Данський гельсінський комітет з прав людини: закони “16 січня” суперечать міжнародним зобов’язанням України

18 Січня 2014, 21:52

Зазначається, що звернення до комітетів ПАРЄ щодо України стосуватиметься законів, прийнятих 16 січня, утисків українських політиків та вибіркового правосуддя.

"Данський гельсінський комітет з прав людини стурбований правовою ситуацією, яку серйозно ускладнило прийняття українським парламентом 16 січня 2014 року законів, що суперечать українській Конституції та міжнародним зобов’язанням України як члена Ради Європи, ОБСЄ та ООН, Європейської конвенції про захист прав людини та інших міжнародних угод", – йдетсья у повідомленні. 

У Данському гельсінському комітеті наголосили, що хочуть привернути увагу до "останніх процедурних утисків українських політиків, за якими ми спостерігаємо на місці і через аналіз протоколів з судів".

Комітет також закликав звернути увагу на один з випадків «вибіркового правосуддя» в Україні, описаний у звіті про правовий моніторинг колишнього державного прокурора Данії Еріка Мерлунґа. 

Він, зокрема, наголошує, що ситуація із новими обвинуваченнями проти Юлії Тимошенко, в якій розслідування (і подальше обвинувачення) залишається незакритим, є серйозним випадком судового тиску і порушення Європейської конвенції з захисту прав людини, статті 6 про "право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку". 

Також у повідомленні наголошується, що наразі небезпека через захист Юлії Тимошенко нависла над її захисником Сергієм Власенком.

"Його колишня дружина вирішила у січні 2013 року подати на нього в суд за жорстокі злочини, які він вчинив 2008 року. Тепер йому інкримінують викрадення людини, що може потягнути ув’язнення на 9 років. Обставини свідчать про те, що суд у 2014 році порушить статтю 6 Конвенції, що вимагає "розгляду справи упродовж розумного строку", – наголошується у повідомленні.

"Ці справи, а також низка інших прикладів, підкреслюють необхідність відновлення реформи системи кримінального правосуддя в Україні. Реформи, схоже, призупинилися через непідписання Україною Угоди про асоціацію… Однак Україна все одно має зобов’язання, передбачені декларацією про наближення, підписаною при вступі до Ради Європи, а також європейськими стандартами, незалежно від того, підписана Угода про асоціацію, чи ні", – нагадали у ПАРЄ.  

"В нинішній ситуації одним із найважливіших моментів процессу є проект Ради Європи «Підтримка реформи кримінального правосуддя в Україні». Його основними компонентами є підтримка імплементації Кримінального кодексу 2012 року і розробка нових законів «Про прокуратуру» і «Державне бюро розслідувань», що є складовими боротьби з корупцією", – резюмується у поідомленні.

Як відомо, найближча пленарна сесія ПАРЄ має відбутися у Стразбурзі 27-31 січня.