Сьогодні ми як ніколи прискіпливо перечитуємо сторінки історії становлення й розвитку нашого колективу, який завжди йшов пліч-о-пліч зі своїм народом. Саме в буремні 20-ті роки творення державності України народився театр, який разом із народом пережив лихі часи Голодомору й репресій, підтримував віру в перемогу на фронтах Великої Вітчизняної війни, разом із киянами працював на відбудові серця столиці – Хрещатика, з гідністю відстоював кращі надбання національної спадщини, дбав про відродження духовності й самоусвідомлення кожного українця.
Теплого весняного вечора театр відсвяткував свої 95. Ми провели гостей усіма історичними віхами розвитку театру, розповіли й показали, як формувала свій художній стиль і громадянську позицію головна сцена країни. Адже тільки знаючи досконально минуле, можна будувати майбутнє.
Святковий настрій забезпечив легендарний вірменський коньяк АрАрАт, який виступив головним партнером ювілею. Історично склалося, що коньяк завжди був найпопулярнiшим та найулюбленiшим напоєм серед поцiновувачiв театрального мистецтва. Сьогоднi АрАрАт відроджує колишню славу театральних буфетiв, пропонуючи відвідувачам театру імені Івана Франка розділити особливі моменти, що їх дарує сценічне мистецтво, з АрАрАт.
Серед поважних гостей у цей вечір були художній керівник театру на Лівому березі Дніпра Едуард Митницький, генеральний директор Національної опери Петро Чуприна, директор Інституту культурології АМУ Юрій Богуцький, міністр культури В’ячеслав Кириленко й заступник міністра культури Ігор Ліховий, провідна актриса Молодого театру Римма Зюбіна, відомий актор Григорій Гладій, директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський, кіноактриса Раїса Недашківська, поет Іван Драч, художній керівник театру «Сузір’я» Олексій Кужельний, голова Національної спілки театральних діячів України Лесь Танюк, політичний діяч Міхеїл Саакашвілі.
Президент Петро Порошенко також узяв участь в урочистостях із нагоди 95-ліття. Глава держави привітав колектив з ювілеєм та Міжнародним днем театру.
«Шлях Театру імені Франка – це уособлення драматичної та героїчної історії нашого народу, її віддзеркалення. Ваш театр завжди був і є об’єктом гордості, брендом України, провідником формування національної свідомості, носієм національного духу і національного характеру», – сказав глава держави, звертаючись до присутніх.
Петро Порошенко відзначив активну громадянську позицію акторів та працівників театру під час Революції гідності та боротьби за українську державність. «Колектив Театру імені Франка проводить велику роботу для підтримки наших воїнів, наших героїв, які захищають український суверенітет, територіальну цілісність та незалежність», – сказав Петро Порошенко. Зокрема, артисти виступають у лікарнях та шпиталях, збирають кошти для підтримки українських військових. Президент також нагадав, що артист театру Євген Нищук був голосом Революції гідності, а майстер сцени Андрій Мовчан є одним із Героїв Небесної сотні.
«Впродовж десятиліть творчість франківців завжди дивувала, задавала тон, змушувала замислитись, дарувала прекрасні емоції і високі почуття, роблячи цей світ значно добрішим, людянішим, милосерднішим та більш справедливим», – підкреслив Президент. Глава держави наголосив, що поділяє думку Леся Курбаса, згідно з якою «театр сьогодні має бути таким, яким суспільство має бути завтра, давати ціль та дороговказ».
Сьогодні Театр імені Івана Франка, як наголосив Петро Порошенко, створює якісний мистецький продукт, втілює різножанрові проекти і є надзвичайно популярним серед глядачів. Він побажав артистам та працівникам театру миру, невтомної наснаги, молодих талантів та підкорення європейських підмостків. Президент зазначив: «Чому ми перемагаємо і переможемо? Тому що у нас сильний дух – дух української нації, який карбується в цих театральних стінах».
Петро Порошенко вручив державні нагороди акторам та працівникам театру.
За вагомий особистий внесок у розвиток українського театрального мистецтва, багаторічну плідну творчу діяльність, високу професійну майстерність нагороджені:
орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня
ЗАХАРЕВИЧ Михайло Васильович, генеральний директор Театру імені Івана Франка;
орденом «За заслуги» III ступеня
МАЗУР Василь Степанович, артист драми – провідний майстер сцени;
НЕЧЕПОРЕНКО Володимир Макарович, артист драми – провідний майстер сцени;
орденом княгині Ольги III ступеня
СМОРОДІНА Людмила Геннадіївна, артистка драми – провідний майстер сцени;
ЦАРЕГРАДСЬКА Іраїда Федорівна, артистка драми – провідний майстер сцени;
Присвоєні почесні звання:
«НАРОДНИЙ АРТИСТ УКРАЇНИ»
ГНАТЮКУ Анатолію Васильовичу, артистові драми – провідному майстру сцени;
НИЩУКУ Євгену Миколайовичу, артистові драми – провідному майстру сцени;
СТАЛЬЧУКУ Олегу Миколайовичу, артистові драми – провідному майстру сцени;
«ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРАЇНИ»
ПЕЧЕРИЦІ Олександру Олександровичу, артистові драми;
ПРУС Світлані Іванівні, артистці драми;
«ЗАСЛУЖЕНИЙ ПРАЦІВНИК КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ»
ДИЧЕНКУ Миколі Олександровичу, завідувачеві художньо-постановчої частини;
МАРКОВСЬКІЙ Людмилі Володимирівні, заступникові начальника кравецького цеху.