«Пауза 38 секунд і росіяни знов починають штурм». Головний сержант роти зі 130-го бТРО розповідає про вуличні бої у Бахмуті

2 Червня 2023, 15:20

Журналісти проєкту «Український Свідок» зняли новий епізод про оборону Бахмута. Його головний герой –– головний сержант роти 130-го батальйону ТРО, підрозділ «Шведи», Дмитро Беляк. Він розповів про особливості боїв за місто.

За словами Білого (такий позивний бійця), оперативна ситуація у місті змінюється за лічені секунди. «Це стосується як лінії контакту, так і місцевості, — каже військовий. — Пауза у 38 секунд, я рахував, і росіяни знов починають штурм. Ці штурми доволі класичні: йде група 6-10 осіб, намагається зайняти коридор для пересування від своїх основних позицій. Росіяни просуваються як спрут: вулиця-перехрестя-будинок».

Читайте також: М’ясорубка: російська тактика на другий рік повномасштабного вторгнення в Україну, — звіт RUSI 

Війська РФ рівняють місто із землею, аби ЗСУ не могли закріплюватись в будинках. Для цього росіяни використовують будь-яку зброю: від великих калібрів до фосфорних снарядів. Білий не раз бачив та відчував, як руйнуються житлові будинки. «Так можна отримати нову фобію, коли на тебе складається цілий під’їзд: тонни, десятки тонн цегли, плит та меблів зі зруйнованих квартир. Я таке переживав неодноразово», — розповідає чоловік.

Білий також поділився із журналістами досвідом боїв у місті. «Іноді буває так, що відстань між нами та ворогом сягає 30-50 метрів. Ти не тільки бачиш противника, а й чуєш його — наприклад, як поранені росіяни кличуть на допомогу».

Противник ЗСУ у Бахмуті — це, за словами Білого, вінегрет. «Є, наприклад, дуже досвідчені оператори дронів, справжні професіонали, — розповідає військовий. — А іноді наступають «Вагнера», одягнені у прості куртки. Але коли по них працює наша артилерія, то різниці немає ніякої, всі дохнуть однаково».

Цікавою є психологія бою, про яку Білий розповідає новобранцям. Вона зав’язана на математиці: чоловік вчить рекрутів слухати кількість пострілів та вираховувати момент, коли противник буде замінювати ріжок з патронами.

Долати страх на війні військовому допомагає досвід у парашутному спорті. «Хімія страху всюди однакова. Мені допомагають два питання: мені страшно і я це роблю чи мені страшно і я цього не роблю?»

Чоловік розповів про своє бачення того, як українцям уникнути реваншу з боку переможеної та приниженої росії. «Вони мають отримати травму на рівні ДНК: коли вони чують слово «українець», їх має скручувати, наче шахового коня. Вони мають робити все, аби їхні діти ніколи більше не йшли війною на Україну».


«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.