«Думаю, що ступінь жорсткості цих виборів менший, ніж на минулих, тоді все ж таки боролися за кожний округ, були й особисті інтереси кандидатів. Ці вибори будуть більш технологічними в тому сенсі, що для влади головна мета – не перемога своїх кандидатів, а поразка опозиційний хоча би в деяких проблемних округах», – зазначив він.
До стратегії влади політолог відносить також розпорошення опозиційного електорату і гра на зменшення явки виборців.
«Додаткова можливість для влади – це зменшення явки, активності виборців. А далі можна використовувати фінансовий чи адміністративний ресурс, щоб мобілізувати своїх виборців і зіграти на тому, що під час голосування буде менше прихильників опозиції», – зазначив Фесенко.
Політолог Вадим Карасьов додає, що на виборах у проблемних округах немає чіткої позиціонування – влада проти опозиції чи навпаки.
«Ситуація сьогодні набагато розмитіша. Хитрість владної тактики на цих виборах полягає в тому, що немає відкритого публічного кандидата від влади на всіх округах, що ускладнює тактику опозиційних кандидатів, які вигравали за рахунок нищівної критики провладного кандидата. Наприклад, 223 округ. Кого критикувати? Гримчака? Монтян? Окунську? Коли немає об’єкта критики, немає і раціональної, ефективної критики, і це зменшуватиме шанси опозиціонерів», – зазначає експерт.
Разом з тим, зауважує Карасьов, всі кандидати, окрім висунутих опозицією, критикуватимуть опозиціонера.
«Фактично помінялися ролями: якщо в 2012 році кандидат від влади був концентрованим об’єктом критики, то сьогодні навпаки ним буде опозиціонер», – додає він.
Ще однією особливістю виборчої кампанії у п’яти округах Карасьов називає недостатню інформаційну увагу до неї.
«Ця кампанія все таки не перебуває в фокусі інформаційної всебічної уваги. Основний інформаційний фокус буде зосереджений на Вільнюсі та поствільнюських враженнях, імпресіях. Це також буде певною проблемою для кандидатів, які не мають достатньо маніпулятивних інформаційних ресурсів, щоб привернути увагу до виборів на цьому окрузі особливо, якщо вони мають реальні шанси на перемогу, але в той чи інший спосіб її можуть відбирати», – зазначив він.
Нагадаємо, вибори в п'яти мажоритарних округах призначені на 15 грудня. Процес подачі документів до ЦВК триватиме до 4 листопада 2013 року, а 19 листопада ЦВК завершить розгляд питання про реєстрацію кандидатів. Наразі зареєстровано 36 кандидатів у ці округи.