«Давайте більше не будемо»
На годиннику десята ранку. До загальноосвітньої школи, у приміщенні якої розташувалися аж дві виборчих дільниці Святошинського району столиці, вузенькою протоптаною через величезний газон стежкою прямують виборці. Гуськом. Тут і люди похилого віку – здається, саме їх більшість серед тих, хто прокинувся рано у неділю, і молодь, і навіть діти. Хлопчик років шести у білій вишиванці гордо та зосереджено закидає у скриньку чотири бабусиних бюлетені – з галочками за президента, за мера столиці, за команду, яку вона бажає бачити у міськраді і, звісно, за мажоритарника.
Саме цим фактором – суміщеними виборами – пізніше, на нічному брифінгу у ЦВК, Андрій Магера пояснить величезні черги на столичних дільницях. Вибачиться за ці незручності й запропонує: «Давайте більше не будемо проводити суміщені вибори».
Давайте. Втім, здається, черги на київських зумовлені і ще одним моментом – не завжди досконалим розподілом виборців як між дільницям, так і між «столами». За словами самого Магери, близько 9 ранку він голосував у школі, де розташувалися аж три дільниці. На двох з них, підкреслює член ЦВК, черги були. До тієї ж, на якій пощастило голосувати Андрію Йосиповичу, було приписано лише близько 1000 осіб, й волевиявлення там проходило швидко. Схожа картина була і на дільницях, відвіданих Тиждень.ua.
Киянин Мирослав розповідає: близько години чекав своєї черги отримати бюлетені. Ще півгодини – поки звільниться кабінка для голосування. «Деякі не витримували, йшли геть, – ділиться враженнями він. – Але більшість терпляче чекала». І не дарма: адже денні черги виявилися ще квіточками. Ягідки кияни побачили вночі. Так, за даними прес-служби «Батьківщини», станом на 23 годину ночі у Києві було закрито лише 395 дільниць з 1083. На решті в цей час, за три години після офіційного закриття дільниць (втім, як повідомлялося ще вдень – головним квестом для киян було потрапити у приміщення своєї дільниці до 20.00: тоді можливість проголосувати вже гарантована, незважаючи на час) досі голосували люди.
Питання легітимності процесу – волевиявлення громадян після 20:00 – вночі на брифінгу у ЦВК підіймає російський журналіст. В тому, що це законно, він сумнівається. Українські колеги сміються та освистують гостя. Андрій Магера теж посміхається, але терпляче пояснює: все відповідає вимогам чинного законодавства. Росіяни, між іншим, демонструють не дуже здоровий інтерес до виборів. Згідно з поширеною у ЗМІ інформацією, з 925 акредитованих ЦВК іноземних журналістів, росіянами виявились 346 – проти решти 579 представників ЗМІ з 37 держав. Що ж, Росія велика…
Читате також: Народження нової політичної реальності
«Відповідь переконлива»
І особливо багато її представників нині не у ЦВК, а у східних українських «республіках». Там, де просто почекати своєї черги проголосувати не достатньо – адже купа виборчих дільниць не відкривається взагалі. На деякі з них так і не завезли бюлетені. Інші швиденько «закрили» озброєні люди в масках.
Втім, певна частка виборців може проголосувати і там. «На Донеччині та Луганщині – відкриті понад тисячу дільниць. В деяких районах, зокрема Добропіллі, Сватово, немає жодноі непрацюючоі дільниці. Хоча терористи ставили завдання цілковито зірвати вибори на Сході. Висока явка – це відповідь украінців тим, хто останні три місяці, не шкодуючи жодних ресурсів, намагався зробити з Украіни failed state і домогтися зовнішнього керування. Відповідь переконлива», – відзвітувала Вікторія Сюмар.
Були у регіонах у курйозні ситуації. «В селі Нововодяне Кремінського району Луганської області на дільницю прийшли голосувати військовослужбовці української армії, розквартировані біля села. Прийшли оскільки вони несуть службу із зброєю і в повній амуніції. Це неабияк налякало членів комісії і вони дружно покинули приміщення, солдати залишилися на ділянці одні. Знадобився деякий час, поки членів комісії переконали, що небезпеки немає. А військовослужбовці вже включені в списки, і мають право отримати бюлетені», – розповів у соцмережі голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
За даними ЦВК, станом на 23.00 явка на Донеччині склала 13,74%. Офіційних даних по Луганській області ще не було.
Читайте також: Несподіваний вибір
По-новому
Перші підрахунки від ЦВК починають з’являтися опівночі. Опрацьовано 0,1% бюлетенів. І, хоча на цьому етапі результати підранку часто не мають нічого спільного із реальною картиною волевиявлення, цього разу вона збігається з результатами обробки перших «стопок». Порошенко – 50,56%, повідомляє ЦВК. Тимошенко – 18,13%. Ляшко – 11,03%. Приблизно такі показники – понад 50% за Порошенка – пророкували нам і екзит-поли.
Жодних несподіванок. «Вибори відбулися, і це треба сприймати як факт», – наголошує Магера. Більше нічого держслужбовець сказати не може – мусить оперувати тільки точними даними. Втім, всім цілком зрозуміло: те, що Петро Порошенко переміг у першому турі, теж скоро стане фактом. Фактом, який не всіх ощасливить, але який доведеться сприйняти.
…Навколо ЦВК та всередині будівлі – чимало людей у камуфляжі. Охороняють. Це не традиційно непривітні у більшості своїй міліціонери, не німий «недорозформований» «Беркут», не таємнича «Альфа». Це, здебільшого, хлопченята з Нацгвардії. «…А я у Львівській сотні був!», – з усмішкою ділиться спогадами один з них. Від того, що людина, яка обшукує тебе біля металошукача, здатна розмовляти і посміхатися, а не тільки зусереджено сопіти, вже стає трошки легше. І, певно, незалежно від того, яким президентом виявиться наш новий гарант конституції – чи вдасться нам із ним «жити по-новому» залежить насамперед не від нього, а від кожного з нас.