Люди починають збиратись біля Київської міської ради вже о пів на дев'яту – за півтори години до початку сесії. Тут і бойові «свободівці», і зворушливі «юлині бабусі», і представники численних громадських організацій… і вочевидь проплачені активісти партії УДАР, які приходять на мітинг стрункою колоною (цікаво, що депутати Київради від партії УДАР заявили, що УДАР не братиме участі у пікетах та штурмах, і навіть пообіцяли прийти на сесію, але не голосувати).
Хлопці з «Батьківщини» розгортають плакат «Нелигітимній Київраді у Києві не раді!». «Київське вічє» встановлює стенд зі «Свідоцтвом про смерть Київради VI скликання», що «померла 2 червня 2013 року у віці 5 років». Основною причиною її смерті, як зазначено у свідоцтві, стало закінчення строку повноважень. Але є й причини додаткові: «хронічний «дерибан» київської землі та майна, злочинна діяльність проти київської громади». «Янукович! Києву потрібен свій, а не твій мер!», – написано на банері поруч.
Радують око й невідомі у масках Гая Фокса та футболках із нагадуванням про статті Конституції – зокрема, статтю 64 (“Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені») та статтю 141 (“строк повноважень міської ради становить п'ять років»).
Активісти «огороджують» міськраду біло-червоною лентою з написом «Місто злочину». Втім, все напрочуд спокійно. «А обіцяли штурм…», – розчаровано зітхає один з активістів «Свободи».
До штурму мітингувальників – а їх близько 200 – дійсно ніхто не закликає. До дверей будівлі прямують лише народні депутати та кілька їхніх помічників. Однак правоохоронці відмовляються пускати депутатів всередину. Починається сутичка, в яку миттєво втручається «Беркут». Відтіснивши журналістів, депутатів та кількох активістів (більшість людей під час сутички залишається осторонь) від будівлі, «Беркут» вишукується на сходах міськради півколом, у кілька рядів. Бійці міцно тримаються одне за одного і тримають оборону. Лише для того, аби вже за кілька хвилин почати пропускати у своє «півколо» особливо наполегливих журналістів… Звісно ж, потрапляють до будівлі і нардепи. Але безглузда штовханина має свої наслідки – це розбиті камери (зокрема телеканалу ТВі) та носи.
Потрапивши всередину, опозиційні депутати блокують трибуну Київради. Галина Герега все одно відкриває засідання, що призводить до бійки між опозиціонерами та регіоналами. Після сутички блокування трибуни продовжується.
Вулиця тим часом живе своїм власним життям. Хтось традиційно пояснює «беркутівцям», що «міліція з народом, а мусора з уродом» та закликає їх пустити людей до будівлі. «Ну що я особисто можу зробити? Що?», – втомлено відповідає молодий боєць. Хтось традиційно співчуває бійцям спецпідрозділу. У Києві спека. Жаліслива бабуся обмахує «беркутівців» газетою, яку роздають мітингувальникам – «Визволимо Київ».
Хлопці у масках Гая Фокса палять щось просто на сходах будівлі. Над міськрадою підіймається їдкий дим.
За півгодинки в тінь починають ховатись навіть «свободівці». В хід йдуть шапки з газет, зонти та плакати. «Беркутівці» у повних облаштунках виглядають вже дійсно нещасними, втім, і далі стоять на сонці. «І все це за 4000 гривень, хлопці? – не втомлюються бабусі. – І народ зрадити, і сонячний удар отримати?».
Близько дванадцятої, за чотири години від початку пікетування, секретар Київради Галина Герега закриває сесію міської ради. Люди розходяться. «Це перша реальна перемога на шляху до відновлення місцевого самоврядування в місті Києві», – звітує у соцмережі свободівець Андрій Іллєнко. Регіонали у відповідь обіцяють позбавити опозиціонерів, що блокували засідання, мандатів. І опозиціонери, і регіонали, і «Беркут», і мітингувальники – всі, звісно ж, залишаються при своєму.