Раді пропонують заборонити чиновникам знущатися над українською мовою

28 Жовтня 2013, 09:41

Законопроект N3494 "Про внесення змін до закону "Про державну службу" (щодо обов'язкового володіння українською мовою посадовими і службовими особами органів державної влади)" підготували і внесли до парламенту народні депутати Ірина Фаріон та Юрій Михальчишин ("Свобода"), пише "КоммерсантЪ-Украина".

Згідно з документом, право на роботу в держструктурах надається особам, "які володіють українською мовою на рівні, необхідному для виконання їх посадових обов'язків". Парламентарії також запропонували доповнити перелік принципів держслужбовця новим положенням: "не допускати публічних проявів зневаги до української мови, знущання або глумління над нею, а також її дискредитації".

"Кожен державний службовець від низу до верху повинен бездоганно володіти українською мовою, для цього кожен з них повинен обов'язково здавати відповідний іспит. Це потрібно було зробити ще 1991 року, після отримання незалежності, щоб відсіяти всіх цих невігласів", – заявила Фаріон. Згідно з законопроектом, порядок проведення таких іспитів визначатиме уряд.

Фаріон висловила жаль, що її попередню ініціативу – законопроект N2601, що передбачає кримінальну відповідальність до семи років позбавлення волі за "публічну зневагу української мови", – Рада не розглядала. "Якби існувала кримінальна відповідальність – від трьох до семи років в'язниці, то особи на кшталт Вадима Колесніченка (Партія регіонів) вивчали б українську мову за ґратами і дуже швидко", – зауважила Фаріон.

Водночас автори законопроекту не передбачили механізм підтвердження знання державної мови вже працюючими чиновниками. "Думаю, це потрібно врегульовувати підзаконними нормативно-правовими актами, щоб влаштувати переатестацію для тих, хто чомусь досі не зміг вивчити державну мову", – пояснив Михальчишин.

У комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування до ініціативи поставилися по -різному. "Ви подивіться, що зараз відбувається в Росії. Жоден трудовий мігрант не працюватиме, наприклад, в російському житлово-комунальному господарстві, якщо не здасть іспит з російської мови. У Франції знову піднімають питання – що це за держслужбовець, який не знає державної мови. Цю ініціативу я абсолютно підтримую. Україна починається з кожного державного бланка. Держслужбовці діють від імені України, і якщо вони не володіють державною мовою, вони не повинні бути держслужбовцями", – заявив народний депутат Володимир Бондаренко ("Батьківщина") . "Я проти цієї ініціативи. Якщо ми будемо приймати такі закони, буде тільки гірше. Коли депутат виступає з трибуни російською, а "Свобода" його перекрикує – це якийсь силовий варіант. Людина сама знає, коли йому перейти на українську мову. Тут не потрібно пресингувати. "Свобода" є двигуном всього", – впевнений нардеп Євген Карташов (ПР)).

Опонент "Свободи" у мовному питанні Вадим Колесніченко, коментуючи документ, не міг приховати емоцій. "Авторам законопроекту потрібно почитати закони України, де написано, що претендент на посаду держслужбовця повинен знати українську мову. Фаріон робити нічого, ось вона хвостом і виляє, цей законопроект я вважаю повною дурницею", – заявив Колесніченко.