56 років на чотирьох – у справі Хізб ут-Тахрір продовжують виносити незаконні вироки кримським татарам

Суспільство
29 Жовтня 2021, 17:46

Чотирьом кримським татарам у справі Хізб ут-Тахрір незаконно виголосили вирок у суді Ростова-на-Дону – разом призначили 56 років суворого режиму на чотирьох. Їм інкримінували організацію та участь у діяльності терористичної організації – в Росії та Казахстані Хізб ут-Тахрір є забороненою. Як повідомила уповноважена з прав людини Людмила Денісова, ув'язненим Сейтумеру Сейтумерову дали 17 років колонії, Осману Сейтумерову – 14 років, Рустему Сейтмеметову- 13 років та Амету Сулейманову – 12 років. Усі четверо є учасниками так званої "третьої бахчисарайської групи" – вранці 11 березня 2020 року російські бойовики провели обшуки в будинках кримських татар, після чого ув'язнили їх. Сейтумера Сейтумерова звинувачують у організації та керуванні осередком Хізб ут-Тахрір.

Також Людмила Денісова зазначила, що Амет Сулейманов — людина з інвалідністю, тому потребує регулярного медичного догляду через серйозні проблеми із серцем. Тому "для нього 12 років колонії суворого режиму рівнозначно смерті".

Крім того, силовики затримали сьогодні 30 кримських татар, які очікували вирок "третьої бахчисарайської групи". Присутні дотримувались дистанції та носили захисні маски. Вони намагались потрапити до приміщення суду, адже процес є відкритим, однак правоохоронці почали перешкоджати їм, після чого люди одягли білі накидки із надписами "16 років – за що?", "20 років – за що?", повідомляє "Кримська солідарність". Тоді під суд приїхав автобус і кримських татар почали грузити до нього.

Фото "Кримська солідарність"

Незаконні утримання кримських татар у справах Хізб ут-Тахрір масово продовжуються ще з 2019 року. Тоді відбулась хвиля безпрецедентних за кількістю обшуків та арештів кримських татар, також штрафи та затримання отримують журналісти, що приходять під суди стежити за ходом справ, а також родичі, друзі політв'язнів та кримські активісти. Постійно надходять повідомлення про погані умови утримання, обшуки в камерах та тортури незаконно звинувачених. Лише у жовтні відбулась маса "слухань" щодо справ кримськотатарських активістів. Так, 26 жовтня під час візиту консула України у Ростові-на-Дону Юрія Довгуля до чотирьох незаконно утримуваних там кримських татар, членів так званої "алуштинської групи" Хізб ут-Тахрір, політв'язні розповіли про умови їхнього перебування та стан здоров'я. Відтак ув'язнені скаржились на ймовірне інфікування коронавірусом, хронічних тонзиліт, хрипи від застуди та потребу відвідати стоматолога, хвороби можуть бути пов'язані з сирістю та вологою в камерах. Кримських татар утримують у гропових камерах по 13 та 10 людей. Руслана Нагаєва, Ленура Халілова, Руслана Месутова, Ельдара Кантімірова затримали 10 червня 2019 року в Криму після обшуків у їхніх будинках. 

Читайте також: Корінний народ: яка ситуація із політв’язнями в Криму та чим допоможе новий закон

За день до цього, 25 жовтня, адвокат одного із учасників "красногвардійської групи" Хізб ут-Тахрір повідомив, що під час розгляду апеляції у місті Власіха у камері полонених провели обшуки та забрали речі особистого вжитку – Коран, килимок для намазу та лікарські засоби, повідомив "Кримській солідарності" Едем Семедляєв. Того ж дня вранці силовики масово затримували кримських татар біля будівлі так званого "Кримського гарнізонного військового суду РФ у Сімферополі", де проходила апеляція у справі червоногвардійської групи через відеозв'язок з Апеляційним військовим судом у Власисі. Протоколи на присутніх під судом склали за буцімто "організацію масового одночасного перебування громадян у громадських місцях, які спричинили порушення порядку" та "невиконання правил поведінки при надзвичайній ситуації чи загрозі її виникнення".

Також так звані "суди" над кримськими татарами, членами політичної партії Хізб ут-Тахрір, не забороненою та теренах України, часто відмовляють у перекладачах на кримськотатарську мову, на що підсудні мають право, та у відводі суду, коли активісти заявляють про їх зацікавленість у певному закінченні справи. Так 21 жовтня Апеляційний військовий суд міського округу Власіха в Москві залишив без змін запобіжний захід учасникам "другої Сімферопольської групи" Хізб ут-Тахрір Сейтвелі Сейтабдієву, Рустему Сейтхалілову, Руслану Сулейманову, Асану Яникову та Акіму Бекірову, тому вони залишаться під вартою ще до 15 грудня цього року. На "слуханні" Асану Яникову відмовили надавати перекладача, пояснивши це достатнім рівнем володіння російською. Також підсудні заявили відвід усьому складу суду, вважаючи його зацікавленим у певному результаті справи, але колегія відхилила відвід "через відсутність законних підстав".

15 жовтня так званий "Київський районний суд Сімферополя" виніс штраф Арсену Ахметову у 15 тисяч рублів через те, що від прийшов під приміщення суду після повідомлення про зникнення його брата – Асена Ахметова. Його звинувачують у підриві газопроводу в селі Перевальне 23 серпня. Вибух символічно відбувся в день саміту "Кримська платформа". Його брат Арсен побачивши автозаки із ОМОН-ом вирішив відійти від будівлі суду, аби його не затримали за нібито порушення карантинних норм, однак через кілька сотень метрів його таки наздогнали, грубо повалили на землю й затримали. Нагадаємо, протягом 3-4 вересня працівники ФСБ Росії затримали 5 активістів: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Асана Ахметова, Шевкета Усеїнова. Також 4 вересня затриманий заступник голови Меджлісу Наріман Джелял.