Передбачуваний вирок
Рішення про засудження Навального до 5 років позбавлення волі сьогодні ухвалив Ленінський суд Кірова. Таким чином його визнали винним у розкраданні майна підприємства «Кіровлєс». Також суд постановив сплатити Навальному 500 тис. руб.
Його взяли під варту у залі суду. Відбувати покарання він буде в колонії загального режиму.
Разом з Навальним засудили і директора "Вятскої лісової компанії" Петра Офіцерова до чотирьох років колонії.
За версією слідства, працюючи радником губернатора Кіровської області, в травні-вересні 2009 року Навальний вступив у змову з Офіцеровим і гендиректором "Кіровлєса" В'ячеславом Опалєвим і організував розкрадання понад 10 тисяч кубометрів лісу.
Російські слідчі кілька разів відмовлявся порушувати кримінальну справу за матеріалами, в яких фігурував Навальний. У травні 2011 року справу таки відкрили, однак за відсутності складу злочину розслідування припинили у квітні 2012 року. У липні того ж року матеріали справи передали для розслідування до головного слідчого управління Слідчого комітету Росії. А вже 31 липня Навальному висунули звинувачення у справі про розкрадання майна "Кіровлєса" і взяли в нього підписку про невиїзд.
У січні цього року були завершені слідчі дії у цій справі. Навального звинуватили у скоєнні злочину, передбаченого частиною 3 статті 33, частиною 4 статті 160 КК РФ (організація розтрати чужого майна в особливо великому розмірі). Офіцерову – в скоєнні злочину, передбаченого частиною 5 статті 33, частиною 4 статті 160 КК РФ (пособництво в розтраті чужого майна в особливо великому розмірі). У свою чергу, Навальний відмовився від дачі свідчень, Офіцеров – не визнав свою вину.
Ще один фігурант справи – колишній глава "Кіровлєса" В'ячеслав Опалєв визнав свою вину і уклав досудову угоду про співпрацю, в рамках якої дав слідству детальні свідчення з обставин злочину, скоєного у співучасті з Навальним. У зв'язку з цим кримінальну справу стосовно Опалєва було виділено в окреме провадження і направлено до суду, який визнав його винним. У грудні 2012 року він був засуджений до чотирьох років умовно.
19 березня 2013 року кримінальну справу проти Навального і Опалєва було направлено до Генпрокуратури Росії для затвердження обвинувального висновку. На наступний день справа було направлено до Ленінського районного суду Кірова для розгляду по суті. Судовий розгляд розпочався у квітні цього року.
Прокурор просив призначити Навальному шість, а Офіцерову п'ять років позбавлення волі зі штрафом обом по одному мільйону рублів.
Доказом вини Навального і Офіцерова суд визнав електронне листування між ними. Як йшлося в суді, у листуванні обвинувачені обговорювали плани укладення договорів про постачання лісопродукції, а в одному з листів йдеться: "Будемо обмінюватися шифрованими файлами".
Водночас суд не побачив політики у кримінальній справі проти Навального.
"Доводи, що Навальний переслідується за політичними мотивами, є надуманими", – сказав суддя Сєргєй Блінов, оголошуючи обвинувальний вирок у справі.
Захист підсудних заявив, що оскаржуватиме вирок суду у вищій інстанції. На подання касаційної скарги відводиться 10 днів. Ще 30 днів скарга розглядатиметься у у Кіровському обласному суді.
Пізніше прокуратура оскаржила в апеляційному порядку вирок Навальному, виступаючи за зміну йому запобіжного заходу на підписку про невиїзд.
Стихійні мітинги на підтримку Навального і "бунт" в соцмережах
Після вироку Навальному у соціальних мережах поширювали заклики виходити на акції на підтримку опозиціонера. Крім цього, хештег Navalny сьогодні увійшов до списку найбільш обговорюваних світових тем сервісу мікроблогів Twitter, свідчить статистика сервісу.
Стихійна хода опозиціонерів після вироку Навальному виникла спершу у російському Кірові.
Всього в ній брали участь близько 150 осіб. Вони скандували гасла з вимогою звільнити Навального. За підсумками було затримано двох прихильників опозиціонера. Згодом їх відпустили, матеріали правопорушення направили до суду.
