Конституційний суд вирішив зачекати з люстрацією

Політика
16 Квітня 2015, 23:05

Ранок. Конституційний суд. Біля залізного паркану вже зібралися активісти, які вимагають захистити люстрацію в Україні. Під будівлею КСУ розгортається звукова апаратура, на вудки вдягають українські прапори і, як не дивно, прапори «Свободи». На узбіччі паркується кілька автомайданівців. Тут же, поряд мітингують люди з плакатами «Ні тиску на суддів», «Руки геть від Конституційного суду». Міліція, що стоїть поруч, уважно стежить за подіями. З автобусів, заліплених рекламою «Танцюють всі!» вивантажуються правоохоронці.

Сивочолий чоловік тримає в руках ватман з написом «Донецьк за люстрацію». Біля мікрофону в цей час свободівці.

«Навіть той закон, який прийняла Рада – це імітація. Нам потрібен інший закон про люстрацію, який очистить владу!» –  чути з колонок. Загалом спіч зводиться до того, що лише очолювана Тягнибоком партія дасть раду люстрації. А попутно хабарникам, корупціонерам і затятим злочинцям.

 У двір суду заїжджає кілька мікроавтобусів із людьми в камуфляжі. До розгляду готові.

У прохолоді зали засідань на диво тихо попри велику кількість людей. Телекамери націлені на учасників процесу – з одного боку депутатів від більшості, з іншого – на представника «незадоволених» з Опозиційного блоку Василя Німченка. Останній, до речі, є заступником голови проросійського руху «Український вибір». Депутат поглядає навколо і раз по раз перешіптується зі своїми сусідами за столами.

Відчиняються двері. До зали входять судді і займають свої робочі місця. Працівники Феміди нагадують присутнім про об’єднання кількох проваджень щодо розгляду люстрації в одне й цікавляться одне в одного, чи не бажає хто,часом, самовідвестися. Добровольців немає. Зачитують список присутніх депутатів і одразу переходять до клопотань. Першим став міністр юстиції Павло Петренко, який представляв на засіданні Кабмін. Він пропонував суддям відкласти розгляд люстрації до остаточних висновків Венеціанської комісії, які мають бути у червні. Судді вирішили порадитись і залишили залу, не пропрацювавши і півгодини.

Читайте також: Донецьк урятує люстрація

«Наразі у Конституційного суду немає кінцевого бачення позиції Венеціанської комісії щодо закону про очищення влади. Так, зі зверненням в даний орган звернулася Юлія Льовочкіна. Ми тісно співпрацюємо з європейськими фахівцями. Наразі комісія дала лише проміжні висновки, згідно із ними ми підготували зміни до закону, які вчора подали на реєстрацію до Верховної Ради. У зв’язку з цим і подавалося клопотання. Аби ми мали змогу дочекатися, коли парламент ухвалить зміни і буде остаточне рішення Венеціанської комісії з даного питання», – пояснював Петренко журналістам у холі.

«Просимо учасників засідання зайняти свої місця», – лунає десь під стелею. Присутні депутати почали вмощуватися на м’яких кріслах, Петренко продовжував відповідати на питання.

«Крім того, у даному провадженні присутній конфлікт інтересів у суддів. Наразі у засіданні з чотирнадцяти суддів шестеро це ті, хто скасовував у 2010-му році дію Конституції для Януковича. Відповідно, вони підпадають під закон про люстрацію. Крім того, як ви знаєте, Служба безпеки почала низку проваджень по окремим членам КС», – пройшло приблизно п’ять хвилин, судді у залі досі не з’являлися. Журналісти, користуючись нагодою, продовжили допит міністра.

«Які зміни? Ми врахували побажання європейських колег і законом пропонується створити незалежний орган, який займався б люстрацією, там є нюанси щодо індивідуальної амністії для учасників антитерористичної операції, є пункти, що стосуються Вищої ради юстиції», – міністр почав збиратися назад до зали.

Високоповажний та Конституційний знову з’явився у залі. Головуючий відмовився переносити розгляд провадження і попутно відмовив у клопотанні щодо залучення експертів, серед яких був член громадської ради з питань люстрації при Мін'юсті  Карл Волох.

Далі на суддів чекав сюрприз. Свої клопотання подав депутат від «Народного фронту» Леонід Ємець. Першим у переліку була пропозиція до окремих суддів взяти самовідвід. Нардеп довго пояснював Високоповажному Суду, чому у них згідно законодавства виникає конфлікт інтересів і яким саме чином вони допомагали узурпувати владу Януковичу. Нагадав він і про кримінальні провадження, які почала СБУ щодо семи суддів КС. Герої, чиї прізвища звучали у клопотанні, помітно занервували: хтось без упину смикав кулькову ручку, аби приховати тремтіння рук, хтось закопався у власний блокнот і Конституцію, хтось склав долоньки купи і вперся у них лобом, чи то молячись, чи то просто втомившись. Лише голова КС Юрій Баулін стоїчно слухав депутата, який увійшов в раж.

«Послухавши тут таке про себе, – взяв слово суддя Олег Сергійчук, – хочеться спитати у пана депутата: якою нормою Конституції встановлено, що член законодавчого органу влади може звинувачувати когось у винуватості в скоєнні злочину», – суддя прискіпливо вдивлявся у Ємця.

«Я вас не звинувачую, – одразу відказав депутат, – у поданні я озвучив загальновідомі факти, вони є у відкритому доступі. Є факт кримінального провадження СБУ. А щодо вашої винуватості може говорити лише суд, коли Служба безпеки передасть провадження», – Ємець поглянув на кілька роздруківок, що лежали перед ним на кафедрі. Ще порція клопотань.

