Конференція мала стати тріумфом МЗС України, але наприкінці листопада ситуація різко змінилася. Після відмови Києва від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом США знизили рівень свого представництва. Держсекретар Джон Керрі відмовився їхати в Київ , направивши свою помічницю Вікторію Нуланд. Після силового розгону Майдану в ніч на 30 листопада влада низки країн і зовсім заговорила про можливе скасування конференції . У підсумку захід все ж таки відбулося, але перетворилося на майданчик для критики Києва за грубі порушення прав людини, пише «КоммерсантЪ-Украина».
"Цього року запам'ятається не те, як красиво ви проводили переговори, як прекрасно головували на засіданнях. В основі його оцінки буде повага чи неповагу цінностей ОБСЄ, яке проявила українська влада в критичній ситуації", – сказав глава МЗС Швеції Карл Більдт.
Прем'єр -міністр Микола Азаров, який відкривав засідання, велику частину своєї промови присвятив політичній кризі. Але він не погодився з критикою європейських дипломатів, а вирішив говорити не про побиття громадян "Беркутом", а про порушення закону мітингувальниками та опозицією.
Представники ОБСЄ, навпаки, акцентували увагу на порушенні прав громадян – на розгоні Майдану, на побитті бійцями "Беркута" громадян, які не чинили опору під час штурму вулиці Банкової. Дипломати відзначили велику кількість постраждалих журналістів – свідчення того, що міліція не зупиняла правопорушення, а била мирних громадян. "Застосування сили щодо мирних демонстрантів викликає у нас велике занепокоєння. Україна не показує, що вона повною мірою готова дотримуватися принципів ОБСЄ", – зазначив міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле.
Учасники конференції не обмежилися критикою на адресу України. Кілька високопоставлених представники ОБСЄ публічно запропонували Києву посередництво.
Ідею посередництва ОБСЄ підтримала і Вашингтон. "Ми рекомендуємо , щоб Україна запросила ОБСЄ до організації діалогу з відновлення довіри (між владою і опозицією. -" ред.)", – заявила Вікторія Нуланд. Представник держдепу підкреслила, що компроміс повинен враховувати позицію мітингувальників, і застерегла Київ від застосування сили: "Влада може почути і задовольнити вимоги громадян, а може розчарувати їх хаосом і насильством".
Також стало відомо, що Київ уже досяг згоди за одним з форматів посередництва. Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд, який з вівторка веде переговори в Києві, погодив з Кабміном ідею створення комісії для контролю за розслідуванням подій 30 листопада і 1 грудня. "До складу такої експертної комісії має увійти по одному представнику від опозиції, уряду і міжнародного співтовариства" , – йдеться в заяві Ягланда.
" Турбйорн Ягланд в телефонній бесіді з Миколою Азаровим погодив цей план" , – уточнило джерело в офісі генсека Ради Європи. Учора ввечері Ягланд провів також зустріч з міністром юстиції Оленою Лукаш, під час якої сторони обговорили основні параметри роботи такого тристороннього органу.