«Цікавий процес відбувається – валюта не використовується для кредитування різних господарчих потреб, зменшується кредитування імпортерів валютою, тому падає імпорт. Але збільшується валютна маса для кредитування бюджету», – наголошує економіст.
Втім, за словами Ланового, цього вдалося досягти не за рахунок адміністративних обмежень Національного банку (як, наприклад, паспортизація обміну валюти), а за рахунок зменшення імпорту, внутрішнього попиту і спаду в економіці.
«Через зменшення внутрішнього попиту зменшується імпорт, попит зменшується через скорочення виробництва і скорочення робочих місць, більшість людей має значно менші доходи, ніж минулих років. Це пов’язано з погіршенням внутрішнього економічного становища. Тож попит на валюту падає, економіка гнеться вниз і валюти потрібно менше, аби вона (економіка) існувала. Такі тенденції позитивні з точки зору впливу на валюту», – переконаний Лановий.
Експерт також зазначає, що наразі уряду за допомогою облігацій вдалося мобілізувати частину коштів, необхідних для погашення зовнішнього боргу, проте до кінця року влада має знайти ще $3 млрд.
"Можливо цього року уряду вдасться випустити облігацій на $3 млрд, аби закрити деякі позиції. Але ці облігації продаються під високі відсотки (11-12%). Їх не можна так завищувати. Але уряд іде на будь-які фінансові провали, аби політично показати, що «все в ажурі». Скоро бюджет наполовину буде витрачатися на непродуктивні речі, як погашення зовнішніх боргів за величезними процентами. Тому всередині країни не матимемо коштів на соцпотреби і скорочення йтиме скаженими темпами", – зауважив Лановий і додав, що лише у 2013 році Україна витратить 100 млрд грн на утримання власних боргів.
Нагадаємо, раніше екс-глава Міністерства фінансів, депутат Віктор Пинзеник заявив, що в Україні від середини 2011 року уряд на утримання курсу гривні витратив $16 млрд із золотовалютних резерів. Політик переконаний, що Україна "стала заручником ситуації, коли тримати курс долара можливо лише за рахунок нових позик".