Прокуратура Харківської області завершила перевірку діяльності управління громадської безпеки (УГБ) обласного ГУ МВС. Про це 12 листопада повідомив начальник відділу обласної прокуратури Володимир Іванов. За його словами, управління видало понад 1,5 тис. дозволів на травматичну зброю "особам, які нібито є позаштатними кореспондентами різних ЗМІ, що не вели ніякої журналістської діяльності". Головні редактори цих "видань" виписували їм редакційні посвідчення і направляли в УГБ клопотання про дозвіл на видачу травматичної зброї (журналісти є однією з категорій громадян , яким дозволено її носіння – Ред.), пише "КоммерсантЪ-Украина".
Іванов назвав три таких ЗМІ – "Городское собрание", "Харківський вісник" і " Політпрецедент". "Позаштатні кореспонденти" отримували в УГБ дозволи, надавши довідку про проходження навчання у Харківській філії держпідприємства МВС "Інформ-Ресурси". Навчання включає 14 годин теоретичних занять, 13 годин вогневої підготовки і 9 годин занять з надання першої медичної допомоги, проте перевірка засвідчила, що підприємство не може забезпечити курс вогневої підготовки. "Працівники філії вносили у документи завідомо неправдиві відомості про проходження особами повного курсу навчання", – пояснив Іванов. За його словами, виявлено 250 таких непідготовлених власників зброї. Відкрито кримінальні провадження за ст. 366 і 355 КК ("перевищення влади або посадових повноважень" і "службова фальсифікація").
Глава наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін вважає, що аналогічні схеми реалізуються по всій країні. Наприклад, в Одесі головний редактор трьох неіснуючих видань видавав журналістські посвідчення особам, які потім використовували травматичну зброю в кримінальних цілях. Але його засудили до штрафу в розмірі 850 грн. "Цим процесам не можливо перешкодити, поки не приймуть закон про зброю, що дасть українцям рівні права на її носіння та використання", – вважає Учайкін.
Начальник управління зв'язків з громадськістю МВС Сергій Бурлаков пояснив, що в обов'язки міліції не входить перевірка достовірності наданих документів: "Але оскільки випадки отримання травматичної зброї за липовими документами дійсно не рідкість, міліція почала ретельніше вивчати документи". Також 7 серпня були внесені зміни в інструкцію про порядок виготовлення, придбання та зберігання зброї. Вони зобов'язують власника підтверджувати свій статус при перереєстрації травматичної зброї. "Багато осіб стали власниками травматичної зброї, коли мали на це право, однак з часом вони його втратили. Отже, законних підстав для зберігання зброї у них немає", – пояснив Бурлаков.
Як повідомлялось, 15 травня Кабінет міністрів підтримав ініціативу про дозвіл вільного продажу травматичної зброї всім повнолітнім громадянам України. Але після зауважень МВС, схвалений в цілому документ уряд відправив на доопрацювання.
Нагадаємо, у жовтні минулого року прокуратура порушила кримінальну справу за фактом крадіжки зброї з Львівського державного університету внутрішніх справ.
Пізніше було порушено справи проти 13 осіб за підозрою в незаконному зберіганні цієї викраденої зброї.