Західні ЗМІ про зустріч Путіна й Ердогана: Примирення як тактичний маневр

Світ
10 Серпня 2016, 19:46

Президент Туреччини Тайіп Ердоган після дев'яти місяців кризи у відносинах з Москвою зустрівся з російським лідером Володимиром Путіним. Це була перша закордонна поїздка Ердогана після спроби військового перевороту минулого місяця, після придушення якого Ердоган зіткнувся з великою кількістю критики з боку західних політиків, тоді як Москва засудила путчистів.

За візитом уважно стежать на Заході і з побоюванням, що два лідери, можуть використати зближення для тиску на США та ЄС. Саме обурення турецької сторони на критику західних політиків дає Путіну шанс сформувати з Ердоганом альянс проти Заходу.

«Путін завжди шукає можливостей для поширення російського впливу. Відновлення зв'язків з Туреччиною після спроби перевороту 15 липня дає йому шанс посіяти в НАТО розкол, зіграти на підозрах Ердогана на адресу Вашингтона і побудувати свою мережу союзників, щоб протиставити США», – йдеться в статті The Wall Street Journal.

Читайте також: "Очищення" переворотом. Що чекає на Туреччину

«У відносинах Туреччини з Заходом завжди були злети і падіння, але зараз існує ризик тривалого розриву. Путін щасливий підтримати побратима – сильного лідера, що зіткнувся з критикою з боку ліберальних демократій. Він також вхопиться за будь-яку можливість вбити клин між Туреччиною і її союзниками по НАТО», – пише Financial Times.

На зустрічі ж лідери двох країн домовились відновлювати стосунки поетапно: найближчим часом можуть відновити чартерні перельоти, будуть вестися переговори щодо відміни візового режиму та відновити торгово-економічні відносини. Загалом вони домовилися про відновлення всіх переговорних форматів, заморожених на час кризи, в тому числі на рівні глав держав.

Особливу увагу Путін і Ердоган приділили домовленості відновити проект газопроводу, відомий як «Турецький поток», який був заморожений після збиття турецькими військовими російського Су-24. Цей газопровід може звести нанівець зусилля Євросоюзу щодо зниження залежності від російського газу, пише Wall Street Journal. Цей проект передбачає транзит російського газу в Європу в обхід України. Москва вже давно шукає маршрути, здатні знизити залежність від українського транзиту.

Читайте також: Після путчу

У той же час Financial Times зауважує, між країнами залишається занадто багато протиріч.

«Незважаючи на тривогу і страх Заходу, занадто рано ставити хрест на Ердогані. Його поїздка в Петербург – це ознака його прихованого прагматизму. Туреччина не може дозволити собі вступити в боротьбу з усіма своїми сусідами», – йдеться в публікації.

«Зустріч між російським президентом Владіміром Путіним і турецьким президентом Реджепом Ердоганом і примирення, є, може врешті-решт виявитися швидше тактичним маневром, ніж стратегічним партнерством, – вважає віце-президент міжнародного наукового центру Вудро Вільсона Аарон Девід Міллер, пише The Wall Street Journal.