Інновації та безпека

Суспільство
28 Листопада 2016, 13:03

Величезну роль в оцінці якості життя в будь-якій країні грає рівень надання медичної допомоги, їїінноваційцість та сучасність. Мова не лише про надсучасні технології регенерації кісткової або нервової тканини, протезування, трансплантологію і нейрохірургію, а й про ту сферу, яка безпосередньо має справу з майбутнім, тобто про пологові будинки, акушерство, неонатологію та гінекологію. Поява на світ нової людини так чи інакше –світла подія. Як і відкриття нових пологових будинків, критично необхідної для нормального функціонування країни і конкретно взятого міста інфраструктури на рівні із дитячими садочками, школами, спорткомплексами, музеями та ще довгим списком закладів.

Наприкінці листопада у Пущі-Водиці під Києвом відкрився новий, сучасний і інноваціний пологовий будинок «Лелека», в проекті та концепції  якого використано найкращий світовий досвід подібних закладів. Цяініціатива не є державною (хоча, вельми можливо, з плином часу державі цікаво буде долучитися до зазначеної справи на умовах певного партнерства), проте чистим бізнесом задля комерції  його назвати також не випадає. Мова про один з сучасних професійних проектів у галузі вітчизняної медицини, зокрема акушерства і гінекології, своєрідний доказ, що такі проекти навіть за вітчизняних  турбулентних умов є цілком реальними. Обсяг інвестицій у проект склав 17 млн доларів, у тому числі на закупівлю медичного обладнання витрачено 5 млн доларів. За рахунок позик українських банків було покрито 50% інвестицій. Установа, про яку мова, створила робочі місця для понад 200 осіб.

«Чим менше лікарня схожа на лікарню – тим краще», – стверджують місцеві лікарі. Лікування будь-якого типу, зокрема допомога породилі, включає в себе не лише суто медичні аспекти різного типу, а й суто побутові. Річ у тім, що реабілітація після операційного втручання або після пологів краще і швидше відбувається в умовах не просто чистих, а комфортних і зручних приміщень під наглядом фахового і тактовного персоналу, який також опікується емоційно-психологічним станом своїх підопічних. Це ті речі, які мають докластися до загального враження від рівня медичних послуг. У новому пологовому будинку, про який мова, на 8300 м² знаходяться акушерськета гінекологічневідділення, відділення патології вагітності, амбулаторне відділення з нагляду за вагітністю, реанімація для новонароджених, а також комфортні лікарняні палати.Ця нова установа готова приймати до 2500 пологів на рік.

Кожна палата у пологовому будинку «Лелека» обладнана системою виклику персоналу у відповідності до європейських стандартів, яка дозволяє швидко отримати необхідну допомогу і відстежувати якість роботи медичного персоналу. Наявність такої  системи у низці країн Європи та решти розвинутого світу є обов’язковою складовою будь-якої медичної установи.  Також у зазначеному медичному закладі діятиме електронна система захисту дітей. При спробі несанкціоновано винести дитину з пологового будинку спрацюють сигналізація та пристрій блокування дверей.

Усі пацієнти клініки будуть отримувати однаковий якісний рівень медичної допомоги. Для розвитку і впровадження поставлених задач до роботиу щойно відкритому пологовому будинку залучені провідні спеціалісти в області акушерства, гінекології, неонатології з багатолітнім досвідом роботи. Більшість спеціалістів мають науковий ступінь і вищу кваліфікаційну категорію. Зокрема головним лікарем закладу є професор, доктор медичних наук Дмитро Шадлун, а його заступником з неонатології– професор, доктор медичних наук Юрій Батман, відомі і шановані у  сферах акушерства, гінекології та неонатології фахівці України.

Величезна перевага пологового будинку «Лелека» – сучасна інноваційна, безпечна і точна апаратура як для діагностики, так і для лікування. Частина обладнання і систем, якими обладнаний цей пологовий будинок, є вперше привезеними до України, і по суті унікальними на наших теренах. Усі пологові зали закладу, про який мова, обладнані засобами сучасної фетальної телеметрії,  фетальними моніторами, які дозволяють контролювати стан плоду як під час вагітності, так і безпосередньо перед початком і під час пологів. Всі вони у згаданому пологовому будинкуоб’єднані в централізовану систему, завдяки якій акушер-гінеколог, навіть якщо він не знаходиться поряд з вагітною жінкою, за якою здійснює лікарський нагляд, може постійно дистанційно отримувати інформацію про стан плоду і приймати важливі рішення стосовно подальших дій. Ця технологія поліпшує діагностику невідкладних станів в ще ненароджених дітей, дозволяє зберегти їм життя. Також усі операційні зали клініки обладнані сучасною ламінарною системою вентиляції повітря, яка дозволяє очищати там повітря 25-30 разів за годину, що суттєво зменшує ризики септичних заражень, збудників яких можуть переносятьчастинки пилу в повітрі. Також у пологовому будинку встановлено складну сучасну систему миття та обов’язкової стерилізації медичних інструментів, медичного одягу персоналу тощо.

