У період з 16 травня по 15 червня Управління Верховного комісара (УВКБ) ООН разом з партнерами в різних європейських країнах провели 4871 інтерв’ю з біженцями з України для моніторингу стану шукаючих прихистку від війни. Більшість учасників фокус-груп сподіваються якнайшвидше повернутись додому через бажання знову побачитись з родинами. Втім, багато хоче дочекатися, поки бойові дії вщухнуть.
Так 65% респондентів повідомили, що планують залишитися в країні, де зараз перебувають, ще 9% планують переїхати до іншої країни протягом наступного місяця. Плани українців закордоном суттєво відрізняються залежно від регіону, звідки вони виїхали, часу, що минув після переміщення, і поточної країни перебування.
Німеччина є головним пунктом призначення для біженців, які повідомили про намір виїхати далі до Європи (33% респондентів про це заявили), за нею по відповідях йдуть Чехія (7%) і Канада (5%).
Читайте також: Вугледар. Оптимізм посеред пекла
Втім, є й ті, хто планує повертатись. Серед опитаних 16% планували знову приїхати в Україну, але не для постійного життя. 15% з них хочуть залишитися лише тимчасово – щоб відвідати родину, отримати продукти або допомогти іншим родичам евакуюватися. Крім того, багато українців просто висловили таке бажання, адже лише 40% планували повернутися протягом наступного місяця, а 60% наразі не визначилися, коли зможуть відвідати Україну.
Більша частка біженців, які планували повернутися, серед тих, хто походить з Києва (21%) та із Закарпатської області (30%). Менша частка тих, хто планує повернутися назад, серед вихідців із областей на сході (від 10 до 12% у Донецькій, Луганській та Запорізькій) та на півночі (від 7 до 9% у Чернігівській, Сумській та Житомирській), що пов'язано із продовженням бойових дій чи їх відсутністю в конкретних регіонах.
Здебільшого українці кажуть про повернення задля відвідин близьких. Так, 82% розповіли, що їм довелося розлучитися принаймні з одним найближчим членом родини. Серед опитаних біженців 90% це жінки та діти.
Станом на кінець червня, за оцінками УВКБ ООН, у Європі перебуває щонайменше 5,5 мільйонів біженців з України.