Стати партизаном онлайн

Суспільство
30 Січня 2017, 12:57

Важливість якісної військової підготовки Василь Корсун зміг оцінити одразу після початку війни. Він, ІТ-шник у мирному житті, ще у 2014му разом з однодумцями почав наполегливі тренування військової справи. І після року підготовки був мобілізований до одного з підрозділів спеціального призначення, що став основою майбутніх ССО. Так, за короткий термін вчорашній цивільний працівник мусив опанувати одразу декілька військових спеціальностей.

Можливо, саме тоді і народилася ідея щодо створення загальнодоступних курсів з військового вишколу для цивільного населення. Таких курсів, насправді, існує вже багато, на будь-який смак та гаманець. Особливість навчання, яке розробив Василь – це суто теоретична підготовка за допомогою надсучасної онлайн платформи дистанційної освіти та якісного навчального контенту. Проект має назву “Вишкіл”, є некомерційним, всі курси на ньому абсолютно безкоштовні.

Платформу створено у відомому Массачусетському технологічному інституті спільно з Гарвардським університетом і наразі вона використовується в найкращих міжнародних освітніх проектах. Розробка та наповнення інформаційних матеріалів також здійснюються за найбільш передовими методиками. Замість довгих текстів – відео уроки, замість звичайних ілюстрацій – інфографіка та анімація. Велика увага приділяється інтерактивному спілкуванню з курсантами. В якості лекторів запрошені одні з найкращих спеціалістів у своїх сферах. Серед них, наприклад, Сергій Шмаль – найбільш відома людина в українській військовій топографії та Сергій Березан, який має, напевно, всі можливі сертифікати з тактичної медицини та є інструктором «44 навчального центру» та ОЗСП «Азов» Нацгвардії України. За активної підтримки колег-волонтерів з «Офісу реформ» при Міністерстві оборони «Вишкіл» співпрацює з ЗСУ. Також до роботи над проектом активно долучаються колишні співслужбовці з ССО. Таким чином, навчання стає доступним, цікавим, а головне, ефективним. Звичайно, це лише теоретична підготовка, і після її опанування обов’язкове відпрацювання навичок на полігонах.

Сергій Шмаль

Аналогічні курси вже завоювали популярність в Америці та окремих країнах Європи. З урахуванням пізнього старту, у «Вишколу» є можливість уникнути повторення помилок закордонних проектів і взяти від них лише найкраще. Наприклад, використовується нова для України методика «перевернутого класу» – самостійне вивчення матеріалу з подальшим практичним закріпленням на тренуваннях.

Читайте також: Так гартується сталь: У мережі виклали вражаючі фото вишколу бійців Сил спеціальних операцій

Зараз над проектом «Вишкіл» працює невелика команда лекторів, операторів, аніматорів та системних адміністраторів. Всі – волонтери. Розпочавши після демобілізації, керівник цього проекту Василь вже має перші досягнення. На сьогодні, освітньою програмою скористалося більше тисячі чоловік. В планах – поділитися знаннями з максимальною кількістю охочих громадян України. За словами Корсуна, Україна може почувати себе у безпеці лише тоді, коли більшість населення буде мати базове розуміння теорії бою, ефективно використовувати зброю та вміти надати медичну допомогу. Якщо до теоретичних знань додати практику та легальне володіння зброєю за прикладом Швейцарії або Ізраїлю – ніякими «Іскандерами» чи «Тополями» завоювати таку країну не вдасться, вважає Василь.

Сергій Березан

На його думку, «Вишкіл» це не лише військове навчання, це й трансформація свідомості людини. Замість поведінки типу «моя хата з краю» – справжній патріотизм і готовність брати на себе відповідальність за долю своєї родини та країни. Отримавши такі знання, навіть в мирні часи, люди будуть поводитися інакше, з більшою повагою до інших. Кажуть, відома японська ввічливість бере початок від того, що кожен мав при собі меч та міг їм користуватися.

На сьогодні на сайті доступні вибіркові уроки з балістики, військової топографії, тактичної медицини та виживання. В процесі розробки курси по індивідуальній вогневій підготовці, подоланню бойового стресу та оборони в умовах населеного пункту. В найближчих планах ґрунтовний курс із тактичної медицини, курс попередньої професійної військової підготовки, теорії партизанського спротиву та декілька інших. Унікальним може стати курс для цивільного населення, яке опинилося в зоні бойових дій. Всі заняття розроблені з використанням як колись таємних радянських підручників (що зараз можна знайти у Інтернеті), так і сучасних стандартів НАТО. Звичайно, допомагає і досвід АТО.  Заняття будуть цікавими для батальйонів територіальної оборони, резервістів, або навіть учнів старших класів в якості додаткового допризивного навчання. Для офіцерського складу теж заплановано ряд курсів, частина з яких буде мати закритий характер.

Читайте також: Під Новоайдаром українські бійці провели вишкіл із наведення переправи

Звичайно, як і у більшості волонтерських проектів, залишається багато проблем.

Курси безкоштовні для користувачів. І хоча існуючої підтримки проекту вистачає, питання фінансування залишається відкритим.

Певні складнощі проекту полягають в юридичній площині, адже при використанні курсу в злочинних цілях можна говорити про сприяння створенню незаконних збройних формувань. Для уникнення проблем з законом команда доволі активно співпрацює з силовими структурами. Аби попередити небажаний доступ до сайту, розроблена система автентифікації та блокування комп’ютерів з російськими ІР-адресами. Своєрідним бар’єром  служить і те, що всі матеріали викладені виключно українською мовою. Разом з тим, ймовірність того, що знаннями можуть скористатися майбутні чи існуючі сепаратисти, ще залишається і команда проекту активно працює у напрямку її вирішення.

Проект своїм існуванням вчергове доказав, що корисне недосконалість державних інститутів завжди буде компенсуватися громадянським суспільством та волонтерськими ініціативами. Але, виходячи з масштабних планів, проект потребує розширення та наразі шукає додаткові ресурси.

Читайте також: Полк "Азов" проводить бойовий вишкіл під Харковом

Натомість, головною проблемою Василь вважає брак часу, адже розробники хочуть закінчити наповнення сайту якнайшвидше, щоб дати можливість підготовки для більшої кількості людей.  Повідомлення розвідки про чергову передислокацію угрупувань російських військ до українського кордону натякають, що можливо, у творців «Вишколу» не так багато часу.