На аукціоні 3 грудня Міністерство фінансів отримало до держбюджету від розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП) 1,83 млрд грн, пише "Комерсантъ-Україна". Найвищий попит спостерігався на гривневі ОВДП. Від розміщення п'ятирічних паперів надійшло 810 млн грн, семирічних – 614,5 млн грн. Прибутковість за цими паперами була стандартною – 14,25% і 14,3% відповідно. Учасники ринку неодноразово заявляли, що попит на гривневі ОВДП підтримують держбанки.
"Комерційним банкам цікаві лише короткі ОВДП – строком до року", – розповів скарбник одного з банків. Єдиною ринкової заявкою на гривневі папери могло бути розміщення нової серії чотирирічних паперів. Незважаючи на низьку суму заявки в 5 млн грн і ставку 12,1%, відомство задовольнило її.
Одночасно Мінфін продовжив розміщення ОВДП номінованих у доларах США. 3 листопада таких паперів було продано на $ 49,9 млн.
"Попит на валютні ОВДП активізувався, однак покупець цих паперів ринку невідомий. Трейдери обговорюють, що ці папери купують росіяни через банки з російським капіталом, які працюють у країні", – заявив скарбник одного з банків з іноземним капіталом.
Єдина заявка на валютні папери була подана на трирічні ОВДП з можливістю дострокового погашення. Прибутковість – 7,75% річних. На інші ОВДП, номіновані в доларах США (на два і три роки), заявки не надходили.
Подібна ситуація спостерігалася на попередніх аукціонах: серед валютних паперів інвестори купували переважно трирічні папери з можливістю дострокового погашення. На аукціоні 26 листопада таких паперів купили на $ 199,9 млн, 19 листопада – $ 299,9 млн.
Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів ІК Dragon Capital Сергій Фурса звернув увагу на те, що початок великих покупок валютних паперів збігся у часі зі зміною зовнішньополітичного курсу України.
"Враховуючи, що ці розміщення неофіційно пов'язують з росіянами, не виключено, що ми бачимо приховану фінансову підтримаю з боку Росії", – пояснив експерт.
Напередодні рішення Кабміну про призупинку євроінтеграції портфель ОВДП, що належать нерезидентам, виріс на 400 млн грн – до 3,94 млрд грн, говориться в звіті НБУ.
У день оголошення про призупинення процесу євроінтеграції нерезиденти купили рекордний обсяг боргових зобов'язань уряду – на 2,4 млрд грн ($ 300 млн). А в день відкриття саміту Східного партнерства невідомі нерезиденти купили ще на 1,6 млрд грн ($ 200 млн). Ці суми ідентичні обсягами розміщення валютних ОВДП на аукціонах 19 і 26 листопада. Після розгону демонстрації на майдані Незалежності та ескалації політичної напруженості нерезиденти докупили в понеділок боргів уряду на 308 млн грн.
3 грудня вранці в їх портфелі знаходилися ОВДП на 9,3 млрд грн. Це рекордний показник з 4 травня 2011 року.
"Враховуючи, що західні інвестори тепер дуже ретельно оцінюють наші міждержавні ризики, мова йде про покупку ОВДП саме російськими інвесторами", – пояснює виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.