Перший цьогорічний конфуз стався із президентом України Віктором Януковичем на українському ланчі наприкінці січня у Давосі. Глава держави не зміг вимовити лозунг промо-компанії України «Увімкни Україну», яку транслюють найвідоміші світові телеканали. Незважаючи на те, що президент читав промову з папірця і намагався повторити слова декілька разів, у нього все одно не виходило. «Цей салоган – увікни…, увікни…, – вікнить для себе Україну – це салоган промо-компанії нашої держави до Євро-2012», – сказав Янукович.
«Для того, щоб «увікнути» Україну достатньо подивитися на неї власними очима, коли почнуть квітнути каштани у Києві. І у містах українських почнуть роздягатися жінки. Побачити цю красу – це дивно», – додав глава держави.
Як раніше пояснив Янукович, який любить робити довгі паузи у своїх реченнях, перш ніж висловити свою думку з того або іншого питання, йому необхідний час на те, щоб це питання осмислити. Втім, ці паузи не завжди допомагають президенту згадати правильну назву, особливо географічну.
У 2011 році Янукович допустив менше георграфічних помилок, ніж у попередньому, однак без них все одно не обійшлося. Так, він переплутав Північну Америку з Південною, Італію з Ірландією, а також під час промови на варшавському саміті у контексті Східного партнерства чомусь згадав лише про схід України.
Крім того, на сайті глави України було опубліковане вітання з нагоди Дня незалежності Джибуті, адресоване президенту Гани. Однак пізніше МЗС взяло провину на себе. Тут варто згадати і про прес-службу прем'єр-міністра, яка розмістила привітання Миколи Азарова із Всесвітнім днем архітектури, у той час як його відзначають у перший понеділок жовтня.
А у червні Янукович, виступаючи з вітальним словом на ХІІІ Всесвітньому конгресі російськомовної преси, забув назву закону «Про доступ до публічної інформації», для чого звернувся по допомогу до залу.
Зазначимо, що Януковича не перестають плутати із екс-президентом Віктором Ющенком, і навіть Юлією Тимошенко.
Додамо, що хмельницькі військові у квітні "трансформували" екс-президента Віктора Ющенка у Януковича, переклеївши лише голову на портреті.
У свою чергу міністр освіти Дмитро Табачник наприкінці літа переплутав, в якій державі він працює, порівнюючи розвиток освіти в Україні та Росії.
«За результатами дослідження, оприлюдненого на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Україна перебуває на 56-му місці, а ми – на 57-му», – заявив Табачник, маючи на увазі Росію. За результатами вищезазначеного дослідження Україні дійсно випередила Росію на 16, а Польщу – на 8 позицій.
Крім того, Табачник разом із Азаровим на ІІІ Всеукраїнському з'їзді працівників освіти розсмішив вчителів тезою про те, що 2011 року зарплати викладачам піднімались 5 разів.
Також варто згадати лідера партії УДАР Віталія Кличка, який, перебуваючи у Херсоні, сплутав «четверту владу» з «п’ятою колонною». Так, звертаючись до журналістів, які сиділи у залі, Кличко попросив, щоб вони не забували, що «свобода преси є одним з ключових факторів демократичної держави»,і уточнив у них: «І преса це яка у нас – п’ята колонна?». Журналісти намагалися виправити політика, пояснюючи, що пресу називають «четвертою владою». На що Кличко сказав: «Четверта колонна влади, четверта влада».
Поза тим, цього року відзначився міський голова Сум Генадій Мінаєв. У травні він похвалився популярністю в Інтернеті свого неологізму «пидпысздэсь», зробивши для місцевих ЗМІ відповідну розсилку.
Нагадаємо, у Міжнародний день грамотності, який відзначається у світі 8 вересня, Тиждень також пригадав найприкметніші помилки, допущені українськими політиками.