Західні ЗМІ: Брюссель відкриває Україні шлях до газової угоди зі Словаччиною

20 Листопада 2013, 13:40

«З точки зору змісту ми знайшли компроміс, ми уклали угоду. . . яка має бути офіційно підписано між Україною та Словаччиною в найближчі кілька днів», заявив прес-секретар Європейської комісії в Брюсселі, як пише The Financial Times.

Прес-секретар Єврокомісара з питань енергетики Ґюнтера Еттінґера в коментарі Die Frankfurter Allgemeine Zeitung заявила також: «Ми зараз перебуваємо буквально перед підписанням». Як повідомляє видання, Еттінгер вже більше року проводив переговори зі словацькою та українського сторонами, лише зараз всі питання врегульовано.

Українські чиновники у коментарі The Financial Times також повідомили, що «дуже можливо» угоду підпишуть у найближчі дні, що дозволить імпорт газу через словацький коридор.

Водночас видання звертає увагу, що через тиск на Україну з боку Москви, угода про асоціацію зараз перебуває у небезпеці, тому європейські політики сподіваються, що завдяки домовленостям про можливість реверсного постачання газу зі Словаччини, вдасться втримати Україну.

«Чиновники ЄС стверджують, що сподівалися, що угода щодо газопроводу допоможе переконати президента України Віктора Януковича виконати одну із останніх необхідних для підписання угоди умов – звільнити Юлію Тимошенко», – пише The Financial Times.

В коментарі виданню український чиновник заявив що нова угода може дозволити Україні у підсумку імпортувати «до 15 мільярдів кубометрів» газу на рік з європейських ринків за нижчими цінами, ніж ті, які пропонує зараз російський Газпром. Разом зі збільшенням енергоефективності в Україні, угода могла б дозволити Україні вдвічі скоротити імпорт набагато дорожчого газу.

«Відразу після підписання розпочнеться, необхідна для реверсного потоку по транзитній лінії, модернізація газопроводу у  Словаччині. Перші фізичні поставки газу із заходу на схід очікують у другій половині 2014 року», – пише Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Газ надходитиме від компанії RWE Supply & Trading. З цим партнером, Україна вже давно уклала рамкову угоду щодо постачання 10 мільярдів кубічних метрів на рік, яку проте поки не вдавалося виконати.