«Я все ж таки не почув відповіді, – не заспокоювався Сергійчук, – де в Конституції є така норма? Я пропоную помічнику передати шановному депутату примірник Конституції, – на цих словах суддя взяв синеньку книжечку і сунув її до рук помічниці, – аби він показав, яка саме стаття дозволяє говорити про винуватість», – помічниця передала текст Основного закону депутату.

Ємець уважно подивився на суддю і знову змушений був повторити попередні тези. Більше претензій у присутніх суддів не виникало. Принаймні, вголос.

Далі депутат пропонував залучити до розгляду питання Миколу Козюбру – колишнього члена КСУ, одного з основоположників сучасної школи конституційного права. Також Ємець просив залучити Громадську раду з питань люстрації, оскільки вона також причетна до очищення влади. І під кінець – відкласти розгляд справи, аби можна було залучити раніше озвучених експертів.

У третьому клопотанні суддя пропонували залучити до справи представників Мін’юсту, серед яких – міністр Петренко, який вже був присутній на засіданні.

«Так пан Петренко вже представляє у нас Кабмін», – здивовано спитав голова суду.

«Так Кабмін. А пропонується Міністерство юстиції», – з місця уточнив Петренко.

Читайте також: Валентина Теличенко про українську люстрацію

І в цьому клопотанні також Ємець запропонував відкласти розгляд питання, оскільки немає остаточного рішення Венеціанської комісії щодо закону про очищення влади. Крім того, депутат пояснив, що наразі готуються зміни до вже існуючого закону, в яких враховані побажання європейських експертів.

«У вас ще клопотання?», – спитав Юрій Баулін і посміхнувся, трохи розрядивши обстановку після звинувачень у сприянні узурпації влади.

«Так, ще кілька», – підтвердив Ємець і знову запропонував відкласти розгляд люстрації, аби дочекатися внесення правок до вже існуючого закону.

Наостанок Ємець попросив викликати свідків.

«Прошу залучити у якості свідків депутатів, які голосували за даний закон, а також Олександра Турчинова, який, як голова парламенту, його підписав і передав президенту. Нагадую, за закон про очищення влади проголосував 231 депутат. Список прізвищ у додатку до клопотання», – депутат передав чергову порцію роздруківок голові суду.

«Ви хочете викликати всіх депутатів? 231 свідка?», – голос судді виказував дуже сильне здивування таким проханням.

«Так, всіх 231. Аби вони могли пояснити свою аргументацію під час прийняття рішення», – ствердно відповів Ємець.

Судді пішли радитись. В коридор знову висипали нардепи. Представник Опозиційного блоку від преси не тікав, але популярністю не користувався.

«Цю історію ми вже проходили. У 2007 році за добу перед засіданням звільнили трьох суддів, те ж і з кримінальними провадженнями нині. Як на мене – це просто зрив конституційного процесу», – обурювався Німченко.

«Кому  вигідне скасування люстрації? Опозиційному блоку, колишнім регіоналам, які нині дуже хочуть повернутися у владу. Також у цьому може бути зацікавлена судова система, яка опирається змінам», – відказував поруч Петренко.

За приблизно сорок хвилин судді знову з’явилися. Вони відмовилися залучати свідків і брати самовідводи. Принаймні одразу.

«Ваше клопотання ми розцінюємо як звернення, беремо її до уваги і долучаємо до справи», – оголосив Баулін.

Ідея залучити Козюбру також знайшла підтримку в КСУ. Так само, як і перенесення судового засідання на невизначений термін. На цьому, власне, судді залишили приміщення.

«Скажіть, ви можете уточнити, яке саме клопотання про відтвермінування розгляду схвалили судді?», – розпитували журналісти Єгора Соболєва.

«Вони не уточнювали. Чому судді, які скасовували Конституцію ведуть це засідання? Рада подала свої кандидатури, тепер слово за президентом. Я мав із Петром Порошенком розмову два тижні тому і він мені сказав, що наразі не бачить правових підстав для звільнення суддів. Хоча Генпрокуратура каже, що судді сприяли в узурпації влади, вийшли за межі повноважень, підмінили собою законодавчий орган та змінили закон. Я знаю, що відбувалися допити окремих членів КСУ, які фігурують у справі, вони підтвердили обвинувачення», – пояснював Соболєв.

«Чому суд підтримав друге клопотання? Думаю, він почув нові доводи і вирішив змінити рішення», – роздавав коментарі Ємець.

Читайте також: Як відбувалась люстрація у Чехії

«Думаю, нині судді визначатимуться щодо самовідводу. Вони зобов’язані це зробити за законом, проте це особисте рішення кожного. Що буде, якщо вони відмовляться? Це буде пляма на репутації і судовій системі загалом. Одна з 2010-го року вже є. Тепер через неї маємо війну. Але, вважаю, КСУ це більш зважений орган, тож рішення прийматиме відповідно до закону. Крім того, з 26 квітня починає діяти закон про запобігання корупції, згідно з яким учасники процесу зможуть подавати на відвід суддів Конституційного суду. Раніше така процедура не була передбачена», – пояснював журналісту Тижня міністр Петренко.

Народу біля Конституційного суду поменшало. Пішли прибічники суддів, менше стало захисників люстрації. Біля виїзду із заднього двору кількадесят людей чекали на служителів Феміди з плакатами із пропозицією люструвати КСУ. З колонок вздовж вулиці Жилянської неслися акорди пісень Океану Ельзи.

Під залізним парканом двоє дівчат старанно виводили синьою та жовтою фарбами: «Бог все бачить. Зрадники!»