Восьма ранку, Маріїнський парк. Рік тому серед дерев базувалися звезені ледь не з усіх усюд тітушки. Сьогодні ж про ці події нагадують хіба що міліціонери у спецодязі, вишикувані рядком на площі перед будівлею парламенту. Кількадесят правоохоронців тупцяють взад-вперед, зігріваючись на морозі. Перед ними починають збиратися перші протестувальники. За спинами ж черга з журналістів, охочих якнайшидше потрапити на урочисте засідання.
«А що, всередину ще не пускають?»
«Підкажіть, а як потрапити… – звертається до медійників чоловік у чорному пальто, однією рукою показуючи на Раду, іншою протягуючи посвідчення, – Пускають лише через один під’їзд?»
«Та ні. Вам краще заходити через парадний вхід. Принаймні варто спробувати. Вам так точно», – відказують з черги. Чоловік зникає за рогом, живий ланцюг з працівників ЗМІ більшає.
Тим часом дорогою їдуть кілька автомобілів Автомайдану. У повітрі майорять знайомі прапори. Авто рядком шикуються перед міліціонерами, займаючи позиції. Можна сказати, що Рада починає свою роботу.
Дев’ята ранку. У залі засідань незвично людно, як на такий ранній для депутатів час. Тут і бувалі по колишнім парламентам депутати, і новачки. Поруч із екс-УДАРівцями – колеги з Блоку Петра Порошенка. Залою прокочується депутат Юхим Звягільський. Його синій костюм не може не привертати уваги. Віддалік – донедавна журналісти, а нині народні обранці Сергій Лещенко та Мустафа Найєм. Обживаються у новій для них ролі. Під президією пюпітр з Конституцією для колективної присяги.
«Колеги, просимо не займати місця для хору. Так, хору Вірьовки. Так, вони будуть з вами у ложі преси. Часу, на жаль обмаль, ми самі не у захваті від такої організації, але що поробиш», – це вже прес-служба намагається організувати роботу фотографів та операторів, які стали на звичні позиції.
Читайте також: Передбачувана політика україньского парламенту
Через двері заводять чоловіків та жінок у національних костюмах. За ними – невеличкий оркестр. Внизу зібралися не надто радісні регіонали. Похнюпившись сидить Ігор Мірошниченко – колишній радник вже екс-президента Януковича. У колі однодумців Вадим Новинський, стримано посміхається. Місце комуністів займає «Самопоміч» із «Батьківщиною». Вперше за роки існування Ради відсутні комуністи. Втім, це не єдина новація. Серед вже звичних дорогих і не дуже костюмів то тут, то там проскакує військовий камуфляж. Це комбати. Вирішили не змінювати уніформу і прийшли на засідання без краваток.
«Ще не вмерли України» – починає співати хор. Репетиція. Втім, всі без виключення присутні схоплюються. До початку ще тридцять хвилин. Без малого депутати повертаються до своїх справ.
Раптово залою прокочується хвиля оживлення. Через бокові двері заходить жінка. В білому. З косою на голові. Юлія Тимошенко після кількарічної відсутності повернулася під купол. Вона прямує до свого місця в оточенні членів «Батьківщини» – Сергія Власенка, Сергія Соболєва, Григорія Немирі. Час від часу процесія зупиняється. Депутати, здебільшого від вже чинної провладної більшості вітаються з колишнім лідером опозиції.
До зали заходять президенти. Колишні (крім Януковича, звісно), і чинний. Порошенко стриманий, Він вітає Тимошенко і рушає на своє, окреме, місце поруч з ложею для гостей.
Десята. Своє місце у президії займає Олександр Турчинов. Востаннє. Лунає Гімн, парламентарі підхоплюють. Завершують вже традиційним «Слава Україні». До зали, також одягнений у захисні кольори, забігає Михайло Гаврилюк. Оголошують хвилину мовчання за Небесною Сотнею та бійцями, загиблими на війні. В цей момент чути лише клацання затворів камер.
Ще чинний спікер бере з місця в кар’єр, депутати виголошують присягу. Врізнобій, проте разом, як і було обіцяно. Звягільського, навколо персони якого точилися фейсбучні баталії, майже не чути. Технічна двогодинна перерва. Народні обранці мають здати підписані присяги й отримати картки для голосування.
Читайте також: Темний бік парламенту
У кулуарах аншлаг. Журналісти оточують парламентарів буквально всюди. Доводиться постійно розсувати телекамери. На третьому поверсі, тим часом, представники Самопомочі, серед яких Єгор Соболєв та комбат «Донбасу» Семен Семенченко дають імпровізований брифінг. Говорять про порядок денний.
«Ми сьогодні зобов’язані обрати спікера і прем’єр-міністра. Це необхідно. Це наша позиція і ми не збираємося від неї відступати», – говорить Соболєв.
На сходах з’являється лідер «Батьківщини». З такою ж свитою депутатів, проте із невеликим супроводом з фотографів і операторів. Тимошенко спілкується з гостями, коментарів не роздає. Втім, ніхто й не намагається їх брати. Принаймні, поки що.
«Я спілкуюся із нашими друзями зі США. Запевняю вас, я роблю все можливе, аби переконати їх у необхідності надати Україні допомогу», – розставляючи наголоси говорить вона.
Дві години минають швидко. Депутати знову збираються на засідання. Вже з картками. Час обирати голову. Турчинов звітує про нетривалу, але плідну роботу післямайданного парламенту. Говорить про складну ситуацію в країні і те, як депутати з нею боролися. Його місце займає президія – представники обраних до парламенту партій. До моменту обрання нового спікера саме вони будуть керувати засіданням. Щоправда, не надто довго. Жодних сюрпризів чи несподіванок – Володимир Гройсман, запропонований БПП, – єдиний претендент.
«Ми розуміємо, що наш кандидат не набрав би необхідної кількості голосів», – заявляють екс-регіонали, відмовляючись від претензій на спікерське крісло. 359 голосів «За». Один голос віддав, як не дивно, і представник Опозиційного блоку. Рада отримує нового керівника. Знову перерва. Цього разу менш тривала – близько 40 хвилин. Депутати йдуть офіційно створювати коаліцію.
Тим часом на площі перед Радою мітинг. Активісти протестують проти депутатів, які підтримували голосування за диктаторські закони 16 січня. Під стіною будинку на Грушевського звалені в купу металеві щити, у міліціонерів на головах каски. Проте вони сьогодні радше не дають мерзнути. За призначенням їх так і не застосовують.
Зала засідань знову заповнюється. З трибуни кількадесят хвилин виступає Порошенко. Говорить про більшість, хвалиться, що до неї може долучитися ще кілька депутатів. Не забуває нагадати про війну на Донбасі, пропонує запрошувати іноземців до парламенту. Цитує В’ячеслава Чорновола. Все – з розставленими інтонаціями. Хвалить депутатів за швидку спікеріаду. Наголошує на великій кількості роботи попереду.
Володимир Гройсман офіційно повідомляє про створення парламентської коаліції, яка ледь не вперше нараховує більше 300 народних обранців. Колишній регіонали, а нині «Опозиційний блок», лишаються у меншості. Тут же парламентарі вирішують працювати без перерв. Збираються обирати очільника Кабінету Міністрів. Як і зі спікером, кандидатура одна. Лідер Народного фронту Арсеній Яценюк. Його підтримує 341 нардеп. Прем’єр займає вже звичне місце у ложі Кабміну.
Вакантними лишаються місця віце-спікерів та міністрів. Майже на тиждень. Їх мають призначити наступного засідання. Гройсман оголошує перерву до вівторка, 2 грудня.