Тиждень.ua: На Вашу думку, чи має Україна досить часу, щоб виконати до листопада 2013 року, – себто до саміту ЄС у Вільнюсі, – всі одинадцять вимог, які поставив перед нею Європейський Союз?
– Венеціанська комісія не бере участі в роботі по більшості з цих питань, і я можу тільки прокоментувати позиції, якими ми займаємося, тобто стосовно реформи судової системи та прокуратури. До того ж ми не орган ЄС, і я не знаю, наскільки Євросоюз готовий піти на поступки стосовно того, як саме буде ухвалюватися рішення в Вільнюсі. Отже, моя відповідь носитиме обмежений характер.
Щодо системи судоустрою, ми розглядаємо нині пропозиції Конституційних поправок. Наші висновки будуть готові на 14 червня. Я вважаю, це залишає достатньо часу, щоб прийняти ці поправки у Верховній Раді до саміту. Виконавче законодавство доведеться опрацьовувати пізніше.
Читайте також: Брююсельські сватання України
Тиждень.ua: А як справи з законопроектом “Про прокуратуру”? В інтерв’ю нашому виданню посол України в Страсбурзі сказав, що орієнтовно Верховна Рада готова буде передати його Вам на розгляд у останніх числах червня. Ви ж проголосили щойно на засіданні Комітету з питань закордонних справ Європарламенту, що на висновки Венеціанської Комісії стосовно цього документу можна буде сподіватися не раніше жовтня…
– Наскільки я знаю, проект закону вже готовий, але нам його мусять передати аж наприкінці червня. Це означає, що ми свою позицію не зможемо узгодити раніше 12-13 жовтня — на цей час заплановано сесію комісії. Це залишає дійсно дуже мало часу. Проте влада отримає проект нашого висновку раніше. Імовірно, в кінці вересня. Отже, робота з уточнення проекту, з урахуванням наших висновків, може розпочатися до офіційного затвердження рекомендацій комісії.
Тиждень.ua: Що станеться, якщо Україна суто календарно не встигне виконати всі 11 вимог Євросоюзу? Наприклад, якщо новий закон “Про прокуратуру” не встигне пойти через два читання?
– Це вирішуватиме не Венеціанська Комісія, а Європейський Союз.
Читайте також: Київ отримав трохи часу, а не гарантію асоціації
Тиждень.ua:Якими є інші зауваження та вимоги Венеціанської Комісії стосовно реформи судочинства в Україні? Наскільки офіційний Київ, на Вашу думку, демонструє політичну волю, щоб здійснити обіцяні реформи?
– Я думаю, що українська влада хоче, щоб саміт у Вільнюсі завершився успіхом. Думаю також, що є готовність прийняти необхідні законодавчі зміни для досягнення цієї мети. Це створює можливість, якою необхідно скористатися.