Комісар з прав людини констатував, що доповнення, прийняті з "незвичайною поспіхом", викликають серйозну стурбованість відносно зобов'язань країни поважати права людини.
"Зокрема, я стурбований щодо наступних положень, які можуть найбільше зазіхати на кілька фундаментальних прав людини, включаючи свободу висловлювання думки, об'єднань і зборів", – пояснив Мужнієкс.
Таким першим положенням він назвав зміну до законодавства, що регулює діяльність неурядових організацій, яке, з його точки зору, "матиме наслідки для активності організацій громадянського суспільства та захисників прав людини в Україні".
"Як я вже підкреслював у інших країнах-членах Ради Європи, вивішування ярлика "іноземного агента" на неурядові організації, засновані на їхній участі у нечітко певній політичної діяльності", суперечить праву на свободу асоціацій і свободу висловлювання думок . Неурядові організації повинні мати можливість виконувати свої суспільні функції сторожового пса в середовищі, сприятливому для їх роботи", – пояснив комісар РЄ.
Іншим положенням він назвав поправку, відповідно до якої можуть звільняти від кримінальної відповідальності працівників міліції, які допустили порушення прав людини під час недавніх демонстрацій.
"Це – фундаментальний обов'язок уряду забезпечувати підзвітність осіб, замішаних у серйозних порушеннях прав людини. Безкарність за ці порушення може тільки сприяти повторенню подібних злочинів і відмовити жертві у справедливості", – аргументував Мужнієкс.
Ще одним положенням він назвав повернення до Кримінального кодексу статті про наклеп.
"Протягом кількох років, наклеп відносився до цивільно-правової відповідальності. У поєднанні з новим обмеженням на інтернет, повернення кримінальної відповідальності за наклеп матиме негативний вплив на вже тривожну ситуацію зі свободою мас-медіа в Україні", – упевнений комісар.
У зв'язку з цим Мужнієкс висловив "глибоку стурбованість змістом цих нових законодавчих доповнень, багато з яких суперечать зобов'язанням України в рамках Європейської Конвенції про захист прав людини та інших міжнародних правозахисних стандартів".
"Найближчими днями зроблю більш глибокий аналіз законів у світлі стандартів Ради Європи, результати якого оприлюдню", – пообіцяв комісар РЄ.
Як повідомлялось, до цього Мужнієкс закликав Віктора Янукович ветувати закони, які були прийняті Верховною Радою в четвер, 16 січня.
Нагадаємо,16 січня регіонали з комуністами прийняли закони, що обмежують права мітингувальниківта дозволяють здійснювати заочне кримінальне провадження. Крім того, більшість прийняла скандальний законопроект про наклеп та законопроект про так званих "іноземних агентів".
Незважаючи на заяви опозиційних фракцій, в яких вона вимагає не підписувати та скасувати рішення Верховної Ради, ухвалені 16 січня, як такі, що прийняті з грубим порушенням вимог Конституції та Регламенту Верховної Ради, спікер Рибак передав на підпис президенту Януковичу.