«При відправці текстового повідомлення через операторську мережу службове поле "Номер відправника" заповнює термінал самого абонента. Відповідно, є технічна можливість відправляти SMS від імені будь-якого абонента будь-якої мережі. Зокрема, саме завдяки цій особливості ми отримуємо повідомлення, де замість номера відправника вказано його ім'я або будь-яка послідовність символів», – розповів Химич. Він також нагадав, що існують сервіси масової розсилки SMS та спеціальні програми для смартфонів.
«На моїй пам'яті в Україні були кілька скандалів, коли хулігани розсилали SMS образливого чи провокаційного змісту народним депутатам та іншим шановним людям". Щоразу потерпілі погрожували операторам, деякі навіть тягли їх до судів, але мені невідомо про жоден випадок успішного результату таких справ», – заявив експерт.
За його словами, у подібних випадках оператори мобільного зв’язку – безсилі.
«У них немає ані прав, ані обов’язку блокувати підозрілі текстові повідомлення. Таким чином, не є проблемою розіслати велику кількість повідомлень довільного змісту, в яких як номер відправника буде вказаний один із сервісних номерів оператора», – пояснив Химич.
Він також звернув увагу, що невідомим вдалося розіслати повідомлення тільки тим абонентам, які перебували на вулиці Грушевського.
«Є щонайменше два способи сформувати базу номерів для розсилки абонентам, які перебувають на певній території. Перший передбачає отримання даних від обладнання операторів зв'язку. Я не знаю подробиць функціональності систем для вилучення інформації на користь правоохоронних органів, які відповідно до законодавства встановлені в операторських компаній. Але дуже ймовірно, що вони дозволяють виявляти всіх абонентів, чиї термінали перебуває в зоні дії певних базових станцій», – зазначив експерт.
Другий спосіб, за його словами, передбачає використання так званих «піратських базових станцій».
«Це спеціальне обладнання, яке сприймається телефоном як звичайна базова станція рідної мережі. Вона не зможе надати повноцінне обслуговування, але щоб зібрати номери всіх телефонів, які опинилися в зоні її дії, це й не потрібно», – пояснив експерт.
На його думку, версія про співпрацю операторів зі спецслужбами для розсилки повідомлень мітингувальникам на вулиці Грушевського не заслуговує на увагу.
«Усю необхідну інформацію спецслужби можуть добути самостійно, можливо і за допомогою обладнання, вже встановленого в операторів», – підсумував Химич.
Нагадаємо, що минулої ночі мітингувальників, які перебували в районі вулиці Грушевського, де другу добу тривають сутички з міліцією, намагалися лякати за допомогою SMS-повідомлень.
"Шановний абоненте, ви зареєстровані як учасник масових заворушень", – зазначалося у тексті повідомлення.
Тим часом, у компанії "Київстар" спростували свою причетність до розсилки SMS про "реєстрацію учасників масових зворушень", заявивши, що це зловмисники використовують незаконне обладнання для здійснення подібних розсилок.