Експерт: для влади з’явився “зручний” час звинуватити Майдан у падінні гривні

15 Січня 2014, 17:23

За його словами, попри політику влади щодо штучного утримування курсу гривні економічний тиск все одно залишався.

«Тиск все одно залишався, незважаючи на те, що минулого року НБУ докладав максимум зусиль, в тому числі за рахунок втрати резервів, для його утримання… Основним чинником був політичний фактор – намагання влади продемонструвати видимий показник стабільності. На основі того, що курс – стабільний – можна було говорити, що стабілізаційні процеси в Україні розвиваються нормальним чином», – зазначив експерт.

Юрчишин наголошує, що в Україні продовжує спостерігатися вкрай слабка економічна динаміка.

«Даних за рік поки немає. Однак, за три квартали (минулого року. – Ред.) ВВП впав на 1,3%. Четвертий квартал не був досить сприятливими. Навіть якщо ситуація покращилася, то падіння ВВП на кінець року, вірогідно, складе близько 1%. Промисловість за 11 місяців впала на 5%. Не думаю, що відбулося дуже сильне покращення за один місяць. Щодо зовнішньо-боргових виплат. Витрачали і витрачаємо значні ресурси, навіть ті кошти, які на кінець року отримали, лише незначним чином покращили стан валютних резервів. Так, в другій половині грудня резерви впали до 18,5 млрд. Прийшли російські гроші і підняли їх на кінець року до 20,5 млрд», – зазначив економіст.

Окрім економічних факторів Юрчишин називає і політичну складову падіння гривні.

«Якщо у минулому році влада докладала максимум зусиль для підтримки та демонстрації такої політичної турботи про стабільність, то зараз, як на мене, вона вирішила дещо відпустити курс, тому що основна увага зосереджена на політичні чинники та протистояння. Раніше неодноразово звучали заяви, що слабка економічна динаміка чи затримки соціальних виплат зумовлена Майданом. Думаю, зараз з’явився для влади «зручний» час перевести стрілку уваги та звинуватити «майданівські події» і дещо відпустити гривню», – вважає експерт, додавши, що завжди «заднім числом можна буде сказати, що падіння гривні відбулося не тому, що не працює економіка, а через політичне протистояння».

«Хоча я не бачив жодної інформації, що якесь підприємство не працює саме внаслідок Майдану. Якраз навпаки – ситуація протилежна. Крім владних витрат на антимайдан, центральний Майдан, мені здається, самозабезпечується», – додав він.

Разом з тим, за словами експерта, падіння гривні поки не є небезпечним.

«Я не очікую девальваційних шоків ані найближчим часом, ані в цьому році в цілому. Але така слабка девальвація, можливо трошки меншими темпами, ніж зараз, буде до весни. А весною і влітку ситуація може стабілізуватися», – прогнозує Юрчишин.

Щодо курсу гривні до долара, економіст зазначає, що в уряді називають середньорічний курс 8,50 грн.

«В проекті бюджету (на 2014 рік. – Ред.), під час обговорення якого поставало питання курсу, неодноразово звучав показник – середньорічний курс 8,50 грн. Думаю, що в принципі на нього потрібно зорієнтовуватись», – додав він.

Нагадаємо, у вівторок, 14 січня, котирування гривні на міжбанку знизилось до найнижчих показників з 2009 року. 

Як повідомляє ЛІГАБізнесІнформ, станом на 12:00 сьогодні середній курс продажу долара на міжбанку зріс на 1,97 копійок. Максимальний курс купівлі склав 8,3 грн., мінімальний курс продажу – 8,27 грн. Середній курс покупки євро виріс на 2,21 коп. і становить 11,2394 грн., продажу – на 1,02 коп. до 11,4491 грн. 

Як повідомлялося, аналітики з міжнародного рейтингового агентства S&P припускають, що 2014-го року ймовірність падіння гривні збільшиться.