«При виборі між орієнтаціями на Європу та на Росію протягом останніх 12 років фіксувалося стабільне співвідношення 55% Росія до 45% Європа. Тепер на Європу орієнтується 60% наших співгромадян, на Росію – 40%», – повідомили соціологи.
Аналогічні зміни зафіксовані при заміні жорсткої альтернативи багатоваріантним геополітичним вибором. «Протягом останніх 12 років відповіді на питання щодо вибору Україною історичного шляху коливалися навколо таких значень: свій власний шлях, що не повторює інші країни – 50%, шлях Росії – 22%, шлях Білорусі -6%, шлях східноєвропейських сусідів – 16%, не могли визначитись 6%, але теперішнє дослідження зафіксувало, що провідним орієнтиром для громадян України стали східноєвропейські сусіди – їхнім шляхом бажали б йти 40% опитаних, своїм власним неповторним – 36%, шляхом Росії – 16%, Білорусі – 6%, не визначились із відповіддю на це питання усього 2%.», – зазначили дослідники.
Окрім того опитування показало, що 38-40% українців тепер вважають орієнтацію на ЄС та асоціацію з ним своєю головною політико-ідеологічною орієнтацією та головною умовою покращення ситуації у країні (для порівняння орієнтацію на Росію та вступ до Митного союзу – 24% опитаних).
Всеукраїнське соціологічне опитування „Ціннісно-політичні орієнтації виборців України” було проведено агенцією політичного консалтингу «Перспектива» за сприяння дослідницького центру «Імідж-контроль» з 28 листопада до 7 грудня.
Вибіркова сукупність дослідження становила 2013 респондентів. Способом відбору респондентів слугувала багатоступенева квотна вибірка. За метод опитування обрано інтерв’ю за місцем проживання. Статистична похибка не перевищує 2,2%.
Нагадаємо, 21 листопада уряд ухвалив розпорядження, яке призупинило підготовку до підписання угоди, що планувалось на саміті в Вільнюсі. Після цього в Києві та інших містах відбулись Євромайдани, на яких мітингувальники вимагали підписання угоди з ЄС.