На територіях Рівненської та Житомирської областей концентрація цезію-137 у молоці, м'ясі, грибах, ягодах, буряках і картоплі перевищує норму у 6 разів.
За словами старшого наукового співробітника Greenpeace Ірини Лабунської, концентрація цезію-137 на території цих областей залишається високою через великі площі торф'яних грунтів,що інтенсивно накопичують цей елемент.
"Наприклад, у Рівненській області 73% пасовищ непридатні для випасу тварин – трава, яку вони їдять, містить шкідливі речовини, отруюючи і молоко, і м'ясо", – розповіла Лабунська, підкресливши, що цезій може призвести до онкологічних захворювань.
За словами Лабунської, в цих регіонах рівень вмісту цезію-137 в молоці, м'ясі, грибах, ягодах, буряку і картоплі перевищує гранично допустиму норму в 6 разів.
Великі виробники при цьому запевняють, що заражена продукція не потрапляє до споживачів, оскільки перевіряється у районних санепідемстанціях.
Цезій-137 є одним з головних компонентів радіоактивного забруднення біосфери в результаті катастрофи на Чорнобильській АЕС.