Російські посольства все частіше потерпають від “порушення принципу недоторканості”

12 Листопада 2013, 15:49

Лівія

Найбільше нападів на російське посольство сталося  у Лівії.

У лютому минулого року сирійські демонстранти, що проти позиції Росії з врегулювання ситуації в Сирії, напали на посольство РФ в столиці Лівії Тріполі. Кілька десятків людей проводили акцію протесту біля будівлі російської дипмісії. Це сталося після того як Росія разом з Китаєм заблокувала резолюцію щодо Сирії в РБ ООН.

Це була не перша акція біля посольства, але саме тоді демонстранти поводилися агресивніше, зокрема, протестувальники зірвали російський прапор. Проте поліції вдалось втихомирити нападників, в результаті інциденту ніхто не постраждав.

Напад у жовтні цього року в столиці Лівії напали на російське посольство став ще зухвалішим: у результаті зіткнень загинула одна людина. Близько 60 осіб залізли на паркан навколо території посольства. Вони зламали ворота комплексу, зірвали російський прапор з одного з балконів, але всередину посольських приміщень не потрапили.

Водночас, за інформацією лівійського МВС, нападники обстріляли будівлю з вогнепальної зброї і підпалили посольську машину, але після втручання сил безпеки втекли на двох автомобілях.
Працівники посольства і його охорони не постраждали.

Як повідомляло офіційне лівійське інформагентство LANA, за однією з версій, що розглядаються МВС Лівії, напад на посольство Росії в Тріполі міг бути пов'язаний з інформацією про вбивство лівійського офіцера, яке вчинила нібито російська громадянка.

Наступного дня всіх працівників посольства Росії в Лівії евакуювали в Туніс. Тим часом влада Лівії запевнила, що потурбується збереженням майна посольства в Тріполі.

Коста-Ріка

2007 року озброєний 20-річний чоловік увірвався в будівлю російського посольства в столиці Коста -Ріки – Сан-Хосе. Територію дипмісії блокував спецназ, через п'ять годин після переговорів із поліцією нападник здався. 

Як з’ясувалося пізніше, нападник розраховував таким чином добитися від свого російського компаньйона повернення грошей, вкладених його сім'єю в прогорілий ананасовий бізнес.

Велика Британія

У серпні минулого року на посольство Росії в Лондоні напали сирійські опозиціонери. Велика група людей, що зібралася біля будівлі російської дипмісії, закидала посольство каменями. Вони скандували гасла проти Башара Асада та сирійського уряду.

Тоді в будівлі російського посольства вибили шибки у вікнах, але ніхто зі працівників посольства не постраждав.

Працівники російської дипмісії пізніше зазначали, що англійські поліцейські, які прибули на місце події, не доклали жодних зусиль для нейтралізації мітингувальників і тих, хто кидав каміння в посольство Росії.

"Розцінюємо це як черговий випадок порушення принципу недоторканності дипломатичних представництв в Лондоні", – заявили тоді російські дипломати.

Це був також не єдиний гучний напад на російське посольство у Лондоні, позаяк раніше будівлю посольства облили фарбою на знак протесту позиції РФ у Сирії. 

Японія

У липні 2009 року представник однієї з японських ультраправих організацій на автомобілі намагався протаранити ворота посольства РФ в Японії. В результаті інциденту ніхто з російських громадян не постраждав, шкоди будівлі не завдано.

За даними японських ЗМІ 39-річний житель префектури Канагава Хітосі Кітано таким чином вимагав "повернення північних територій" (чотирьох островів Курильської гряди , що входять до складу Росії).

А вже 2012 року під час Дня північних поселень японські націоналісти осквернили російських прапор біля посольства Росії в Токіо. Поліція затримала хуліганів, які намагались проникнути у приміщення.

Білорусія

У серпні 2010 року невідомі кинули на територію російського посольства в Мінську дві пляшки із запальною сумішшю. Ніхто не постраждав , але одна пляшка потрапила в автомобіль посольства , в результаті чого в салоні машини виникла пожежа і вона була знищена. Загальний же збиток дипмісії склав більше 10 тисяч доларів.

МЗС Росії зажадав від білоруської влади не допускати повторення подібних акцій. Президент Білорусії Аляксандр Лукашенко в свою чергу не виключив причетності російської сторони до інциденту. Цю заяву глава МЗС РФ Сєргєй Лавров назвав блюзнірською. 2011 року білоруського анархіста Ігора Олінєвіча засудили до восьми років позбавлення волі за метання "коктейлю Молотова" в російське посольство, його співучасник Максим Вєткін отримав чотири роки обмеження волі.

Польща

11 листопада у Варшаві учасники націонал-патріотичного "Маршу незалежності" з нагоди 95-ї річниці незалежності Польщі закидали петардами і пляшками із запалювальною сумішшю посольство Росії. Внаслідок інциденту згорів пункт охорони посольства, пошкоджено ворота диппредставництва. 

Крім посольства Росії, кількасот агресивних хуліганів у масках спалили інсталяцію у вигляді веселки у центрі міста, розбили декілька автомобілів, вступили у сутички з поліцією. У район, де проходив марш, були направлені сотні поліцейських зі спецзасобами, десятки вантажівок, водомети. Співробітники правоохоронних органів застосували водомет проти учасників маршу, які палили петарди і фаєри.

В результаті зіткнень правоохоронцями затримано щонайменше 20 осіб, травми отримали четверо поліцейських. 

Тим часом польський прем'єр-міністр Дональд Туск засудив дії хуліганів. "Події цього вечора для Польщі дуже сумні. Це стосується і неприпустимого акту агресії щодо поліцейських, які охороняли російське посольство, і щодо самого посольства. Висловлюю співчуття", – сказав прем'єр.

Після цього посла Польщі у Москві Войцеха Зайончковського викликали до Міністерства закордонних справ Росії через інцидент біля посольства Росії у Варшаві.