Велику увагу лікарі «Лелеки» приділяють ранній діагностиці та прогнозуванню патологічних станів у новонароджених, наданню медичної допомоги в ранньому неонатальному періоді, тобто у перші 28 днів після народження.Вперше в Україні саме тут будуть проводити поглиблений неонатальний біохімічний скринінг для виявлення 32-х спадкових захворювань у новонароджених.Це величезний крок вперед, оскільки нині практикою є діагностування лише 4-х спадкових хвороб у щойно народжених дітей. Ще однією проблемою, яка вражає українських дітей, є зростання кількості вроджених вад серця. Тому одним з пріоритетних завданьнеонатальної служби пологового будинку «Лелека» є рання діагностика критичних вад серця із застосуванням скринінгових і додаткових методів дослідження, що дозволить своєчасно надавати кардіохірургічну допомогу дітям цієїгрупи в спеціалізованих центрах, і таким чином покращити їхній стан здоров’я протягом усього життя. Також у клініці проводитимуть сучасний аудіологічний скринінг у новонароджених з метою ранньої діагностики порушень слуху.

За статистикою, 10% недоношених і 1% доношених дітей потребують інтенсивної терапії, і для цього в клініці «Лелека» є всі засоби і апаратура. Передчасні пологи і догляд за недоношеними немовлятами, які побачили світ на 22-28 тижні вагітності, є дуже витратною і складною справою. «Це малесенькі діти вагою приблизно по 500 грамів. Раніше вони не були життєздатними. Витрати на те, аби їх виходити, є величезними», – розповідає Дмитро Шадлун. Нині у таких новонароджених з’явився шанс. Для виходжування глибоконедоношених новонароджених дітей в «Лелеці» використовуватимуть найсучасніша контрольно-діагностичну та лікувальну апаратуру, своєрідні інкубатори-кокони, які дають змогу створити для дитини умови, близькі до внутрішньоутробних, і продовжити необхідний їм розвиток. Згадана апаратура є такою, що дозволяє в разі  потреби широкий спектр медичних маніпуляцій не лише лікарю-неонатологу, а й фахівцям з дитячих кардіології та невропатології.

Важливим для фахівців щойно відкритої клініки є й питання соціального захисту породилі та її дитини, їхнє внутрішнє страхування «Якщо вагітність жінки спостерігають лікарі нашого пологового будинку, то ми даємо жінці право укласти з нами угоду про проведення пологів на 22 тижні вагітності. Таким чином ми беремо на себе всі ризики, якщо трапляться передчасні пологи, скажімо, на 24 чи 26 тижні вагітності, зокрема справу і витрати з виходжування недоношених дітей», – зазначає генеральний директор пологового будинку «Лелека» Валерій Зукін. Додає, що якщо в силу певних обставин пологи не відбулися в природній спосіб, і потрібно вдатися до кесаревого розтину, то доплачувати за цю операцію у медичному закладі, про який мова, не буде потрібно. «Ми також хочемо брати солідарну участь із нашими пацієнтами. Ми не лише будемо проводити ранню діагностику вроджених хвороб, пороку серця або вад слуху в немовлят, які народжуватимуться у нас. Кожну пацієнтку наша клініка страхуватиме на випадок, якщо у її дитини після народження буде виявлено вроджені вади. Страхуватимемо жінку і її дитину на випадок, коли ми не зможемо надати їм допомогу за нашим профілем, і їм потрібно буде звертатися до інших медичних установ та їхніх фахівців з вроджених вад серця, слуху або до хірургів, які оперують новонароджених», – констатує Валерій Зукін.

В майбутньому у пологового будинку «Лелека»  є шанс стати не лише провідним  акушерсько-гінекологічним та неонатологічним закладом в Україні, але й базою для навчання лікарів та розвитку новітніх медичних технологій і методик лікування. Зокрема нині фахівці цієї клініки, за словами її генерального директора, долучатимуться до преклінічних робіт щодо запропонованої американськими вченими технології штучної плаценти і долучитися до необхідних для цього експериментів разом із Інститутом фізіології ім. О.Богомольця. Хоча в останні два десятиліття у питанні вихожування передчасно народжених дітей зроблений величезний прорив вперед, ця галузь лишається сповненою проблем. Серед дітей, як зазначають спеціалісти, народжених на 24-26 тижні вагітності досить високі рівні смертності та інвалідизації. Річ у тім, що ані ліки-сурфактанти, ані дихальна підтримка тощо не дозволяють прискорити зрілість дитячих легенів. «Дитина з такими проблемами потребує більшої допомоги. Для цього її кров треба пропустити через оксигенатор, аби рівень кисню, який вона отримує, був діяльності її мозку. Таку дію в природних обставинах забезпечує плацента матері, у випадку ж передчасного народження треба створити дещо, що може її замінити», – пояснює неонатолог Юрій Батман.

Будівництво пологового будинку «Лелека» проходило в складний для України період, стартувало буквально за декілька днів до трагічних подій лютого 2014 року, коли мало хто міг передбачити майбутнє нашої країни. Відкриття нового такого закладу дає імпульс надії, адже якщо нація поповнюється дітьми, то в неї є майбутнє.

Матеріал розміщено на правах реклами