Теракт в Манчестері: Безпека стане важливим елементом виборів

Світ
23 Травня 2017, 18:11

У ніч на 23 травня у головному місті Північної Англії на "Манчестер Арені" прогримів вибух, який забрав життя щонайменше 22 осіб, зокрема дітей. Щонайменше 59 осіб отримали поранення. Теракт відбувся у момент, коли тисячі молодих людей виходили з концерту американської поп-співачки Аріани Гранде. Правоохоронці вважають, що вибуховий пристрій привів у дію терорист-одинак. Злочинець загинув на місці.

Британські та американські ЗМІ звертають увагу, що терористу вдалося пронести на концерт вибуховий пристрій попри те, що у Великій Британії рівень терористичної загрози кваліфікується на рівні "дуже високого". Крім того, зауважують ЗМІ, атака вже вплинула на хід парламентських виборів, які заплановані на 8 червня.

Як пише британське видання The Times, час теракту напевне був розрахований на те, аби призвести до максимальної кількості жертв. "Тисячі молодих людей, які прийшли на концерт, покидали арену і перебували в секторах, звідки не було місця для втечі. Британська транспортна поліція заявила, що вибух стався у фойє арени, яке з'єднує зал для глядачів зі станцією Вікторія", – пише видання.

Поліція і служби з боротьби з тероризмом почали "швидке розслідування" і встановлюють, діяв злочинець один, а чи був частиною мережі. 

"Атака сталася, незважаючи на багаторічні попередження і посилення заходів безпеки, особливо у багатолюдних місцях. Слідчі захочуть розібратися, де куплено матеріал для пристрою і як його зробили", – пише The Guardian і зазначає, що після теракту 2005 року в Лондоні було вжито заходів для обмеження придбання матеріалів, які можуть бути використані для виробництва саморобних вибухових речовин. 

"Інцидент в Манчестері відбувся через кілька тижнів після того, як поліція і MI-5 посилили режим своєї служби і запобігли кільком терактам. Рівень терористичної загрози у Великій Британії знаходиться на серйозному рівні. Це означає, що ймовірність нападу дуже висока. Уряд не планує підвищувати рівень загрози до критичного, проте, очікується, що безпека на основних майданчиках в Британії і в інших місцях буде переглядатися", – підкреслює видання.

Вже в іншій статті The Times головний репортер видання Шон О'Нейлл зазначає, що теракт в Манчестері, разюче відрізняється: у ньому використана потужна вибухівка.

"Це перший випадок, коли ісламістські терористи успішно використали вибухову речовину в Великій Британії після того, як "Аль-Каїда" влаштувала звірства в Лондоні 7 липня 2005 року. Манчестерський терорист-смертник не міг обійтися без допомоги. Поліція і MI-5 вже знають, хто він, і припускають, що він мав би отримати допомогу в придбанні або виготовленні вибухівки", – пише О'Нілл.

"Ймовірно, терорист належав до терористичного осередку, – йдеться в статті. – Основний напрямок розслідування сьогодні полягає у з'ясуванні того, чи не був він одним з 350-ти переповнених ненавистю джихадистів, які повернулися до Великої Британії з Сирії зі знаннями, отриманим в боях про те, як робити ефективні вибухові речовини. Або, можливо, у нього були близькі зв'язки з кимось із них. Передсмертна агонія "Ісламської держави" і іноземні бойовики, які тікають з таких місць, як Ракка, представляють непередбачувану і потужну загрозу".

NBC News з посиланням на експертів пише, що теракти, які останнім часом сталися в Європі, вказують на зростання числа "саморадикалізованих" терористів. Про це свідчить і теракт на Вестмінстерському мосту. Ці люди обирають замкнутий спосіб життя, в них розвинене бажання заподіяти шкоду іншим, а в мотивах, що штовхають людей на такі вчинки, немає ніякої закономірності.

"Якщо говорити про майбутнє, то міжнародній спільноті, безумовно, варто очікувати нових терактів", –  попередила Енн Спекхард, професор психіатрії Джорджтаунського університету, яка займається дослідженнями у сфері боротьби з тероризмом.

"Тепер, коли "Ісламська держава" втрачає завойовані території, а Рамадан наближається, бойовики, цілком можливо, захочуть продемонструвати свою силу", – зазначила вона у коментарі для каналу.

The Washington Post пише про те, що вибух стався практично за дві тижні до того, як у Великій Британії відбудуться загальнонаціональні вибори. Консерватори, що зараз при владі, разом з лейбористами, шотландською Національною партією і ліберал-демократами погодилися призупинити агітацію після атаки. "Кампанія була призупинена. Безпека не була важливою частиною дискусії, але, напевно, стане після відновлення агітації", – резюмує американське видання.