Денис Казанський член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області

Хто отримає Ясинувату?

Суспільство
11 Лютого 2016, 10:39

Маленьке містечко Ясинувата, про яке до війни мало хто чув, тепер стає центром драматичного протистояння. 2 лютого в ньому вирували нечувані тут політичні пристрасті. До Ясинуватої приїхав «народний губернатор» Павло Губарєв, якого наприкінці січня ватажок «ДНР» Олександр Захарченко призначив главою місцевої адміністрації сепаратистів. Але, як виявилося, популярність Губарєва останнім часом значно впала. Зустріли його не із захопленням, а з обуренням. Колишній «гауляйтер» Ясинуватої Юрій Яненко вивів на зустріч із гостем незадоволену масовку, яка не пустила його в будівлю адміністрації.

Протестувальники тримали в руках плакати з портретами Яненка, обзивали Губарєва фашистом, кричали «Губарєв, забирайся!», «Де ти був, коли нас бомбили?», «Що ти забув у нашому місті?». «Народному губернатору» не залишалося нічого іншого, крім як із ганьбою поїхати назад до Донецька.

Такий нехарактерний для ОРДіЛО сплеск політичної активності, вочевидь, стався не спонтанно. Не секрет, що за схожі фокуси на Донбасі тепер можна потрапити «на підвал». В організаторів мітингу мав бути серйозний «дах», щоб поводитися так із людиною, призначеною Захарченком.  
Як тільки новина про вигнання Губарєва з Ясинуватої з’явилася в соціальних мережах, заговорили про початок серйозного протистояння між ватажком бойовиків «ДНР» Олександром Захарченком і впливовим польовим командиром Олександром Ходаковським. Ясинувата, як відомо, є вотчиною останнього, бо в місті базуються бойовики бригади «Восток». Губарєв зіграв у цьому конфлікті роль «торпеди», запущеної для того, щоб завдати удару по польовому командирові, який досі контролює потужні фінансові потоки й не хоче ділитися.

Читайте також: Гайдар замість Брєжнєва

Важливість Ясинуватої пояснюється просто: через неї до України з ОРДіЛО йдуть потяги з вугіллям. Тому спроба відсторонити людей Ходаковського від керівництва містом і замінити їх на лояльного до Захарченка Павла Губарєва передбачувано наразилася на опір бойовиків «Востока».
Після того як люди підконтрольного Ходаковському «мера» Ясинуватої Юрія Яненка вигнали Губарєва з міста, «народний губернатор» виклав свою версію того, що відбувається. При цьому він досить різко «наїхав» на Ходаковського, звинувативши того в організації корупційної схеми, пов’язаної з ясинуватською залізницею, та інших махінаціях.

«26 січня 2016 року глава Донецької Народної Республіки запропонував мені обійняти посаду керівника Ясинуватського району (включно з містом Ясинувата). Мені навіть було окреслено першочергове завдання, яке попереднє керівництво виконувати відмовлялося. У Ясинуватій нова олігархія організувала корупційну схему, що пов’язана із залізницею, а також споживанням газу та розрахунками за нього. За своїм характером мені подобаються такі завдання. Тим більше коли замішані олігархи», — написав Губарєв.

За його твердженням, люди, які виганяли його з міста, були тітушками Ходаковського з бригади «Восток».

«Вранці 2 лютого ми виїхали до Ясинуватої. Зі мною виїхало три людини: помічник, секретар і водій. Приблизно о 8-й годині ранку я вже знав, що попереднім керівництвом, яке, звісно, не бажає залишати свої крісла, був організований провокаційний мітинг — брудна політична технологія із залученням проплачених тітушків. Коли ми зіткнулися з мітингом, молоді спортивної статури люди перекрили мені вхід в будівлю. У мене виникло дежавю, адже не так давно подібні технології використовував український олігархат для утримання влади в регіоні перед загрозою народної хвилі «русской вєсни». Нев­же все повернулося на круги своя? Тітушки, підкуп, захист корупційних схем… Хіба за це на війні склали голови тисячі людей? Мітингувальників було близько 100–150 осіб. Із них гостро ангажованих — близько 30, решта були пасивними й становили масовку. Чітко ідентифікувати вдалося кілька груп: комунальники, працівники освіти, представники бригади «Восток» із шевронами на рукавах, працівники Ясинуватського машзаводу. Ангажована частина мітингу викрикувала заздалегідь підготовлені речівки «Губарєв — їдь!» і т. д.», — описав Губарєв протистояння в Ясинуватій.

