Спільна заява за результатами XVI Саміту Україна-ЄС (повний текст документу)

Політика
25 Лютого 2013, 17:29
  1. XVI Саміт Україна-ЄС відбувся 25 лютого 2013 року в Брюсселі. Європейський Союз представляли голова Європейської Ради п. Герман Ван Ромпей та президент Європейської комісії п. Жозе Мануел Дурау Баррозу. Україну представляв президент Віктор Янукович.
  2. Визнаючи європейські прагнення України і вітаючи її європейський вибір, лідери ще раз підтвердили спільну участь у політичному об’єднанні та економічній інтеграції України до Європейського Союзу на ґрунті поваги до спільних цінностей та їх ефективного пропагування.
  3. Лідери підтвердили зацікавленість у підписанні парафованої раніше Угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі, щойно Україна продемонструє цілеспрямовані дії та реальний прогрес з трьох питань, виділених на Саміті Україна-ЄС 2011 року – можливо, до Саміту Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді 2013 року. Відтак Україна має виконати вимоги з трьох напрямків/елементів, визначених відповідно у Висновках Ради міністрів закордонних справ ЄС 10 грудня 2012 року. Вони погодилися зосередитися на цих питаннях в першу чергу. Підписання може супроводжуватися дозволом на тимчасове застосування частин Угоди.
  4. Лідери взяли до відома дії, вже виконані Україною, і очікують конкретного прогресу до початку травня 2013 року.
  5. Лідери звернули увагу на Резолюцію Європарламенту від 13 грудня 2012 року і Заяву Верховної Ради від 22 лютого 2013 року.
  6. Лідери звернули увагу на остаточні оцінки ОБСЄ/БДІПЛ щодо жовтневих парламентських виборів в Україні, визнаючи необхідність повного виконання їх рекомендацій. Вони погодилися щодо важливості виправлення недоліків виборчого процесу, зокрема кроків зі створення надійного виборчого законодавства через розробку Виборчого кодексу і чітких правил, які б забезпечили збалансований доступ учасників перегонів до ЗМІ, за консультаційної підтримки ОБСЄ/БДІПЛ і Ради Європи/Венеціанської комісії, а також щодо важливості вирішення питання неостаточних результатів виборів на спірних мажоритарних округах.
  7. Лідери висловили повну підтримку місії Європейського парламенту в Україні на чолі з колишніми головами Коксом і Кваснєвським, зокрема необхідності вирішити питання судових справ, що викликають особливе занепокоєння. Україна також твердо зобов’язалася якнайшвидше виконати рішення Європейського суду з прав людини, а також рекомендації Ради Європи стосовно умов утримання під вартою і надання особам під вартою медичної допомоги.
  8. Вони наголосили, що верховенство права з незалежною судовою системою є одним з фундаментальних елементів Угоди про асоціацію, як зазначено у Спільній заяві за результатами саміту в грудні 2011 року. Вони обговорили ключові складові судової реформи в Україні та привітали запровадження нового Кримінально-процесуального кодексу, нового законодавства про адвокатуру, а також створення Національного превентивного механізму протидії тортурам. Вони наголосили на важливості їх ефективного застосування і необхідності комплексної реформи судової системи з дотриманням європейських стандартів. Вони очікують якнайшвидшого поглибленого перегляду законодавства стосовно діяльності прокуратури, ролі Вищої ради юстиції, судової системи та статусу суддів, а також змін до Кримінального кодексу і реформи правоохоронних органів за консультаційної підтримки Ради Європи/Венеціанської комісії. Вони привітали початок неформального діалогу щодо питань судової системи 6 лютого 2013 року задля сприяння прогресу України в цих питаннях.
  9. Лідери звернули увагу на третій спільний звіт щодо реалізації Порядку денного асоціації Україна-ЄС. З огляду на висновки у звіті, вони наголосили на важливості загального пришвидшення реалізації Порядку денного та його якнайшвидшого оновлення. Вони підкреслили важливість проведення комплексних реформ через конструктивну взаємодію між владою, парламентською більшістю та опозицією, і громадянським суспільством. Вони очікують на цілеспрямовані та своєчасні зусилля з боку України у напрямку реалізації погоджених реформ, зокрема передбачених Порядком денним асоціації Україна-ЄС та Планом дій щодо лібералізації ЄС візового режиму щодо України.
  10. Вони позитивно відзначили нове законодавство щодо свободи мирних зібрань та визнали критичну важливість конституційної реформи для створення необхідної системи стримувань і переваг, а також забезпечення свободи зібрань і реформ у сфері ЗМІ.
