«Протягом десятиліть американці формували політику Заходу стосовно Росії. У біполярному порядку холодної війни для західних європейців залишалося дуже мало простору для маневрів. В дев'яності роки американці завдяки своїй політичній силі патронували розширення західних блоків НАТО і ЄС на схід.Тим не менш, із новою Угодою про асоціацію, яку буде підписано в кінці листопада у Вільнюсі із Грузією, Молдовою та Україною, європейці відважилися вийти з тіні колишнього патрона. У новому геополітичному конфлікті, який вибухнув між європейськими державами та Росією через спільних сусідів, Америка більше не є конструктивним чинником, хіба що в якості глядача», – вважає експерт.
На думку Ульріха Шпека, Москва не вписується в ініціативу Східного партнерства, тому вона й створила Митний союз, який з часом має перетворитися у Євразійський союз за зразком ЄС.
«З підготовкою угоди про асоціацію з країнами Східного партнерства, ЄС став геополітичним конкурентом Росії. Після тривалих заяв, що ЄС цікавлять лише безпрограшні рішення для взаємної вигоди, тепер він опинився у відкритій конкуренції з Росією», – пише експерт.
На думку Ульріха Шпека, те, що ЄС тепер може конкурувати з Росією щодо спільних сусідів, свідчить, що Путін, незважаючи на усю свою «мачо-манірність», втратив весь свій зовнішньополітичний вплив. «Країни Східного партнерства відчувають загрозу з боку Кремля, який поводиться агресивно і не дотримується жодних правил, тому вони прагнуть рухатися на захід. Європейці ж, зі свого боку, мають надію на швидку модернізацію Росії і в даний час в значній мірі захищені від спокус та погроз з боку Москви. Європа набула впевненості та єдності щодо Росії і готова зіграти у геополітичну гру, до якої її змушує Росія», – наголошує експерт.