Валерія Бурлакова Media Officer українського офісу Amnesty International

Активістам, що ламали паркан масажиста Азарова, загрожує два-три роки ув’язнення

Суспільство
24 Червня 2013, 14:07

Парк «Перемога», що у центрі Броварів на Київщині – улюблене місце відпочинку місцевих мешканців. Є тут і озеро, і «міст закоханих», і фонтан, скульптури, і високі пагорби, з яких можна милуватись панорамою міста. А ще – нещодавно встановленний паркан, за яким ховається земля «маркіза Карабаса»: ділянка площею 0,22 га, на яку з 2011 року претендує приватне підприємство «Феско». Належить «Феско» депутату Броварської міськради від Партії регіонів Сергію Федоренку – особистому масажисту Азарова та «людині-тролейбусу»(це прізвисько він отримав через недолугий передвиборчий словаг «Федоренко – це тролейбус» – Ред.).

Акцій на захист парку у Броварах проводили чимало. Першу з них місцеві активісти провели ще у грудні 2011-го. Остання пройшла вже після появи паркану –  25 травня 2013 року.

Вибіркові затримання

На акцію 25 травня прийшли не тільки активісти УДАРу та ВО «Свобода» і небайдужі броварчани, але й вже звичні «спортсмени». Вони, як розповідають учасники акції, чекали на протестуючих разом із міліцією задовго до початку акції. За інформацією броварських ЗМІ, координував дії бойовиків син «людини-тролейбуса» – Юрій Федоренко.

Анонсували мирну акцію як суботник, під час якого планувалось прибрати парк – демонтувати незаконно встановленну огорожу. «Ми прийшли не ламати паркан, а для того, щоб його демонтувати та прибрати», – підкреслив народний депутат від партії УДАР Павло Різаненко.

Читайте також: Як судили тих, хто напав на пам'ятник Лєніну у Києві

Під час спроби демонтажу паркану «спортсмени», у деяких з яких згодом впізнали «активних учасників» виборів 2012 року, побили місцевого журналіста Андрія Качора. Журналіст отримав черепно-мозкову травму та струс мозку. Потім «спортсмен» кілька разів вдарив дівчину-активістку, яка знімала акцію на відео. Міліція не помітила нічого, не відреагувавши навіть на прямі вимоги затримати нападника. Затримали його пізніше – під тиском громадськості.

Під час самої акції правоохоронці затримували лише громадських активістів, що наважились підійти до паркану. На початку червня Броварський районний суд звинуватив їх у порушенні ст. 185 КУпАП («Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі представника міліції») та присудив сплатити штрафи. Втім, згодом виявилось, що цього недостатньо.

Особлива зухвалість

Сьогодні хлопці, що брали участь у акції 25 травня – Олег Шевчук, Роман Ткаченко та Микола Смірнов – знаходяться під домашнім арештом. Їм інкримінують ч. 2 ст. 296 КК України, тобто хуліганство, вчинене групою осіб. Домашній арешт судді вважають необхідною мірою для того, щоб підозрювані не могли тиснути на свідків, абсолютна більшість з яких – працівники міліції.

Читайте також: Хто формує армію вуличних бійців?

«…В період часу з 12 год. 15 хв. До 13 години 25.05.13 Шевчук О.С. Разом із Ткаченком Р.М. І Смірновим М.П. Та іншими невстановленними досудовим слідством особами, перебуваючи за адресою м. Бровари, вул. Гагаріна, 28-В, біля огородженої дерев’яним парканом території в парку “Перемога” (…) грубо порушуючи громадський порядок, нехтуючи загальноприйнятими правилами поведінки в суспільстві, які виразились у викриках та гаслах незгоди з неправомірними, на їх думку, діями представників міліції (…) одним з перших кинувся демонтувати дерев’яний паркан, пошкодивши частину огорожі…”. Ці дії, підкреслюють слідчі, “свідчать про явну неповагу до суспільства”. Помітили вони і “особливу зухвалість”.

 

Сьогодні хлопці чекають суду. “Не на диктофон” причетні до слідства особи зізнаються: двох з трьох “хуліганів” наймовірніше посадять на 2-3 роки.