«У найближчі три дні президія НАН України планує ліквідувати Інститут української археографії та джерелознавства НАН України. Цей важко зрозумілий крок робиться раптово, кулуарно, без жодних обговорень з колективом та науковою громадськістю», – заявляють в інституті.
Значиться, що загроза ліквідації Інституту виникла після смерті 14 червня 2013 року засновника й незмінного директора Інституту, члена-кореспондента НАН України Павла Соханя, «а зараз переходить у площину конкретного рішення».
«Ліквідація Інституту не має під собою суто наукових підстав. Комплексна перевірка роботи Інституту, здійснена президією НАН в 2011 році не виявила суттєвих недоліків, про що є відповідний акт», – заявляють науковці.
«Знищення Інституту буде відчутною втратою не лише для академічної гуманітаристики, а й для всієї української культури та її державності» – йдеться в заяві.
Як відомо, Інститут української археографії та джерелознавства ім. Михайла Грушевського НАНУ було створено у 1991 році, головним його завданням є виявлення та наукова публікація документальних та інших масивів джерел з історії України та її місця у світі.
За 22 роки Інститут реалізував десятки наукових проектів, поміж яких, публікація фундаментальних багатотомних видань: «Архів Коша Нової Запорозької Січі 1734-1775», «Універсали українських гетьманів», нова серія «Літопис УПА», «Український археографічний щорічник», повне зібрання творів Михайла Грушевського у 50-ти томах, Дмитра Яворницького у 20-ти томах, Дмитра Багалія у 6-ти томах та ін. Вчені Інституту опублікували десятки якісних монографічних досліджень з різних ділянок української та всесвітньої історії. Надзвичайно тісними є контакти Інституту з низкою провідних університетів і дослідницьких закладів США, Канади, Польщі, Австрії, Франції та ін. У цілому діяльність установи та бібліографія виданих праць висвітлена у виданні: «Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України: (1991-2011)» (К.: Український письменник, 2011. – 416 с.).