У Москві на Манежній площі, де прихильники Навального проводять так зване «народне обговорення» вироку опозиціонеру, пройшов одиночний пікет на його підтримку. У той же час поліція відтіснила учасників протесту за огорожу, якою оточена територія площі, де укладають нову плитку.
Фото РІА "Новости"
На площі скупчилася велика кількість журналістів, яких поліція просить залишити це місце у зв’язку з проведенням ремонту. Крім бійців ОМОНу, на Манежній площі з’явилися солдати внутрішніх військ. Поліція чергує і біля виходів з метро. За повідомленням російських ЗМІ, вже затримали трьох учасників мітингу.
В Єкатеринбурзі на акцію на підтримку Навального прийшли, за підрахунками правоохоронців, близько 300 осіб.
Близько 70 людей прийшли на таку ж акцію у Воронежі. Акція тривала трохи більше півгодини.
Подібні акції відбулися також у Магнітогорську, Томську, Челябінську, Владивостоці, Новосибірську тощо.
Захід бачить політику у вироці Навальному
Німеччина вважає непропорційним рішення суду у справі Навального. "Вирок до п'яти років ув'язнення здається непропорційним стосовно "злочину", в якому його визнано винним. Німецький уряд уважно стежило за процесом проти російського політичного опозиціонера Алєксєя Навального. Можна сильно сумніватися в тому, що кримінальні питання стояли в цьому процесі на першому плані", – йдеться в заяві прес-секретаря німецького уряду Штеффена Зайберта.
Стурбованість вироком російського опозиціонера висловили Франція і США.
"Ми стурбовані вироком до п'яти років тюремного ув'язнення, винесеним Алєксєю Навальному. Ми звертаємо увагу, що ще не всі юридичні механізми були використані, і що вирок може бути переглянутий за результатами апеляції", – заявив журналістам офіційний представник МЗС Франції Філіп Лалл.
«Ми глибоко розчаровані засудженням Навального і явними політичними мотивами цього судового процесу», – написав у Twitter посол США в Російській Федерації Майкл Макфол.
Прес-служба верховного представника ЄС із зовнішньої політики Кетрін Аштон заявила: «Вердикт ставить серйозні питання з приводу ситуації з верховенством закону в Росії».
Глава британського зовнішньополітичного відомства Вільям Гейґ заявив, що вирок викликає нову стурбованість селективним характером застосування в Росії принципу верховенства права.
Представники громадськості зі скепсисом оцінили законність вироку
Екс-голова ЮКОСа Міхаїл Ходорковскій вважає обвинувальний вирок Навальному передбачуваним і неминучим.
"Для Росії немає нічого незвичайного в засудженні політичних опонентів влади за кримінальними статтями – і в часи сталінського терору, і в хрущовсько-брежнєвські роки наша судово-правоохоронна система справно виставляла опонентів режиму звичайними кримінальниками, дозволяючи керівникам країни лицемірно заявляти про відсутність політв'язнів", – написав Ходорковскій.
Головний редактор "Ехо Москви» Алєксєй Венедиктов вважає, що за такими "звинуваченнями" (в лапках) не могли винести обвинувальний вирок".
"Все грунтувалося на словах, на доносі, зрештою на абсолютно некомпетентно проведеному розслідуванню. Я нагадаю, двічі Слідчий комітет відмовлявся проводити розслідування і закривав цю справу, і тільки за прямим наказом керівника СК Алєксандра Бастрикіна справу було відкрито втретє і доведено до п'яти років позбавлення волі. Це (що вирок суто політичний. – Ред.) – очевидно", – зазначив він.
Колишній президент СРСР Міхаїл Горбачов заявив, що вирок Навальному свідчить про відсутність незалежного суду в Росії. «Переконаний, що використання суду з метою боротьби з політичними супротивниками неприпустиме», – написав він на сайті свого фонду.
Обвал російської біржі і посилення песимізму інвесторів
Після оголошення вироку Навальному основні російські фондові індекси знизилися майже на 1,5%, тоді на початку торгів російський ринок демонстрував позитивну динаміку котирувань.
Водночас російські експерти прогнозують, що вирок опозиціонеру не матиме вирішального значення для інвестклімату в Росії. Тож радикальної реакції, на думку експертів, чекати не слід, скоріше – загального погіршення настроїв. Втім, подальше зростання песимізму в бізнесменів неминуче, як і зростання їхнього бажання виводити кошти і вкладати їх за межами Росії.