед початком саміту Тримор’я і з того часу як стало відомо, що на нього збирається американський президент, багато хто говорив, що він спробує використати цю ініціативу для посилення внутрішніх розходжень у ЄС. Однак, проглянувши його промови та виступи під час цього візиту будь-які переживання з цього приводу зникають. Керівник аналітичного центру Carnegie Europe Томаш Валашек в інтерв’ю Gazeta Wyborcza вже після від’їзду Трампа також це відзначає: “Президент США не використовує Польщу, для того щоб розігрувати якусь велику геополітичну змову”. Однак аналітик говорить про політизованість енергетичних питань у промові Трампа. На його думку, залежність від одного постачальника енергії не є сприятливою ситуацією і диверсифікація джерел в інтересах усього континенту, але чим політизованішою буде енергетична співпраця із США, тим гірше, бо це тоді матиме меншу підтримку у Західній Європі. “Це має бути спільна євро-американська ініціатива, а не двостороння ініціатива, тому я дещо не задоволений, що президент висловлюється про неї в такому політичному контексті”, – вважає Валашек.
Американські ЗМІ, зокрема The New York Times, відзначають, що виступаючи в Польщі Трамп нарершті облишив традицію критикувати американських лідерів та інституції за кордоном. Американські новинарі також відзначили, що під час прес-конференції президент висловився щодо втручання Росії в американські вибори: “Ніхто не знає”. За цими його висловлюванням у США слідкують особливо уважно напередодні сьогоднішньої зустрічі Трампа із Владіміром Путіним на саміті Великої Двадцятки у Гамбурзі. Туди він відлетів одразу по завершенні заходів у Варшаві і одразу відчув контраст прийому: в Гамбурзі, за повідомленням ЗМІ, десятки тисяч протестують проти приїзду американського президента. Такий холодний душ після теплого польського прийому.