За твердженням «мера»-невдахи Ясинуватої, люди Ходаковського погрожували Губарєву розправою, якщо він спробує повернутися в місто ще раз. Звісно, такі одкровення не додали авторитету ватажкам «ДНР» і тільки вкотре підтвердили недобру репутацію «народних республік», які навіть колишні учасники «русской вєсни» сприймають як кримінальні бантустани.

Читайте також: Колишні «герої Новоросії»

Ще різкіше, ніж Губарєв, висловився відомий російський волонтер Алєксандр Жучковскій, який допомагає бойовикам.

«Головні вигодонабувачі тіньового бізнесу в Ясинуватському районі — люди з відомої організації «Восток» та їхні ставленики в Ясинуватській адміністрації. Вони налагодили схему з продажу вугілля та газу українцям. Контролюють місцеву залізницю і повз бюджет «ДНР» переганяють вугілля на окуповані території. Вкрутили трубу, своє обладнання й крадуть російський газ, продаючи його як на місцевих заправках, так і на українську сторону (зокрема, Новокраматорському машинобудівному заводу). Донбастрансгаз, зрозуміло, в курсі цієї ситуації, але зробити нічого не може, представників компанії сюди просто не пускають.

Спроба вирішити питання кулуарно ні до чого не привела. Призначення в район інших чиновників, відправка контролерів закінчувалися нічим: людей або тупо ігнорували, або підкуповували, втягуючи в місцеві незаконні схеми. При цьому велике незадоволення ситуацією вже давно висловлюють «куратори» з РФ, яким не до душі розкрадання російського газу. Хоча проблема ускладнена тим, що розкрадачі солідно «відстібають» і москвичам, тому «кураторам» варто було б для початку між собою розібратися», — повідомив Жучковскій.

Вкотре маємо підтвердження, що за ширмою боротьби проти «українського фашизму» ховалися зовсім інші процеси. «Русская вєсна» вилилася в банальне пограбування Донбасу кримінальними угрупованнями. Причому цей факт не приховують навіть російські прихильники сепаратистів.
Стратегічна значущість Ясинуватої як залізничного вузла різко зросла ще в період бойових дій у районі Дебальцевого, коли інший найважливіший залізничний вузол Донбасу перестав працювати. Довгий час після цього перегін Ясинувата — Скотовата залишався єдиним залізничним сполученням між Україною та районами, підконтрольними незаконним збройним формуванням.

Читайте також: Портрет «народної» освіти

Контроль над Ясинуватою означав і контроль над вугільними потоками. Тому негласна боротьба за вузлову станцію між Ходаковським і Захарченком почалася давно, а нині лише перейшла в гостру фазу. Вочевидь, ватажок «ДНР» взяв курс на остаточне видавлювання норовливого конкурента, який не раз дозволяв собі критику на його адресу. Не виключено, що надалі протистояння взагалі виллється у вуличну стрілянину та вбивства, як це вже часто бувало раніше. Ходаковський залишається останнім впливовим польовим командиром, нелояльним до Олександра Захарченка. При цьому в його розпорядженні серйозне та озброєне до зубів кримінальне угруповання.

Очевидно, що підготовлене людьми Ходаковського повстання проти Губарєва насправді було повстанням проти людини Захарченка. А отже, випадом проти ватажка «ДНР». Зазвичай такі фокуси так просто не минають для польових командирів у «народних республіках». Норовливих сміливців, як правило, ліквідує загадкова та невловима «українська ДРГ». І якщо Ходаковський піднімає ставки так високо, він, напевно, готовий до великого ризику.