Валерія Бурлакова Media Officer українського офісу Amnesty International

Революція місцевого масштабу: «І маленьких януковичів поскидаємо»

Суспільство
1 Липня 2014, 17:56

Вишневе. Тихе місто у кількох кілометрах від Києва. Тут і повітря чистіше, і квартири дешевше… «Гідна альтернатива столиці», – запевняють забудовники тих, хто замислюється над придбанням нерухомості у передмісті. Втім, замовчують яскраві рекламі проспекти про інше: про те, що все нові й нові багатоповерхівки теж нерідко стають свого роду альтернативою. Альтернативою об’єктам соціальної сфери, що мали бути розташовані на відданій під чергове житлове будівництво землі.

Ділянка землі, розташована на вулиці Ватутіна, турбувала місцевих мешканців давно. Навколо розпочатого на території у 5,6 га будівництва неодноразово ламали паркан. Причина тому була проста: адже згідно з генеральним планом міста, саме на цій землі мали збудувати лікарню і дитячий садочок. А ще тут мав бути парк… Життя – чи то чиїсь бізнес-інтереси – внесли у генплан свої корективи. На вулиці Ватутіна почали незаконно зводити чергову багатоповерхівку – одну з черг ЖК «Акварелі».

Ввечері 22 червня вишнівчани завітали сюди вже не з миром. Акція протесту переросла у заворушення – від коктейлів Молотова загорівся офіс продаж ЖК та будівельні вагончики. Сході на «тітушків» охоронці, найняті для захисту території, відкрито проти людей не пішли. Однак згодом помстилися активістам, розтрощивши машину хлопців, які, на їхню думку, брали участь у акції протесту.

 

Цікаво, що незаконним будівництво було не тільки на думку людей. Адже продовжувалися роботи не зважаючи на припис Державної архітектурно-будівельної інспекції контролю про заборону будівництва, що належить регіоналу на ім’я Сергій Кафтя – депутату Вишневої міської ради.

 

 

 

«Буде лікарня»

Перше липня. Сесія Вишневої міської ради.

Засідання розпочинається з хвилини мовчання за загиблими під час «перемир’я» українськими хлопцями. Потім переходять до головного. До обговорення тарифів на проїзд, комунальних проблем і чи не найболючішої теми – забудов… Місцева жінка за запрошенням одного з депутатів йде до мікрофону та розповідає про ще об’єкт, що хвилює мешканців – торгівельний центр, який планують звести на вулиці Святошинській; відстань від нього до найближчого житлового будинку складає менше 15 метрів. Отже, люди, які живуть у будинку, можуть просто більше не побачити сонця. «В мене діти», – ледь не плаче вона. – «Зовсім маленькі».

Читайте також: Маленькі громадянські війни

До зали тим часом входять хлопці із плакатом проти незаконної забудови на Ватутіна. Прямують до сцени – щоб всім присутнім було видно. Люди їх зустрічають оплесками. Хтось із «народних обранців» – криком «Шановні, відійдіть звідси!». На крик реагує місцева охорона – два чоловіка із нашивкою «Спецпідрозділ». Втім, побачивши підтримку людей, ніхто не наважується зачепити протестуючих. «Хай стоять!», – кричать люди. Вони й стоять – тримаючи великий плакат.

«Житлове будівництво – ось тут вже», – показує рукою на горло один з вишнівчан. Він розуміє і те, що людям житло потрібне. І бажання забудовників заробити… Однак, каже, у місті і так переповнені дитсадки. І будувати черговий житловий будинок там, де мав би бути ще один садочок для малят – неприпустимо. «Коли ці нові масиви забудуються – взагалі не буде куди дітей віддавати…»

Ще гірше ситуація з лікарнями. Міська лікарня тут є, однак місто відносно велике – 50 тисяч. Чимало місцевих, кажуть, змушені їздити лікуватися до сусідньої Боярки. В тому числі й тому, що лікарня там сучасніша. «Та все Вишневе їздить у Боярку лікуватися!», – кричить хлопець, що тримає плакат. «Меру ганьба!», – скандує переповнений зал.

«Ви дякуйте громаді, що вона терпить вас… Але це недовго буде!», – чергова репліка хаотичного діалогу влади та громади міста. – Ми і маленьких януковичей на місцях поскидаємо!»

Мер здається. Обіцяє, що подасть позов. Що буде боротися проти забудови Кафті, який, подейкують, після спалення планував узаконити її через сесію…

У переповненому актовому залі міськради Вишневого – сотні людей. Лише 26 з них – тутешні депутати. Решта – суспільство. Громадянське. «Не буде там будинку! Буде лікарня!», – голосно, але спокійно каже хлопець, що притулився до стіни – як і багатьом, йому не вистачило стільця. Не повірити йому – незалежно від того, чи стримає обіцянку міський голова Вишневого – неможливо.