У серпні 2011 року уряд США офіційно висловив стурбованість арештом екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, який мав "вигляд політично мотивованих переслідувань".
Вже у жовтні Вашингтон висловив глибоке розчарування вироком українського суду щодо Тимошенко, називаючи це рішення політично мотивованим. "США глибоко розчаровані вироком щодо Юлії Тимошенко в рамках політично мотивованого розслідування . Рішення суду викликає серйозну заклопотаність щодо прихильності уряду України демократії та праву закону. Ми закликаємо уряд України звільнити Тимошенко та інших політичних лідерів і колишніх чиновників уряду, які в даний час знаходяться в ув'язненні ", – заявила тоді представник державного департаменту США Вікторія Нуланд.
Згодом тодішній держсекретар США Гіларі Клінтон висловила "глибоку стурбованість" щодо поводження із колишнім українським прем'єром Юлією Тимошенко. "Сполучені Штати глибоко стурбовані поводженням із колишньою прем'єром Юлією Тимошенко та іншими ув'язненими членами її уряду", – йшлося у заяві, яку поширив Вашингтон.
Також Клінтон, виступаючи на міністерській конференції Спільноти демократій у Вільнюсі, заявила, що судовий процес проти Тимошенко є «політично вмотивованим».
У лютому минулого року США заявили, що Україна перебуває під згубним впливом Росії. «Ми хочемо мати більш розвинені відносини з Україною. Хочемо, щоб вона орієнтувалася на євроатлантичні інститути, США і Європейський союз. Ми не вважаємо, що це неминуче спричинить за собою погіршення відносин з Росією…», – наголосив помічник держсекретаря у справах Європи і Євразії Філіп Гордон.
"Якщо, приміром, Україна не зможе просунутися в розвитку відносин з ЄС і стане ще більше залежати від Росії, то, на наш погляд, це буде прикро, однак, це буде ще прикріше для самої України", – додав він.
Поворотною у відношенні США до України стало 20 вересня 2012 року: тоді Сенат США прийняв резолюцію, яка стосувалась Тимошенко. У документі засуджувалося переслідування екс-прем’єра і містився заклик до її звільнення. Наголошувалося на тому, що ув’язнення екс-прем’єра може стати на заваді зв’язкам між США та Україною. Сенат закликав Держдепартамент ввести заборону на видачу віз відповідальним за ув’язнення та неналежне поводження з Тимошенко та іншими політичними лідерами, пов’язаними з Помаранчевою революцією.
А вже у лютому цього року Конгрес США підготував проект резолюції з вимогою до влади України негайно звільнити всіх політичних в'язнів. "Палата представників вимагає від уряду України негайно звільнити всіх політичних ув'язнених, забезпечити належне медичне обслуговування для всіх в'язнів. Палата представників вимагає дотримання Україною принципів демократії та верховенства права, поваги прав людини, свободи преси, а також захист свободи слова і права на мирні зібрання", – йшлося у проекті резолюції.
У квітні член Ради з питань зовнішньої політики (США), радник Конгресу США Аріель Коен закликав звільнити Тимошенко. "Як варіант – її виїзд на лікування за кордон, – сказав Коен. – На сьогодні це дуже сильний подразник для європейців. Тільки коли ці моменти буде вирішено, можливо, європейські лідери підпишуть Угоду про асоціацію", – заявив він
Посол США в Україні Джон Теффт неодноразово висловлював свою думку про майбутнє екс-прем’єра Тимошенко. Зокрема у липні він заявив: «Наша позиція з цього приводу є дуже чіткою, ми пояснюємо її знову і знову: Юлію Тимошенко має бути звільнено для того, щоб вона дістала медичне лікування в Німеччині», – наголосив Теффт.
«Українська влада знає нашу позицію, нашу тісну координацію з місією Кокса- Квасневського, які керують зусиллями Європарламенту, спрямованими на вирішення цього питання», – додав він.
Пізніше з приводу Тимошенко і євроінтеграційних процесів в Україні офіційно висловився і колишній посол США в Україні Стівен Пайфер. На його думку, якби Янукович звільнив Тимошенко і дозволив їй поїхати закордон для лікування, голосування майже напевно було б позитивним. «Отже питання зводиться до того, чи готовий Янукович, попри свою особисту антипатію до Тимошенко, дозволити їй піти. Чи може він буде грати в азартну гру і вважатиме, що його уряд може зробити достатньо, аби відповідати умовам ЄС без її звільнення. Це висока ставка, і ціна прорахунку дуже висока», – стверджував Пайфер у жовтні. За його словами, зволікаючи із рішенням, Янукович витрачає необхідний час, який спливає.
У серпні, державний секретар США Джон Керрі від імені президента США Барака Обами та американського народу заявив: “Ми рішуче підтримуємо виконання Україною умов Європейського Союзу для підписання Угоди про асоціацію та глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі на Вільнюському саміті в листопаді”, – заявив держсекретар США.
У вересні про євроінтеграцію висловився екс-президент Білл Клінтон, який наголосив, що Україна може підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом і зберегти партнерські відносини з Російською Федерацією.
У жовтні заступник керівника Бюро з питань демократії, прав людини та праці Державного департаменту США Томас Меліа заявив, що Тимошенко повинна мати право брати участь у президентських виборах України у 2015 році. "Ми не бачимо причин, з яких її політичні права були б якимсь чином обмежені. Не повинно бути ніяких перешкод для того, щоб вона була виборцем чи кандидатом у будь-яких майбутніх українських виборах", – сказав представник Держдепу США.
Згодом Конгрес США опублікував заяву, у якій наполягав на звільненні Тимошенко. "Ми віримо, що підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС буде і надалі служити каталізатором демократичних реформ і реформ прав людини, економічного розвитку та покращення життя всіх українців", – йшлося у заяві.
А помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Вікторія Нуланд закликала Януковича зробити правильний історичний вибір. "Ми приєднуємося до Євросоюзу у заклику до керівництва України зробити правильний історичний вибір для своїх 45 мільйонів громадян – зробити вибір на користь майбутнього своїх дітей, а не минулих образ", – сказала вона.
18 листопада Сенат США прийняв ще одну Резолюцію у справі Тимошенко, в якій закликав членів Євросоюзу включити до вимог підписання угоди про асоціацію звільнення Тимошенко. Автором резолюції є сенатор-демократ з Іллінойсу Ричард Дурбін. Резолюція закликала українську владу звільнити екс-прем’єр-міністра Юлію Тимошенко, а членів Європейського Союзу – включити справу звільнення Тимошенко як важливий критерій для підписання Угоди про асоціацію. Також в резолюції висловлюється занепокоєння з приводу вибіркового та політично вмотивованого ув’язнення Тимошенко, яке «відволікає увагу від міцних зв’язків України з Європою, Сполученими Штатами і громадою демократичних країн».