У Держдепартаменті США різко засудили вироки українцям, назвавши звинувачення російського слідства «безпідставними».
«Це очевидна судова помилка. Обох українців взяли в заручники на території України, перевезли і помістили у в'язницю в Росії, надавши громадянство Росії проти їхньої волі. Вони повідомляли про зловживання з боку російської влади, в тому числі обмеження доступу (затриманих – Ред.) до адвокатів, сім'ї, тощо на час перебування у в'язниці більше року. Сенцов Кольченко стали мішенню для влади через свою незгоду зі спробою Росії анексувати Крим», – йдеться у повідомленні на сайті Держдепу.
«Ми знову закликаємо РФ до реалізації зобов'язань, прийнятих при підписанні Мінських угод, негайно звільнивши Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Надію Савченко та решту утримуваних заручників», – резюмували у відомстві.
В Європейському Союзі заявили, що рішення російського суду є незаконним і суперечить нормам міжнародного права.
«Російські суди не уповноважені судити за діяння, вчинені за межами визнаної міжнародною спільнотою території Росії. ЄС розглядає цю справу як порушення міжнародного права і елементарних норм справедливості», – зазначила представник зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Федеріка Могеріні.
Крім того, ЄС закликав російську владу негайно звільнити Сенцова і Кольченка, гарантувавши їм безпечне повернення в Україну.
- Читайте також: Ганебний вирок, типовий для сталінської епохи. Перша реакція світової спільноти на рішення російського суду щодо Сенцова
У Парламентській асамблеї Ради Європи зазначили, що вироки російського суду громадянам України суперечать вимогам ПАРЄ щодо звільнення Росією всіх полонених.
«Вироки Олегу Сенцову і Олександру Кольченку … є очевидно надмірними і викликають стурбованість щодо дотримання стандартів Європейської конвенції з прав людини у судових розглядах, особливо в контексті погіршення ситуації з правами людини в Криму після його незаконної анексії Російською Федерацією», – зазначила президент ПАРЄ Анн Брассер.
Крім того, у ПАРЄ закликали російську владу відмовитися від незаконної анексії Криму, а також звільнити всіх полонених, зокрема мирних жителів включно з полоненими, утримуваними на території Російської Федерації.
Представник США в ООН Саманта Пауер наголосила, що ув’язнення Сенцова та Кольченка суперечить Мінським домовленостям.
«Неправильно трактуючи законодавство, російський суд виніс вироки українцям Олегу Сенцову і Олександру Кольченку через необґрунтовані звинувачення. Реалізація Мінська?», – написала Пауер у Twitter.
- Читайте також: Члени Європейської кіноакадемії закликали Путіна звільнити українського режисера Сенцова
У Великій Британії назвали судовий процес над українськими громадянами політично вмотивованим. Британський міністр у справах Європи Девід Лідінгтон заявив, що звинувачення були «непропорційними», і висловив стурбованість, що Сенцов та Кольченко не мали доступу до чесного правосуддя.
Крім того, уповноважений Федерального уряду Німеччини з питань політики прав людини і гуманітарної допомоги Крістоф Штрессер назвав вирок Сенцову «шокуючим», закликавши Москву переглянути його.
«Я приголомшений суворістю покарання щодо Олега Сенцова й Олександра Кольченка, а також повідомленнями про те, що свідчення під час процесу отримували шляхом тортур і жорстокого поводження», – заявив німецький омбудсмен, закликавши російську владу «розслідувати ці звинувачення і дати їм пояснення».
У МЗС Польщі також розкритикували вирок українцям-політв’язням.
«Час усе розставить на свої місця, але ув’язнення Сенцова та Кольченка видається Пірровою перемогою російського правосуддя», – написав у Twitter речник відомства Марчін Войцеховскі.
Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевічс також закликав РФ звільнити політв’язнів-українців.
«Незаконний вирок російського суду щодо Сенцова і Кольченка є порушенням норм міжнародного права, їх необхідно негайно звільнити», – написав він у Twitter.
Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт рішуче засудив вирок російського суду, назвавши його «фарсом».
«Ганебне рішення», – написав дипломат у Twitter.
- Читайте також: Свідок у справі Сенцова і Кольченка відмовився від показань: Обмовляти цих людей мене змушували під тиском
У правозахисній організації Human Rights Watch відзначили, що у справі проти українців бракувало доказів і загалом вона була політично вмотивованою
«Судовий процес і обвинувачення двох чоловіків (Сенцова і Кольченка – Ред.) демонструє маніпулювання правосуддям, яке стає тривожно звичним для нинішньої Росії», – йдеться в заяві правозахисників.
«Увесь це й процес (суд на Сенцовим та Кольченком – Ред.) був придуманий, щоб надіслати повідомлення. Це було необхідно Росії у її пропагандистській війні проти України і було типовим показовим процесом над дисидентами, звичним для сталінської епохи», – зазначила представник Amnesty International Хізер Макгілл.