«Україна має чи могла б мати відмінні можливості для залучення прямих іноземних інвестицій у довгостроковій перспективі як територія для виробництва певних товарів. Я б навіть сказав, що Україна могла б стати чимось схожим на Китай, з європейської точки зору. Проте вона могла б стати такою, якщо б розвинула верховенство закону, умови для ведення бізнесу та доступ до вільних ринків. Угода про всеосяжну зону вільної торгівлі повинна була це робити це», – зазначив Більдт під час свого виступу.
Як стверджує шведський міністр, увага до країн Східного партнерства значно зросла в останні місяці в першу чергу в Москві, і це, за словами Більдта, було видно по «погрозливих заявах Росії, що буде зроблено, чи що могло б бути зроблено, якщо вони (країни Східного партнерства – ред.) рухатимуться далі у напрямку у європейській інтеграції».
Після того, як Вірменія здалася, весь тиск було зосереджено на Україні. І це на думку міністра, можна прочитати у заяві українського уряду про призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію, яка з’явилася у четвер, 21 листопада.
«Це досить цікава заява. Вони (український уряд – ред.) там говорять про національну безпеку. І вони недвозначно стверджують, що це питання пов’язано з Росією і з російським тиском. Настільки недвозначно, наскільки це може бути у дипломатичному тексті із Ради міністрів у Києві», – наголосив Карл Більдт.
Як зазначив Карл Більдт, посилаючись на слова українського прем’єр-міністра Миколи Азарова, український уряд найбільше налякався спаду у торгівлі із Росією, що може призвести до банкрутства.
«Це доволі брутальна гра. Можливо, не повністю неочікувана, але її треба взяти до уваги», – зазначив він щодо дій Росії.
«Я сподіваюся, що їм (Януковичу та українському уряду – ред.) пообіцяли певні кошти від Росії, тому що в іншому випадку справи підуть вниз дуже швидко. З мого досвіду, російські гроші – це не допомога, ми це бачимо у випадку із Білоруссю. Вони йдуть взамін на певні умови. Можливо, росіяни куплять кілька стратегічних українських промисловостей. Це дасть короткотермінову грошову ін’єкцію в українську державну казну», – зазначив Більдт.
Він також припустив, що це можуть бути знижки на газ. Проте зазначив, що це надто висока ціна для України. «Я думаю, що ми маємо на це подивитися у довгостроковій перспективі. Це Піррова перемога, оскільки вона зупиняє модернізацію як для України, так і для Росії. Тож, вона може мати короткостроковий ефект, але матиме негативний довгостроковий ефект», – зазначив Більдт.
Він також зауважив, що ЄС тепер треба сфокусуватися на Молдові та Грузії, оскільки на них тепер буде чинитися найбільший тиск.