  11. Лідери погодилися щодо важливості прогресу в реалізації реформ, необхідних для підготовки до запровадження Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, згідно з Порядком денним асоціації, а також щодо необхідності утримання від будь-яких заходів, що не відповідають Угоді про зону вільної торгівлі. Вони висловили повну підтримку принципів лібералізації двосторонньої торгівлі, втілених в Угоді про зону вільної торгівлі, за умови дотримання відповідних правил, зокрема через утримання від протекціонізму. Вони підтвердили дотримання принципів СОТ і готовність продовжувати докладати спільних зусиль до зміцнення багатосторонньої торгівельної системи. У цьому контексті вони привітали підписання угоди між ЄС та Україною про започаткування неформального діалогу щодо поліпшення клімату для ведення бізнесу, спрямованого на визначення пріоритетних заходів у цьому напрямку.  
  12. Лідери привітали підписання Меморандуму порозуміння і Кредитної угоди про виділення Україні макрофінансової допомоги у розмірі до 610 млн. євро як доповнення до майбутньої угоди між Україною та МВФ.
  13. Лідери звернули увагу на сьомий спільний звіт щодо реалізації Меморандуму порозуміння про енергетичну співпрацю та підтвердили, що Україна, як транзитна країна, залишається надійним партнером ЄС, що прагне забезпечувати стабільне і надійне постачання газу до Європи. Також вони наголосили на важливості української газотранспортної системи (ГТС) у транспортуванні газу до країн-членів ЄС. ЄС продовжить надавати підтримку в модернізації української ГТС як ключової частини європейської мережі та активізації діалогу між Україною та міжнародними фінансовими інституціями з метою виділення першого кредиту на реалізацію першого етапу термінового газотранспортного проекту реконструкції  магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород. В цьому контексті будуть проведені спільні круглі столи на найвищих рівнях для сприяння розвитку регіонального газового ринку за участі відповідних країн, фінансових інституцій та компаній ЄС. Лідери із задоволенням відзначили, що з листопада 2012 року Україну з газовим ринком ЄС з’єднують газові потоки в обох напрямках. Останні інвестиції в Україну з боку європейських енергетичних компаній відзначено як позитивне досягнення у напрямку інтеграції України до європейського ринку. Лідери привітали прогрес України в реалізації зобов’язань в рамках Договору про Енергетичне співтовариство і визнали, що для виконання всіх зобов’язань необхідні подальші зусилля. Сторони погодилися продовжити поглиблення енергетичної співпраці на основі принципів солідарності та взаємної вигоди. Крім того, вони привітали повну участь України у стрес-тесті діючих енергоблоків на АЕС з урахуванням специфікацій ЄС, і висловили сподівання на якнайшвидше остаточне схвалення позик на модернізацію українських АЕС від ЄБРР і Євроатома.
  14. Лідери звернули увагу на те, що пріоритетом на 2013 рік буде завершення переговорів щодо Угоди про спільний авіаційний простір. Вони відзначили прогрес України у сфері управління державними фінансами і висловили сподівання на подальший прогрес, який уможливив би виділення фінансової допомоги у формі бюджетної підтримки. Вони погодилися розпочати консультації щодо того, як ЄС міг би виділяти допомогу в майбутньому з урахуванням Угоди про асоціацію, зокрема Угоди про зону вільної торгівлі.
  15. Вони звернули особливу увагу на мобільність громадян, зокрема спільні зусилля, спрямовані на своєчасний поступ у досягненні безвізового режиму, за умови належного запровадження умов, необхідних для ефективного управління та безпеки мобільності. Вони відзначили прогрес України у реалізації першого етапу Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму щодо України і активізації зусиль щодо виконання необхідних умов. Вони сподіваються якнайшвидшого схвалення поправок до Угоди про спрощення візового режиму, підписаної у липні 2012 року, з перспективою подальшого спрощення режиму видачі віз українським громадянам.
  16. Лідери обмінялися поглядами щодо міжнародних та регіональних питань, зокрема в контексті головування України в ОБСЄ. Україна має змогу розбудовувати мости в ОБСЄ і головувати в організації так, щоб інституційно підтримувати і зміцнювати її. Вони зійшлися в думках щодо врегулювання питання Придністров’я і висловили сподівання на позитивну динаміку в переговорах 5+2. Також вони висловили задоволення участю України в місіях Спільної політики безпеки та оборони.

копія документу