В Україні 2013 року відбулася рекордна кількість протестів проти свавілля міліції

22 Жовтня 2013, 15:22

За перші дев’ять місяців 2013 року зафіксовано 333 протестів проти свавілля або бездіяльності правоохоронних органів, що становить 12% від кількості усіх протестів за цей період.

У Центрі звертають увагу, що подібних спалахів невдоволення правоохоронною системою країни у минулі роки не спостерігалося. Зокрема, нинішнього року їх кількість, у порівнянні з 2012, зросла на 25%, та кілька разів, ніж у 2010 та 2011 роках.

Згідно х результатами дослідження, основна хвиля невдоволення припадає на липень, коли правоохоронні органи критикували на кожній третій вуличній акції в Україні. Причиною вибуху активності стали події у Врадіївці Миколаївської області, де двох міліціонерів підозрювали у побитті та зґвалтуванні місцевої мешканки. Попередні хвилі подібних протестів були вдвічі менші – приводом для них були смерть студента Ігоря Індило у київському відділку (червень 2010), затримання активістів праворадикальних організації у зв’язку з знищенням пам’ятника Леніну у Запоріжжі (січень 2011), зґвалтування та вбивство мешканки Миколаєва Оксани Макар (березень 2012).

2013 року відбулася ще одна суттєва хвиля протестів проти (без)діяльності правоохоронних органів, яка стала більшою за ті, що спостерігалися у попередні роки. У вересні у багатьох містах України журналісти та громадські активісти висловили протест проти бездіяльності правоохоронців у розслідуванні справи та пошуку замовників вбивства Георгія Гонгадзе. Також у різних містах відбулися протести проти ситуації з українськими рибалками, які зазнали нападу з боку російських прикордонників у Азовському морі.

«Систематичні дані моніторингу свідчать, що створений ЗМІ образ агресивно налаштованої групи, яка штурмує міліцейські відділки, не відповідає дійсності переважної більшості протестів. Навпаки, виступаючи проти бездіяльності або свавілля правоохоронців, українці рідше вдаються до конфронтаційної чи насильницької тактики. Так з початку 2013 року лише 4% цих протестів мали насильницький характер – у порівнянні із 7% протестів загалом. І лише у 15% випадків протестувальники вдавалися до ненасильницької, але конфронтаційної тактики  – у порівнянні з 19% загалом. Також під час виступів проти бездіяльності або свавілля правоохоронців у 2013 році рідше пошкоджувалось майно – лише у 4% акцій проти 6% серед усіх протестів загалом. При цьому в середньому 17 зі 100 таких протестів зазнавали репресивних негативних реакцій з боку влади», – йдеться у результатах моніторингу.

Читайте також Соціолог: бунти проти свавілля міліції можливі в регіонах, де вона "перетворюється на банду"