Нещодавню заяву Вірменії про бажання приєднатися до Митного союзу, який очолює Росія, можна виправдовувати з різних підходів та точок зору. Проте якщо подивитися на цю проблему більш глобально, то «історія з Вірменією – лише частина більш грандіозної російської кампанії, метою якої є відмовити Україну та Молдову від підписання Угод про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС. Росія має довгий список використання псевдотехнічних бар’єрів у торгівлі як інструментів політичного тиску», – пишуть аналітики центру.
Збільшуючи тиск на країн-сусідів, Росія таким чином намагається змусити їх приєднатися до свого проекту Митного союзу, проте, як стверджують експерти, «статус Митного союзу теж поки не є чітко окресленим. Він не є визнаним для СОТ і не відповідає її правилам, оскільки Казахстан та Білорусь ще не є членами СОТ. Казахстан поки веде переговори щодо вступу, проте чи приймає він російські, пов’язані із СОТ, тарифи як свої власні поки не зрозуміло».
Для вирішення цієї проблеми ЄС повинен застосовувати усі доступні методи. Він вже розпочав підготовку до програми допомоги Молдові після російської заборони на експорт вина. Проте, на думку Майкла Емерсона та Гранта Костана, цих «численних лих можна було б уникнути із користю для усіх сторін».
«Росія могла б розширити вплив Митного союзу, вступаючи у високоякісні угоди про вільну торгівлю з країнами, які теж хочуть мати угоду про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС. Крім того, Росія та ЄС можуть розпочати переговори про угоду щодо вільної торгівлі між Митним союзом та ЄС для заснування спільного економічного простору від «Лісабону до Владивостоку» (ідея Путіна). Росія мала б хотіти підписати конкордат з ЄС, і найкраще це почати робити вже завтра», – вважають експерти.
«Що потрібно раз і назавжди зрозуміти тим, хто невпевнений в економічних аргументах, так це те, що непотрібно мати виключно Митний союз, аби насолоджуватися глибокою інтеграцією товарів. Послуг, людей та капіталу», – підсумовують експерти.
Вони вважають, що "високоякісні угоди про вільну торгівлю є логічним інструментом для тих, хто прагне відмінних відносин із більш ніж одним сусідом".