«Сімнадцять країн єврозони, а також шість інших держав погодяться на міжурядову угоду», – сказав він після наради, що тривала майже всю ніч.
Таким чином, до нової угоди приєднається 23 з 27 країн Євросоюзу, включаючи всю єврозону.
«Ми змогли домовитися про нову фіскальну угоду. Країни впровадять її у свої конституції або в еквівалентні (документи – Ред.). Вона включає в себе, в тому числі, правила щодо більш автоматичного покарання за порушення в рамках процедури надмірного дефіциту (коли він перевищує 3% ВВП країни – Ред.)», – зазначив ван Ромпей.
Зараз багато країн порушують цю вимогу.
«Міжурядова угода може бути створена набагато швидше, ніж проведена зміна (Лісабонської) договору», – додав ван Ромпей.
Цей договір лежить в основі функціонування всього ЄС, однак процедура його зміни непроста і нешвидка.
Зокрема, перед самітом Париж і Берлін відкрито заявляли про намір наполягати на внесенні істотних змін до договору про ЄС, що передбачають посилення контролю за витрачанням бюджетних коштів і обсягом держборгу країн-членів ЄС, або ж укладення нового договору між 17 країнами єврозони і всіма тими, хто забажає приєднатися до цього союзу.
Між тим, не згодні з такою позицією, зокрема, Польща, Швеція і Румунія.
Таким чином, на першому дні саміту в Брюсселі було досягнуто відносного компромісу: фіскальна система єврозони – епіцентру боргової кризи – буде посилена, хоч і за рахунок міжурядової угоди. Ця вимога може увійти в конституції країн, що зробить її обов'язковою для виконання. Але зміна подібних документів може в черговий раз затягнути процес реалізації прийнятих рішень і знову лише поглибити кризу.
Зокрема, згідно з проектом рішення саміту, новий фіскальний договір передбачає встановлення нового ліміту структурного дефіциту національних бюджетів країн єврозони. Тепер він буде становити 0,5% ВВП. Раніше ліміт був у 3% ВВП.
Крім цього, країни з держборгом нижчим 60% ВВП можуть мати більший дефіцит, однак рівень значущості в проекті рішень не зазначений.
Глава саміту ЄС залишив поки без подробиць систему штрафів за невиконання правил фіскального пакту. Згідно з проектом рішень, може з'явитися автоматичний механізм корекції незбалансованих бюджетів. Їх повинні будуть розробити самі країни з урахуванням майбутніх рекомендацій Єврокомісії. Рішення про автоматичне штрафування провинилися країн чекали ринки.