Експерт: жодна країна Східного партнерства не має імунітету від примх пострадянської політики

11 Вересня 2013, 17:20

За його словами, хоча усі умови, які мали виконати країни до початку саміту у Вільнюсі – виконані (Молдова, Грузія та Вірменія завершили переговори щодо угод про асоціацію, усі угоди за винятком вірменської має бути парафовано на саміті; українську угоду, яку вже було парафовано, ймовірно, що підпишуть), проте «ще занадто рано, аби сісти, відпочити і розслабитися». І різка зміна позиції Вірменії стала доказом цього.

На думку Попеску, «на сьогодні лише Україна є близькою до підписання, оскільки угода вже пішла на юридичну «чистку» та переклад, що є необхідним для усіх угод, що підписуються із Європейським Союзом. У випадку із іншими партнерами саміт у Вільнюсі не виробить нових юридичних реалій, проте буде лише важливим політичним та символічним кроком до підписання угод десь наприкінці 2014 року».

Внутрішня політика європейських країн є доволі мінливою, але, як стверджує Ніку Попеску, ця «мінливість у східних сусідів ЄС, доповнюється геополітичною нестабільністю, що ставить під загрозу не лише економічну політику, але й стратегічне майбутнє цих країн. Однорічний перехідний термін між парафуванням та підписанням угод ставить країни у вразливе становище, оскільки, поки немає підпису, зовнішні опоненти цього процесу мають достатньо стимулів і  часу, аби спробувати зірвати процес безпосередньо перед фінішною прямою. На сьогодні жоден із двосторонніх діалогів між ЄС та його східними партнерами не має імунітету від примх пострадянської політики».

Кожна із країн Східного партнерства має певну проблему у зовнішній політиці, яка у певний момент може повністю змінити її зовнішньополітичний вектор.

«Навіть зважаючи на те, що один із найважливіших проектів Союзу останнього десятиліття у країнах східного сусідства наближається до завершення, все ще може зійти з колії. Лише підписання угод створить офіційну реальність та закріпить позицію держав щодо торговельних домовленостей з ЄС. Отже, наскільки швидко будуть підписані  угоди з Україною, Молдовою та Грузією, настільки сильнішою буде стійкість від примх східноєвропейської політичної погоди», – пояснює експерт.