Він вказав, що експерти та аналітики улітку оприлюднили критичний звіт, в якому значилось, що станом на червень не було виконано жодних вимог ЄС щодо асоціації, зокрема, зі списку Фюле.
«На сьогодні багато питань ніби рухаються: прийняті деякі закони, випущені деякі політв’язні. Тобто, як люблять повторювати зараз представники нашої влади, «по всіх пунктах є прогрес». Але мене турбує те, що в багатьох з цих пунктів, на жаль, прогрес є суто імітаційний», – сказав Колуішко.
Як приклад, експерт згадав про поданий президентом до ВР законопроект, який передбачає зміни до Конституції щодо посилення гарантій незалежності суддів.
Коліушко вказав, що документ передбачає новий спосіб формування Вищої ради юстиції. Як відзначив експерт, документ формально виконує рекомендаціям ЄС, Ради Європи, Венеціанської комісії щодо гарантування незалежності суддів від політичної влади. Зокрема, в докумені прописана формула, що в органі, який притягує суддів до дисциплінарної відповідальності, більшість повинні складати судді обрані колегами.
«В цьому законопроекті повністю ця формула виконується. 12 з 20 членів Вищої ради юстиції мають обиратись з’їздом суддів. Тільки три роки тому прийняли закон про судоустрій та статус суддів, в якому змінили порядок скликання та проведення з’їзду суддів. І всі з’їзди суддів, які відбулись за останні три роки за новим законом, продемонстрували – абсолютно без обговорень, без альтернативи, навіть без задавання запитань – голосування за ті кандидатури, які рекомендувались з боку адміністрації президента», – сказав Коліушко.
«Виявляється, що умільці в наших умовах знаходять спосіб, як при виконанні всіх європейських стандартів, в той же час забезпечувати свій політичний інтерес», – підсумував експерт.
Нагадаємо, також під час дискусії екс-голова моніторингового комітету ПАРЄ Ганне Северінсен відзначила, що судова система України потребує невідкладних реформ.